KÜLTÜR

Yeryüzü Cenneti "Akbük"

YAZAR : Enyy Dergi

22 Aralık 2020


Yeryüzü Cenneti “Akbük”

Son yılların en popüler tatil beldesi adeta bir yeryüzü cenneti Gökova Körfezi’nin en güzel koyu Akbük. Muhteşem gün batımları sizi kendine hayran bırakacak

Sadece yaz aylarında değil kışın da ayrı bir güzelliğe sahip Akbük sahili. Sakinliği dolaşırken insanın ruhunu dinlendiriyor. Çam ağaçları ile kaplı ormanda dolaşmak size ayrı bir keyif veriyor. Yürüyüş sırasında Çamların keskin kokularını genzinizi yaktığını hissedeceksiniz.

Etrafını saran yemyeşil dağlar ile kaplı olan Akbük gidemeyenlerin çok şey kaybettiği muhteşem bir koy. Yaz kış ayrı bir güzelliğe sahip berrak denizinde gün içinde bir kaç rengi görmek mümkün. Sırf denizi için bile buraya gelmek ayrıcalık.

Ege ‘nin incisi olan bu muhteşem koyda sadece denizi değil yemyeşil çam ağaçlarına sırtını dayamış sahilinde kısa turlar atabilirsiniz. Fotoğraf tutkunuz varsa koyları ağaçları rengarenk ağları ile balıkçı tekneleri size çok renkli birbirinden güzel fotoğraflar çekmeniz için seçenek sunuyor.

Az sayıda şirin pansiyonları olan koyda, bir kaç balıkçı restoranı da bulunuyor. Gün içinde muhteşem denizi doğasını seyrederken kahvenizi çayınızı yudumlayarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Doğa harikası olan bu koyda doğayla haşır neşir olarak yapabileceğiniz çok şey bulacaksınız.

Deniz ve ormanla içi içe koyda küçük bir kamp alanı da bulunuyor. Ancak yer bulma konusunda hızlı davranmak lazım.

Sadece denizle yetinmek istemiyorum derseniz, orman içinde yürüyüş yapmak da oldukça uygun. Kano kiralayıp kendinize özel bir gün geçirebilirsiniz.

Akyaka’ ya da çok yakın olması nedeniyle de cazibe merkezi olması tatilciler adeta kendine hayran bırakıyor Akbük Koyu..

Gün içinde Akyaka’da da blr kaç saat keyifli Azmak turları, tekne turları yaptıktan sonra Akbük’e dönebilirsiniz. Bu muhteşem doğa harikası koy sizi sadece yaz aylarında değil kışın da bekliyor. Yerli halkı ise, ” Daha çok kış aylarını seviyoruz . Daha sakin dingin huzurlu oluyor. Bunu bilenler de Eylül ayından Aralık ayına kadar olan zamanlarda geliyorlar. Bu dönemde muhteşemdir buralar” dediler.

Akbük Koyu Muğla merkeze 48 km Akyaka’ya ise 25 km uzaklıkta blr mesafede. Yaz tatilinde gelmek isteyenler mutlaka önceden araştırma yaparak gelmeli yoksa pansiyonların az sayıda olması nedeniyle yer bulma konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Bu doğa harikası koy sizleri bekliyor.

CEMAL KÖYÜK

Yeryüzü Cenneti "Akbük"

YAZAR : Enyy Dergi

22 Aralık 2020

KÜLTÜR

İlgili Başlıklar


Copyright 2024