İLİŞKİLER

YENİ DÖNEM MİKRO ALDATMA

YAZAR : Enyy Dergi

14 Temmuz 2023


Aldatmanın her ilişki tarzı için kötü sonuçlar doğurduğu bilinen bir gerçek. Özellikle fiziksel olarak yapılan bir aldatma eylemi ise çoğumuz için kabul edilemez bir davranış. Aldatılmak genelde partnerin başka bir insanla cinsel birliktelik yaşaması olarak tanımlansa da birçok duygusal aldatma çeşitleri de bulunuyor. Bunların en başında da yalan söylemek geliyor. Bir insanın duygularının hiçe sayılması bile aldatılma olarak düşünülebilir. Bizler ise sizlere bu yazımızda aldatmanın en güncel ve en dijital hali olan ‘mikro aldatma’dan bahsetmek istiyoruz.

Mikro aldatmada uygulanan davranışların ya da zihinde kurulan düşüncelerin küçük olduğu varsayılıyor. Bu yüzden, bu aldatma çeşidi ‘mikro’ olarak anılıyor. Mikro aldatma, ilişki içindeyken bir başkasıyla çok fark edilmeden, zararsız ama aslında uygunsuz olan yakın ilişkiler kurma anlamına geliyor. Fiziksel yakınlığı içermiyor bu nedenle, fiziksel bir temasın olmamasından dolayı insanlar mikro aldatmayı bir aldatma şekli olarak tanımlamıyor.

Elbette aldatmanın hangi boyutunun ‘zararsız’ olup olmadığı kişinin değerlerine ve ilişkilere bakış açısına göre değişebilir.

‘Mikro aldatma’ sayılabileceğimiz davranışlar arasında şunlar yer alıyor:

İlgilendiğiniz kişinin sosyal medyasını sık sık kontrol etmek,

Sizi göreceğini bildiğiniz bir zamanda çekici görünmeye çalışmak,

Sosyal medyada onun göreceğini düşünerek paylaşım yapmak,

Var olan ilişkiniz sorulduğunda çok ciddi değilmiş gibi davranmak,

O kişiyle ilgili fanteziler kurmak,

Eski sevgilinin hareketlerini takip etmek…

Son olarak mikro aldatma, çoğu kişiye göre de kendini kandırmak anlamına geliyor. Yani bir başkasıyla açık açık olmasa bile ilgileniyorsanız bu sizin kendi ilişkinizde mutlu olmadığınız ve heyecan aradığınız anlamına geliyor. Muhtemelen konfor alanından çıkmak istemediğiniz için inkar etmeyi ve sergilediğiniz davranışları basitleştirmeyi tercih ediyorsunuz.

Kendinizin değil de partnerinizin mikro aldatma uyguladığından şüpheleniyorsanız da onun belirli davranışlarına odaklanarak olayı çözebilirsiniz. Örneğin, partneriniz gereğinden fazla bilgisayar ve telefon gibi elektronik cihazlara odaklanıyorsa siz de mikro aldatmadan şüphelenmeye başlayabilirsiniz.

YENİ DÖNEM MİKRO ALDATMA

YAZAR : Enyy Dergi

14 Temmuz 2023

İLİŞKİLER

İlgili Başlıklar


Copyright 2024