MODA

YENİ BİR SEN İÇİN HAZIRMISIN

YAZAR : Enyy Dergi

14 Temmuz 2023


BUDDHA SPA YAZA HAZIRLANIN

ARIN-DİNLEN-DENGELEN

Baharın gelmesiyle birlikte kışın yorgunluğunu arkamızda bırakıp, bedenimiz ve ruhumuz için yenilenme zamanı geldi dedik ve BUDDHA SPA’nın kurucusu Özgür Hanım’ın tam da bu amaçla tasarlamış olduğu ARIN-DİNLEN-DENGELEN programını okuyucularımız için deneyimledik.

Üç aşamadan oluşan program, Arın konseptiyle tamamen kişinin ihtiyacına yönelik hazırlanan SPA bakımları ile suyun ve şifalı dokunuşların mucizevi gücünden yararlanarak kışın yorgunluğunu geride bırakmanıza yardımcı oluyor.

 

İkinci aşama olan Dinlen, doğal güzellikleriyle ünlü Selimiye köyünde bulunan bir taş evde gerçekleşiyor. Doğanın içinde huzur bulabileceğiniz bu yer, kuş sesleri ve doğal esintileriyle stresten uzaklaşmanızı sağlıyor.

 

Üçüncü aşama olan Dengelen ise sadece bedensel değil, ruhsal ve zihinsel farkındalığı hedefliyor. Program uygulayıcısı Özgür hanım, yaptığımız röportajda, ruhsal denge sağlamak için kullandığı özel teknikler ve yöntemlerden bahsetti. Programın detayları için uygulayıcısı Özgür hanıma sorular yönelttik

 

ENYY: Özgür hanım sizi daha yakından tanıyabilir miyiz?

Tabii, Ankara Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra Muğla Üniversitesi Turizm İşletmeciliği yüksek lisans programını tamamladım. Şimdi baktığımda hayata bakış açımı şekillendiren düşüncelerin ve yapmaktan keyif aldığım çalışmaların ilk tohumlarını yüksek lisans programım sırasında aldığım eğitimlerle attığımı söyleyebilirim. Masaj terapistliği, cilt ve vücut bakımları ile başladığım yola Yoga ve Well-being uzmanlığı ile devam ettim ve sonrasında sinir sistemi üzerinde çalışan “Organic Intelligence ve Neurosystemic Care” eğitimlerini tamamladım. Bu eğitimlerim sırasında fark ettiğim en önemli şey şu oldu; Hepimiz bu hayatta zorluklarla karşılaşıyoruz ve yaşadığımız sürece de karşılaşmaya devam edeceğiz çünkü hayat böyle. Yaşadığımız her an içerisinde hem zorlanma hem de rahatlık var. Bunu fark etmek ve kabul etmek ilk adım. Sonrasında asıl önemli olan tüm bunları yaşarken kendimize nasıl baktığımız, kendimizi nasıl desteklediğimiz. “İyi Oluş”umuza katkı sağlayabileceğimiz bir sürü yöntem var. Bu yöntemleri hayatımda uygulamak ve kendini daha iyi tanıyarak desteklemek isteyenlere bu anlamda destek sunmak benim yaparken tatmin dolu hissettiğim şeylerin başında geliyor. Şu an devam etmekte olduğum ve Dokuz Tip Mizaç Modeli üzerine çalıştığım Psikoloji yüksek lisans programımda bu süreci oldukça destekliyor. Yaklaşık 18 yıldır devam eden tüm bu eğitim ve birikimlerimi kurmuş olduğum “Özgür Yaşam Atölyesi”ndeki içerik ve eğitimlerimle danışanlarıma aktarmaya çalışıyorum.

 

ENYY: Peki Budda spada nasıl bir deneyim yaşayacağız?

2) Herkesin ihtiyacına göre farklılaşan Buddha SPA bakımlarımız, gündelik hayatın koşuşturmacasından, stresinden uzaklaştığınız bedensel rahatlamanın haricinde aslında tüm duyularınıza hitap eden ve Wellbeing yani bütünsel sağlık kavramını temele alarak sunduğumuz bir hizmet. Kasları rahatlatması, metabolizmamızı hızlandırması, sinir sistemimizi yatıştırması, bağışıklık sistemimizi güçlendirmesi ve bedensel sıkışıklık ve tutulmaları rahatlatması klasik masajın neredeyse herkes tarafından bilinen faydaları. Buna ek olarak Buddha SPA deneyiminde kullandığımız aromatik yağlarla ve ruhumuza iyi gelen müziklerle koklama ve işitme duyularımızı da konsepte ekleyerek o an içerisinde yaşadığımız deneyime olan farkındalığımızın artmasını sağlıyoruz. Birden fazla duyuya hitap etmemiz o an ki deneyimin kalitesini arttıran ve masajın tüm etkilerini arttıran en önemli etken. Şimdiye kadar ki tecrübelerimden yola çıkarak uygulamaya çalıştığım farkındalık temelli Mindfulness pratiklerinin yaşamımızı değiştirdiğine inanıyorum. Sadece farkında olmaya çalışmak ve dikkati “bu an”a getirmek yaşadığımız deneyimi tümden değiştiriyor. Buddha SPA bakımlarımızda bunun kolaylıkla deneyimlenebileceği yerlerden bir tanesi.

 

ENYY: Arın- Dinlen -Dengelen programı sonrası kendimizde nasıl farkındalıklar oluşacaktır biraz bahseder misiniz?

3)Arın Dinlen Dengelen programının temeli aslında az önce bahsettiğim “Bütünsel Sağlık” üzerine kurulu. Programı oluşturma aşamasında göz önünde bulundurduğum nokta bireyi fiziksel, zihinsel ve ruhsal bir bütün olarak desteklemekti. Adından da belli olduğu gibi sürece arınarak başlıyoruz. Günlük hayatın hızına biraz dur diyebilmek yaşadığımız stresi azaltabilmek için Buddha SPA bakımıyla başlıyoruz. Bilirsiniz her bireyin ihtiyaçları ve istekleri birbirinden farklıdır ve birey özelinde yapılmayan planlama, programdan alınan verimi etkilemektedir. Bireyin, kendisine en uygun bakımı yaptırabilmesi ve en doğru şekilde desteklenebilmesi için “Uyumlanma Seansı” ile birlikte, masaj ve hamam ritüellerini belirliyoruz. Suyun şifası ve masajın rahatlatan etkisiyle bedensel ihtiyaçlar üzerinden ruhsal ve biyolojik ihtiyaçları da karşıladığımız bütünsel bir başlangıç yapıyoruz. Devamındaki “Dinlen” konseptimiz ise temellerini doğadan alıyor. Artık büyük şehirlerde fazlasıyla hızlı hayatlar yaşıyoruz ve neredeyse durup dinlenmeden belki de deniz kenarı bir şehirde denizi bile görmeden yaşıyoruz. Fakat insanlar doğa ait canlılar aslında ve biz bunu çoğu zaman unutuyoruz. Yeşil ve mavi bizler için çok önemli bir kaynak. Doğada olmayı dinlendirici ve huzur verici etkisinin yanında bize nefes aldığımızı hatırlatan bir durak olarak düşünüyorum ve bunu özellikle önemsiyorum. Bu sebeple Selimiye Taş Ev, doğada olmanın deneyimlenebileceği güvenli bir liman. Konumu itibariyle doğada dinlenmenin yanında gezmek isteyenlere de tarihi, kültürel ve turistik açıdan hitap edeceğini söyleyebilirim. Son durağımız olan “Dengelen” programı ise şimdiye kadar olan arınma ve dinlenme sürecinden sonra adeta kendimizi yeniden keşfettiğimiz kısım. Aldığım eğitimlerden ve tecrübelerimden yola çıktığımda şunu anlıyorum ki bu hayattaki mutluluk ve huzur kendimizi keşfetmekle doğrudan bağlantılı. Kendimizi tanıyarak ihtiyaçlarımızı gözeterek kendimize en doğru desteği vermeye başlıyoruz. Oluşturduğum “Mindfulness” ve “Enneagram” programları da tam da bunların üzerine kurulu kendimizi daha iyi tanımak ve hayatı tüm farkındalığımızla yaşamak. Sinir sistemimizi rahatlatabilmeyi, yaşadığımız olayları yargılamadan olduğu gibi nezaketle kabul edebilmeyi, kişiliğimizi tipimizi öğrenerek hayatı olduğumuz halimizle yaşayabilmeye dair o ilk adımı atmak için bir başlangıç yapabileceğimiz uygulamalarla tamamlıyoruz. “Arın Dinlen Dengelen” programına en nihayetinde hayat kalitemizi arttıracak, doğanın kucağında dinlendiğimiz kısa bir mola ve kendi varoluşumuza dair farkındalığımızı arttırdığımız sürecin başlangıcı diyebiliriz.

ENYY: Diğer çalışmalarınızdan da bize biraz bahseder misiniz?

4)Diğer çalışmalarımı yoğunlukla Minfulness ve Enneagram üzerinde gerçekleştiriyorum. Mindfulness kavramı şimdilerle sıkça duyulan bir kavram. Kabul ve nezaket bu öğretiyi oluşturan temel taşlardan. Kendimizi ve hayatı olduğu haliyle kabullenmek ve yaşadıklarımıza nezaket penceresinden bakmak düşüncelerimizde çok farklı bir alan açıyor. Yaşadıklarımıza daha geniş bir açıdan yargılamadan değerlendirmek yaşadığımız zorluk her neyse onunla kalabilmemizi ve her şeyin geçici olduğunu hatırlamamızı sağlıyor. Çoğu zaman takılıp kaldığımız, uğraştığımız ve üzüldüğümüz şeylere, kişilere, düşüncelere içinden değil de biraz mesafeden bakmak bizi özgürleştiriyor. Üstelik yaşadığımız ve yaşayacağımız birçok zorlanmaya bu açıdan bakabilmek çok basit pratiklerle mümkün oluyor. Zaten bu pratiklerin sinir sistemimize ve iyilik halimize olan faydaları yapılan birçok araştırmayla da kanıtlanmış durumda. Mindfulness programını tüm bu bahsettiklerimden yola çıkarak hazırladım.

Enneagram ise hayatı özümüze uygun olarak yaşayabilmemiz için bize rehberlik eden, kendimizin yol haritası diyebileceğimiz bir öğreti. Kendi kişilik yapımızı bilmek bu hayatı tatmin dolu bir yerden yaşamamıza katkı sağlayan en önemli faktör. Hayatı bir harita, kişiliğimizi de pusula olarak düşünürsek mutluluk ve huzur yolunda bize en iyi rehberlik edecek olan şey kişiliğimizin tüm yönlerini bilmek olacaktır. Kendimizi tanımak yaşadığımız ilişkilerinde kalitesine de etki edecektir. Neyi, neden yaptığımızı anladıkça hayatın o bilinmez yap boz parçalarını bir bir tamamlamış oluyoruz ve otantik varlığımızı yaşamamız bu şekilde mümkün oluyor. Oluşturmuş olduğum “Özgür’le Öze Dokunuş” programı da buna dayanıyor.

 

ENYY: Okuyucularımıza son olarak ne söylemek istersiniz?

5) Ara sıra dinlemenin ve rahatlamanın hepimizin hakkı olduğunu düşünüyorum. Çünkü çoğu zaman ihtiyaçlarımızın farkında olamayabiliyoruz, kendimizi unutabiliyoruz. Deyim yerindeyse hayatı ıskalıyoruz. Dilerim ki bunları daha sık hatırlayalım ve kendimize hak ettiğimiz değeri vermeyi unutmayalım çünkü bizden bir tane daha yok.

 

Ağrılara yönelik masaj uygulamaları var mı?

Elbette, Medikal masaj ve Bioenerji Meridyen Masaj uygulamalarımız kas ağrıları üzerinde rahatlatıcı sonuçlar veriyor.

YENİ BİR SEN İÇİN HAZIRMISIN

YAZAR : Enyy Dergi

14 Temmuz 2023

MODA

İlgili Başlıklar


Copyright 2024