MODA

Ünlü Fransız modacı Pierre Cardin hayatını kaybetti

YAZAR : Enyy Dergi

6 Ocak 2021


2020 yılının son günlerinde İtalyan asıllı ünlü Fransız modacı Pierre Cardin, Paris yakınlarında Neuilly’de tedavi gördüğü hastanede 98 yaşında hayatını kaybetti.

Pierre Cardin’in ailesi yayınladığı mesajda “Bugün, ailemizin büyük üzüntü yaşadığı bir gün, Pierre Cardin artık yok” açıklamasını yaptı.

Pierre Cardin kimdir?

İtalyan asıllı Fransız modacı Pierre Cardin, 2 Temmuz 1922’de Sant’Andrea di Barbarana, İtalya’da dünyaya geldi. Giyim ve mimariye olan ilgisi çocuk yaşta başlayan Pierre Cardin, 1936 yılında bir terzinin yanında dikiş öğrenmeye başladı. 2’inci Dünya Savaşı’nda gönüllü olarak Kızılhaç’ta çalışan Cardin, ailesinin 1945 yılında Paris’e taşınması ile birlikte dönemin ünlü modacıları Jeanne Paquin, Christian Bernard ve Elsa Schiaparelli ile çalışma fırsatı buldu.

1947-1950 yılları arasında Christian Dior’un yanında mesleğini geliştiren Pierre Cardin, 1950 yılında başlayan “Haute Couture” akımını, kendi adına açtığı Maison De Couture mağazasında geliştirdi. 1957’de erkek giyimine yönelik ilk satış yeri olan “Eve” (Havva) açtı.

Ünlü tasarımcı, 1950’de kendi moda şirketini kurdu ve 1954’te ikonik balonlu elbise ve 1964’te “Space Age” koleksiyonu gibi tasarımlarla adını duyurdu. Cardin, 1950’lerin sonunda Printemps mağazası için ilk hazır giyim koleksiyonunu piyasaya sürdü.

1959 yılındaki Japonya seyahatinin ardından ilk hazır giyim koleksiyonunu sergiledi. 1963’te dar, vücudu saran giysi türü olan tayt’ın dünyada yaygınlaşmasında rol oynadı. 1971’de Paris’te “Espace Cardin” mağazasını açtı.

Beatles grubu, heykeltıraşlar, oyuncular gibi birçok sanatçı topluluğuna özgün tasarımlar sundu. 1980 yılında New York’ta Metropolitan Sanat Müzesinde “Retrospestive” sergisini açarak 30 yıllık çalışmalarını sergiledi. Çin Halk Cumhuriyeti’nden Macaristan’a, İngiltere’den Sovyetler Birliği’ne kadar dünyanın birçok yerine adı ve çalışmaları yayılan Cardin, sadece giyimle sınırlı kalmayıp, mücevher, parfüm, restoran zinciri, kırtasiye gibi alanlarda da moda yaratmayı sürdürdü.

Sosyal içerikli çalışmalarını da ön planda tutan ünlü modacı, Vietnam Savaşı, Çernobil kazası gibi önemli olaylara dikkat çekmeyi başararak kamuoyunun ilgisini ve beğenisini topladı.

Moda dünyasının öncüsü haline gelen Pierre Cardin, kendisinden önce hiçbir modacının cesaret edemediği konulara da girdi. Örneğin “uniseks” kavramını yaygınlaştırdı. Avant-garde tarzına geometrik dizaynlar getirmesiyle de bilinen Cardin, 1991 yılında UNESCO kültür elçiliğine seçildi.

Ünlü Fransız modacı Pierre Cardin hayatını kaybetti

YAZAR : Enyy Dergi

6 Ocak 2021

MODA

İlgili Başlıklar


Copyright 2024