YAŞAM

TÜM KANALLARDA AYNI DİZİ

YAZAR : Enyy Dergi

2 Temmuz 2021


Yazın gelmesiyle televizyon kanalları tarafından yaz dizilerinin yeni bölümleri teker teker yayımlanmaya başlandı. Renkli fragmanları izlerken aynı dizinin farklı kişiler tarafından oynandığı düşüncesine yer bırakan senaryolar, bu yaz yine zengin oğlan, fakir kız teması üzerine kurulmuş olarak görülüyor.

Dizilerin hemen hemen genelinde zengin, karizmatik,yakışıklı iş adamının yanında çalışan sempatik, güzel, akıllı kıza aşık olması söz konusudur. Hatta asıl kız önce bakımsız ve salaş giyinir aşık olunca birden cüretkar kıyafetlerle çıkar sevdiceğinin karşısına. Mutlaka kızın her şeyini anlattığı bir kankası ve dağılmış bir ailesi bulunmaktadır. İş adamı yani asıl erkek ise ailesinden ayrıdır fakat annesi hayatına müdahale etmektedir ve asıl kızı hiç istemediği için entrikalar düzenler.En büyük yardımcısı da asıl erkekle evlenmek isteyen bir zengin kızıdır. Sonu ise aynıdır. Aşk kazanır, evlenirler, asıl kız hamiledir. Eğer yapımcılar dizinin uzamasını istiyorlarsa mutlaka asıl kız bebeğini kaybeder zengin kocasından uzaklaşır. Sonrasında bir çok yanlış anlaşılmayla devam eder.

Farklı temalarla oluşturulmuş diziler, dizi sektörünün kalıplaşmış hikayeleri arasında yer alamamaktadır ve bir çok dizi artık dijital platformlarda yayımlanmaktadır.

Dizilerde işlenen konular insanlar üzerinde farklı algılar yaratmaktadır. Patronla aşk yaşama, çalışanına farklı bir gözle görme, zengin olanların lüks evleri, yaşamları insanları etkileyerek kendi hayat tarzlarını ötekileştirmektedir. Aynı imkanlara sahip olmaması bir sorunmuş gibi algılanmaktadır.

Dizi sektörünün kalıplaşmış senaryoları başka seçenek sunmadığı için bir şekilde dizileri izlemek zorunda bırakmaktadır ki bu zaten istenilen, beklenilen bir durumdur. Dizilerin içerisine ustaca yerleştirilmiş reklam ürünleri reklam veren firmanın satışlarını arttırmaktadır.

Dizi sektörünün acilen başka türlere de yönelmesi gerekmektedir. Kişisel gelişim içeren, motive edici, cesaretlendirici, eğitici içerikler de kalıplaşmış dizi senaryoları kadar izlenebilir ve daha çok izleyici kazandırabilir. Zengin patrona aşık olup kısadan zengin olacağını düşünenler yerine eğitim alarak ilerleyebileceği gösterilmelidir.

TÜM KANALLARDA AYNI DİZİ

YAZAR : Enyy Dergi

2 Temmuz 2021

YAŞAM

İlgili Başlıklar


Copyright 2024