KÜLTÜR

The Crown ve diğerleri

YAZAR : Enyy Dergi

25 Şubat 2021


Bana göre Netflix yapımları ikiye ayrılır… The Crown ve diğerleri. Netflix’in çıtayı arşa çıkardığı yapımdır…

4. Sezon yayınlandı ve en çok beklenen sezon oldu diyebilirim. Sezon Prens Charles ve Diana’nın tanışması ayrıca Margaret Thatcher ve Kraliçenin sıcak ama ileride yaşanacak gerginliklerin sinyalini veren ilk görüşmesi ile başlıyor.

Dizinin casting ekibi her sezon başarılı olduğu gibi 4. Sezonda iyi iş çıkarmış. Cast dışında elbette görüntüler, makyaj, kostümler, senaryo, müzikler, sinematografı, yönetmenlik ve oyunculuklar da üst düzey. Genel anlamda tarihe merakım nedeniyle bu tarz dizileri severim, hele tarih boyunca dünyaya bir şekilde direkt ya da dolaylı hükmetmiş İngiltere ve Kraliyet yönetimini izlemek benim açımdan kuşkusuz ilgi çekici. Dizinin kimseye yaranma derdi yok ve bildiğin kraliyet ailesinin röntgenini çekmişler. 1977-1990 yılları arası ulusal olayların etkileyici şekilde yansıtılması, bir yandan geleneklerini sürdürmeye çalışırken diğer yandan toplumsal değişmeye ayak uydurmaya çalışan kraliyet ailesi iyi anlatılmış.

Özellikle sezon sonuna yaklaşırken monarşinin çağa ayak uyduramayışını, kaideler arasına sıkışmış hayatları gözlemliyoruz. İlk üç sezonu izleyen zaten izlemiştir, hiç başlamayan varsa bu pandemi dönemi fırsat olabilir, tavsiye ederim. #netflix #thecrown

https://www.instagram.com/firatmol/

The Crown ve diğerleri

YAZAR : Enyy Dergi

25 Şubat 2021

KÜLTÜR

İlgili Başlıklar


Copyright 2024