YAŞAM

SON YILLARIN TREN MESLEGİ BROKERLİK ÜZERİNE CAN AĞAR'LA

YAZAR : Enyy Dergi

21 Temmuz 2022


Gayrimenkul sektörü, son dönemlerde yıldızı oldukça parlayan sektörler arasında yer alıyor. Gerek yurtiçinden gerekse yurtdışından yatırımcılar gayrimenkule yatırım yapmak konusunda oldukça heyecanlı. Tabi bu durum beraberinde birçok soruyu da akıllara getiriyor. “Doğru gayrimenkul yatırımı nasıl yapılmalıdır? Gayrimenkul yatırımı yaptıktan sonra beklentilerime tam olarak cevap alabilecek miyim?” Sizi Marmaris’in başarılı ve genç Broker’ı Sn. Can Ağar ile tanıştıralım. Kendisi ve ekip arkadaşları İnci Yatırım Gayrimenkul profesyonelleri olarak gayrimenkul konusundaki tecrübelerini, sektörü kapsayan geniş teknik ve teorik bilgilerini sizlerle en baştan en sona kadar tüm detaylarıyla paylaşıyorlar.

İşte bu genç ve dinamik ekibin başında yer alan Sn. Can Ağar’la sektöre dair yaptığımız röportajların detayları;

 

1.Can Bey bize kendinizden bahsedebilir misiniz?

 

5 Nisan 1988 Şişli / İstanbul doğumluyum. Lise son sınıfa kadar Marmaris’te okudum. Eğitim hayatımı Brezilya, Ukrayna ve Macaristan’da tamamladım. Profesyonel yelkenciyim, Marmaris aşığıyım.

Gayrimenkul sektöründe olmak beni mutlu ediyor. Gayrimenkul alışveriş trafiği hiçbir zaman bitmez; insanlar, yaşayacakları alanlarını, evlerini ve ofislerini değiştirmek, yenilemek, başka bir semte taşınmak, evlenmek, kendi işini kurmak , yatırım yapmak gibi pek çok nedenle sürekli hareket oluşturuyorlar. Ben de daima karşılıklı güven esasına dayalı bir şekilde destek veriyorum.

2.Gayrimenkul sektöründe sizi etkileyen nedir?

 

Öncelikle belirtmek isterim ki bu iş tamamen tutkudur. Heyecanını ve tutkunu kaybetmediğin sürece işini aşk ile yapabileceğin bir meslek. Bir diğer tarafı esnek çalışma saatleri olan bir sektör. Bu işi yapıyorsanız, işiniz hayatınız olur. Duygusal açıdan da büyük bir tatmin sağlayan bir meslektir çünkü her satışınızla, aslında birilerinin hayatlarını geçirecekleri, yuvaları olacak bir girişime aracı olmaktasınız. Müşterilerinizin hayallerini gerçekleştiriyorsunuz. Siz onlara o evi önerdiğiniz ve almalarına yardım ettiğiniz için, aldıkları bu büyük kararda pay sahibi olursunuz. Ev sattığınız bir müşterinizle aranızdaki ticari ilişki dönüşüme uğrar ve aileden biri gibi olursunuz. Bu, gelişime açık, insan ilişkileri kuvvetli, iletişim becerisi yüksek olan her bireyin başarılı olacağı bir meslektir. Dürüstçe söylemek gerekirse insanlar bana güveniyor ve önemli olan bir müşteri ile iş yaptım bitti değil onlarla uzun ilişkiler kuruyor olmam. Ben alınmayacak yerleri müşterilerime açık açık söylüyorum. Çok fazla paralar da kaybediyorum bu yüzden ama akşam rahat uyuyorum. Öyle olunca müşterin de sana güveniyor ve uzun vadede hep seninle çalışıyor. Allah da yardım ediyor.

3. Gayrimenkul sektörü son dönemde hızlıca çıkış yapan bir sektör oldu bu konuda neler söylemek istersiniz?

Gayrimenkul sektörü son yıllarda gelişen sektörlerin başında gelmektedir. Temel bir ihtiyaç olan “barınma ihtiyacını” karşılayan sektör her zaman karlı ve dinamik bir pazar olarak kalacaktır. Bu dinamik yapıyı daima canlı tutmak için modern pazarlama stratejileri etkin ve doğru kullanılmalıdır.

4. İnternet üzerinden gayrimenkul alımını nasıl değerlendiriyorsunuz? Riskleri nelerdir?

Covid-19 virüsü geldikten sonra dünya ekonomisine ve bütün sektörlere zarar verdi. Ancak covid gelmeden önce dünya dijital transformasyon çağına girmişti. Türkiye de birçok sektörde online hizmet vermeye başlamıştı. Gayrimenkul sektöründe fiziksel temas olmadan online platformda teknolojik aplikasyonların verdiği güçle tüm sunum ve görsel hafızayı gerçek olarak sunum yapılabilmekte. Yapılan sunumlarda bütün hukuki süreçler online olarak yürütülebiliyor. Fakat belli başlı şeylerin ıslak imzalı yapılması gerekiyor. Bunlardan biri vekaletname ve tapu süreçleri. Bu konuda devletin güven oyu oluşturarak bir kare kod sistemiyle online vekalet verebilme imkânı sağlayabilir ise bize, güvenli bir online süreci haline getirebilir. Özellikle müşteri için acele edilecek bir durumsa ya da yurtdışı yatırımları için internet üzerinden gayrimenkul alımında kolaylık sağlanabilir.

Yakın bir tarihte Hazine ve Maliye Bakanlığı, konut fiyatlarındaki fahiş artışlar ve yüksek kira rakamları üzerine, kayıt dışılık ve haksız fiyat oluşumları ile mücadele kapsamında çalışmalarını arttırdı. Bakanlık ilk aşamada 2019 ve 2020 yıllarındaki satışları banka kredisi bilgilerini dikkate alarak analizler yapılmış ve kredi tutarı ile gayrimenkulün alış bedeli arasında önemli fark olduğunu tespit etmiş. Bu farkların bazı satışlarda beyan edilen tutarın 40 katına ulaştığı görülmüştür. İnternet ilan sitelerinde düzenli bilgi verme kararı alınmıştır. Bu şekilde yaptırımlar alınabilecek riski en aza indirecektir. Sektörümüz daha sağlıklı bir hal almaya başlayacaktır.

 

5. Yatırımcıların gayrimenkul danışmanları ile çalışmasının faydaları nelerdir? Bir yatırımcı danışmanı olmadan satın alacağı gayrimenkullerde nasıl sorunlarla karşılaşabilir?

 

Sayısız seçenek içerisinden kendinize en uygun gayrimenkulü bulmak tahmin ettiğinizden de uzun sürecektir. Ancak profesyonel gayrimenkul danışmanı ile çalışmaya karar verdiğinizde yalnızca üç soruya cevap vermelisiniz; Bütçeniz, gayrimenkul kriterleriniz ve size uygun zaman. Danışmanınız size en uygun gayrimenkulü en kısa süre içerisinde bulacaktır.

Bir gayrimenkul satın almak sadece bir satın alma işleminden ibaret değildir. Bölgeyi iyi bilen bir gayrimenkul danışmanı sayesinde satın alma işlemini sorunsuz gerçekleştirir ve kaliteli bir yaşama adım atarsınız. Hedef kitlelere göre analiz edilerek profesyonelce hazırlanan portföyler sayesinde, bütçenize ve kriterlerinize en uygun portföyü kolayca bulmanız sağlanır. Profesyonel yardım almanın önemini, bireysel olarak çıktığınız yolda karşılaşacağınız aynı gayrimenkul için çeşitli fiyatlar, uzun alım-satım prosedürleri ve geniş pazar seçenekler ile çok daha iyi anlayacaksınız. En iyi fiyatı sunmak için çabalayan gayrimenkul danışmanınızın pazarlıkları sonucunda bütçenizden hiç beklemediğiniz tasarruflar sağlayabilirsiniz. Bütçenizi doğru zamanda doğru gayrimenkul için yatırıma dönüştürmenize yardımcı olacak profesyoneller ile çalışmanız sizi verimsiz yatırımlar yapmaktan uzak tutar. Bu nedenle portföyüne ve satıcısına güvenerek, alıcılarına garanti verebilen alanında en iyi gayrimenkul şirketleri ile çalışmanız stressiz ve gönül rahatlığıyla yapılacak bir yatırım için en önemli aşamalardan sadece birisidir.

Gayrimenkul alım ve satım süreci hakkında tam ve eksiksiz bilgiye sahip olan gayrimenkul danışmanları, tapu devri sırasında alıcı ve satıcı için beyanlarını tam ve eksiksiz olarak yaparlar.

Satın alım işlemleriniz gerçekleştirilirken, işin başında beklemenize gerek kalmadan tüm süreç sizin adınıza gayrimenkul danışmanınız tarafından yönetilir. İşinize ara vermez, çocuklarınıza ayıracağınız zamandan kısmaz ya da toplantılarınızı ertelemezsiniz.

 

Bireysel olarak mülk aramanız sınırlı kalabilir. Satın almayı düşündüğünüz yerle ilgili önemli bilgileri kaçırıyor olabilirsiniz. Bir mülkle ilgili olası sorunları tespit edemeyebilirsiniz. Kendi başınıza pazarlık yapmanız ve daha fazla ödeme yapma riskini almanız gerekecektir. Evrak işlerinden kaynaklı sorunlar yaşayabilirsiniz.

En büyük yatırımınız tehlikedeyken bu kadar büyük bir risk almak ister miydiniz? Profesyonel bir gayrimenkul danışmanı tam olarak anlayabilmeniz için bu terimlerin size açıklayabilir ve izlenmesi gereken yolları gösterebilir.

Can Bey son olarak sizin kişisel olarak yatırımcılar için gayrimenkul önerileriniz nelerdir?

Ben her zaman toprak derim. Toprağa yatırım hiçbir zaman kaybettirmez. Arsa, tarla, bahçe fark etmez bütçemize göre. Her alanda olduğu gibi gayrimenkul alanında da dikkat edilmesi ve hesaba katılması gereken bazı noktalar mevcut. Gayrimenkul kredi ile alınacaksa kredi ödemeleri ve faiz hesaplamaları iyi yapılmalı. Zorlanmadan ödenebilecek düzeyde bir plana dâhil olunmalı. En dikkat edilmesi gereken konu ise gayrimenkulün bulunduğu bölgedir. İsteyebileceğiniz kirayı ve ileriki zamanlarda değerlenme oranını evin/arsanın bulunduğu bölge belirler.

7. İnci Gayrimenkul ekibini de tanımak isteriz. Kendilerinden bize bahseder misiniz ?

 

Dilerseniz bu konuda cevabı birbirinden değerli iş ortaklarıma , çalışma arkadaşlarıma bırakalım;

 

Gül Yazıcı

Merhaba, 1980 Amerika doğumluyum. Turizm ve otelcilik eğitimimi Lynn Üniversitesi’nde tamamladım. Ardından Amerika’da emlak sektöründe çalışmaya başladım. 16 yıldır turizm sektöründeyim. Ara verdiğim emlak işlerime İnci Gayrimenkul ile birlikte bölgemize güzel portföyler katabilmek adına geri döndüm. Aynı zamanda bütünsel tıp öğrencisiyim ve kişisel gelişimle ilgileniyorum. Evli ve 1 erkek çocuğu annesiyim.

 
 

Caner Sarıalioğlu

1991 Trabzon doğumluyum. Maltepe Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümü mezunuyum. Aynı zamanda Avustralya vatandaşıyım. Yıllarca su sporları işletmeciliği yaptım. 1,5 yıldır gayrimenkul sektöründeyim. Brokerimiz Can Bey ile İnci Gayrimenkul ailesi çatısı altında çalışmaya, üretmeye devam ediyoruz.

 

Bahar Musal

1987 Marmaris doğumluyum. Canada Lethbridge Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği lisans mezunuyum. Aynı zamanda 9 Eylül Üniversitesi İşletme mezunuyum. Hayatım boyunca kişisel gelişim , psikoloji, yaşam koçluğu , yoga ve meditasyon , astroloji gibi alanlara ilgi duyup , bu alanlarda eğitimler aldım. Evli ve 1 kız çocuğu annesiyim.

 

Bergütay Yaylalı

1988 İzmir doğumluyum. Macaristan Debrecen Üniversitesi Yazılım mühendisliği mezunuyum. Uzun yıllar Avusturalya ve Macaristan’da çalısıp eğitim gördüm. İngilizce ve Macarca dillerini aktif olarak konuşabiliyorum. Son 2 yıldır Can Bey’le birlikte emlak sektöründe çalışıyorum.

 
 

Nurcan Çulha

1980 Erzurum doğumluyum. 1980 Mayıs ayında Marmaris’e memur anne babanın çocuğu olarak geldim. İlk, orta, lise okul yıllarım Marmaris’te geçti. Uzun yıllar ticaret ile uğraştım. Halen daha devam etmekteyim. 3 erkek çocuk annesiyim. 6 yıldır gayrimenkul sektöründeyim.2018 yılında Coldwell Banker de tanışıp birlikte çalıştığım arkadaşım Can Ağar ile İnci Gayrimenkul’deyim.

 

Özgür Kızılca

1991 Marmaris doğumluyum. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Seyahat Acentası ve Turizm Hizmetleri mezunuyum. 2011 den bu yana seyahat acentası işletiyorum. Birçok ülkeden misafirler ağırlıyoruz. Ayrıca Can Bey’le birlikte emlak sektörüne de adım attım. Bitmiş ve devam eden projelerle İnci Gayrimenkul’de sizlere yeni portföyler sunmaya devam ediyoruz.

 

Canan Kotanoğlu

1979 İzmir doğumluyum. 3 yaşında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne taşındım. İlk ve orta öğretimimi tamamladıktan sonra babamın işinden dolayı (Müteahhit) Antalya’ya taşındım. 2000’li yılların başında evlenerek Marmaris’te yaşamaya başladım. Kurumsal bir şirkette uzun yıllar müşteri temsilcisi olarak görev aldım. 2014 yılında ikiz oğullarımın doğumundan 4 yıl sonra, emlak sektöründe kurumsal bir firmada başladığım danışmanlığıma yine kurumsal emlak firmasında birlikte çalıştığım Can Ağar’la İnci Gayrimenkul Danışmanlık çatısında devam etmekteyim.

 

Mehmet Güven İnce

1980 İstanbul doğumluyum. Marmara üniversitesi iletişim Fakültesi mezunuyum. İtalyanca ve İngilizce lisanlarında profesyonel kokartlı turist rehberiyim. 2 yıldır gayrimenkul sektöründeyim. 2020 yılında Coldwell Banker ile başladığım gayrimenkul danışmanlığına İnci gayrimenkul çatısında devam ediyorum.

 

Erinç Güven

1989 Marmaris Doğumluyum. Florida Üniversitesinde İnşaat Mühendisliği mezunuyum. İnşaat ve otel işletmeciliği ön planda olmak ile birlikte İnci Gayrimenkul ile özel projeler geliştiriyorum.

 
 

Çok keyifli bir sohbetti, Teşekkür ederim. Daha fazla bilgi almak veya bir şey danışmak isteyen herkes gönül rahatlığı ile bize ulaşabilir. 10 kişilik İnci Gayrimenkul Profesyonelleri ile size her zaman bölgemiz hakkında hizmet vermek ve yardımcı olmak isteriz. Tekrar görüşmek üzere ….

SON YILLARIN TREN MESLEGİ BROKERLİK ÜZERİNE CAN AĞAR'LA

YAZAR : Enyy Dergi

21 Temmuz 2022

YAŞAM

İlgili Başlıklar


Copyright 2024