SAĞLIK

SON YILLARIN MODA SPORU KİCK BOKS

YAZAR : Enyy Dergi

27 Mayıs 2021


Son yılların moda sporu Kick boks

Mankenler, ünlüler, iş adamları, sosyal medya fenomenleri, birçok tanınmış oyuncular artık sosyal medyalarda trend olan spor Kick boksa yöneldi. Peki, bu spor son yıllarda neden bu kadar ilgi görüyor? Sadece spor yapmak ve formda kalmak mı tercih sebebi, yoksa savunma sporu olduğu için mi ilgi odağı? Tüm merak edilen sorularımızı Uluslararası Ağırsiklet Kickboks Şampiyonu ve Milli Takım Antrenörümüz Terkan Ercan cevapladı.

Sizi daha yakından tanıyabilir miyiz?

1981 yılında Ankara’da doğdum,6 yaşından itibaren dövüş sporlarıyla ilgileniyorum,6 yaşında ilk başladığım spor karate oldu,sonrasında 13 -14 yaşıma kadar Taekwondo yaptım, daha sonra Kickboks, Boks ve Muaythai sporları ile devam ettim. Geçen 22 yılda Gençlerde ve Büyüklerde birçok Türkiye şampiyonlukları kazandım,2009 yılında da Almanyada Uluslararası Ağırsıklet Kickboks şampiyonu oldum ve bu şampiyonlukla da jübilemi yapmış oldum. Yarışmalar dışında da spor salonu işletmeciliğim devam ediyordu. Şimdi artık tamamen sporcu yetiştirmeye başladım, şu anda aktif olan 200 civarı sporcumuz var,gerek özel gerekse sınıf olarak eğitmenliğe devam etmekteyim,

Marmaris Kickboks Muaythai Spor Kulübü olarak Marmariste 2006 yılından beri binlerce sporcu yetiştirdim, Türkiye şampiyonu olup Milli Takıma kazandırdığım onlarca sporcu var ve içlerinde şuan Antrenörlüğü seçip bu yolda devam eden sporcularımda var.

Kick boksun diğer sporlardan farkı nedir?

Avrupada oldukça yaygın, iş adamları, varlıklı aileler, Sanatçılar, mankenler son yıllarda kickboks yapıyorlar, manken sporu olarakda bilinen kickboksun bu denli ilgi görmesinin sebebi zaman! Bu spor insanlarda zamanı kısıyor, örneğin bir koşu bandında bir saatte yaklaşık 500 kalori harcanıyorken bizim ağır performans sergilediğimiz derste yaklaşık 2000’e yakın kalori harcıyoruz. Hatta buna inanmayan yabancı uyruklu sporcularımızdan bir hanımefendi kendi ülkesinden getirdiği bir cihazı derste taktı o gün basit bir antrenmanda bile 1800 kalori yaktığını görünce kendisi de şaşırdı.

Bu sporda el ve ayak aynı anda kullanıldığı için, kan dolaşımı biraz daha hızlı oluyor, nabız hızlanıyor, kan akışı hızlı olunca vücut yağları daha hızlı yanıyor. Bu yüzden de formda kalmak isteyen birçok kişi dövüş sporlarına yöneliyor.

Peki, son yıllarda kick boksun kadınlar üzerindeki etkisi nedir?

En başta kilo kontrolü geliyor, hızlı yağ yakımı, bütün vücudun çalışıyor olması ilk seçimlerden oluyor, bunun yanında kendilerini savunmak içinde kick boks tercih sebebi olabiliyor. Kadına şiddet ve taciz haberleri duyuldukça kadınlar kendilerini savunabilmek adına da bu sporu tercih ediyor,kickboks yapan Kadınların artık özgüvenleri yüksek, bir saldırı karşısında gardlarını alıyorlar. Zaman zaman kickbokscu kadın sporcularımızın da haberlerini alıyoruz örneğin Trabzon’da 18 yaşında sporcu kızımız otobüs durağında tacize uğramış tacizciyi tek yumrukla yere yıkıp bayılmasına sebep olmuş üstelik dilini yutan şahsa ilk yardımı da kendisi yapmış, bu bizim için bir yerde sevindirici oluyor kendini koruyabilmesi güzel şey.

Peki, bu spora başlayan biri tam anlamıyla ne zaman profesyonelleşir?

Dünyadaki en zeki varlık insan, fakat yeni bir şey öğrenmek emek ve zaman istiyor,örneğin yabancı bir dil öğrenmek isteyen kişi tam anlamıyla dil öğrenmesi senelerini alabiliyor, kickboksta da durum farklı değil, ilk başlayınca herkes hemen yapabileceğini sanıyor fakat teknikleri geliştirmek iki seneyi bulabiliyor. Tam anlamıyla darbenin gelmesini önlemek, reflekslerin gelişmesi uzun emeklerin sonucunda ancak gerçekleşebiliyor, tabi bu sürenin uzaması ve kısalması da kişinin yeteneğinede bağlı bir durum.

Bu sporu bırakınca vücut formu nasıl olur?

Bizim en büyük avantajımızda bu, diğer sporları bıraktığınızda vücut çok hızlı bir şekilde kas kaybı yaşıyor, bizim sporumuzda ise kendi vücut ağırlığınız ile yapılan bir spor olduğu için bu süre çok daha uzun sürüyor, fitnessa birkaç hafta spora ara verildiğinde kaslarını sönük,bitik hissediyorsun, ama bizde uzun bir süre spor yapmasa da evde birkaç basit hareketle formunu korumaya devam edebilir. Kickboks vücuttaki yağ yakımını maksimal seviyede gerçekleştirir ve hayalinizdeki ideal ölçülere ulaştırır.

Sağlık açısından faydası nelerdir peki?

Bu sporun en büyük etkisi kas,kemik sistemi ve eklemlerin güçlenmesi, yıllarca bel ağrısı,eklem ağrısı şikâyeti olan sporcularımız derslere başladıktan sonra bu sıkıntılarının gittiğini belirtiyorlar. Kilo problemi olanların ise sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermeye başladıklarında daha rahat ve daha hareketli olduklarından şikayetleri azalıyor, bel fıtığı, eklem ağrıları ve birçok kas problemleri için tercih sebebi olabilir,

ayrıca çağımızın teknoloji hastalığı olan,uzun saatler hareketsiz bir şekilde telefon ve tabletlere kitlenen çocuklarda görülen ciddi duruş bozukluklarını tamamen ortadan kaldırıyor

Psikolojik etkiside çok fazla,özellikle hiperaktif çocuklar çok fazla hareketli oldukları için,ve bu sporda da çok fazla efor sarf edildiği için onları bir nebze sakinleştiriyor, gençleri de kötü alışkanlıklardan uzaklaştırıyor. Bu tür olumlu gelişmeler bizi çok mutlu ediyor ve doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.

Peki, sakatlıklar?

Bütün sporlarda olduğu gibi nadiren de olsa sakatlıklar olabiliyor ama Hiç yok denecek kadar az, bütün yapılan sporların sıralamasında istatistik olarak kickboks 34.sırada olarak görülüyor. Futbol, basketbol ve voleybol bizden çok daha üst sıralarda,

Spor Sakatlanmaları genelde Sporcunun yeteri kadar ısınmadan spora başlamasından yada aşırı yüklenmesinden kaynaklanır. Bizim sporumuzda ise ilk 20 dakikamız ısınma hareketleriyle geçiyor.

Pandemi riski?

Düşünülenin aksine bir seneden beri bizden Kovid pozitifli hasta çıkmadı. İki tane sporcu oldu, fakat bu sporcular memleketine gittiklerinde orada hasta oldular, onlar da zaten hissetmemiş, spor yapan insan birçok rahatsızlığı hafif atlatır, vücut, kendi kendine savaşan hücreler üretiyor, ter sporları yapanlar bu şekilde vücutları direnç aşısı yapılmış gibi savunma mekanizması üretiyor. Bugün Avrupa’da her yer kapatıldı ama spor salonları kapatılmadı bunun sebebi ‘ter sporu’ yapan kişilerin vücut dirençlerinin güçlü olması.

Terkan Ercan’ın kickboks antrenörü olan eşi de bizim için kickboks sporunu anlattı

– Bir antrenör olarak kickboks ile ilgili düşünceleriniz?

Öncelikle insanın her açıdan kendine güveni oluyor, Duruşu değişiyor. Vücut olarak düzgün, daha enerjik oluyorsun. Buraya gelince kafandaki her şeyi unutuyorsun. Babamı kısa bir süre önce kaybettim. O dönemdeyken çocuklara kickboks öğretirken bir nebze de olsa acım hafifledi.

Ben çocukluğumdan beri epilepsi hastasıyım. Bununla ilgili ilaç kullanıyordum. Buraya gelmeye başladıktan sonra azaldı. Spor yapmadığım günlerde nöbet geçirdiğime dikkat ettim. Diğer zamanlarda olmuyor ama spor yapmadığım günlerde etkileniyorum.

– Kadınlara ne söylemek istersiniz?

Kendilerini korumak için, özgüvenlerinin artması için tavsiye ediyorum. Kadına şiddetin arttığı bu dönemde kendini savunabilmek çok önemli. Hem psikolijik olarak hem de fiziksel olarak yapılması gereken bir spor olduğunu düşünüyorum. Gelen kadınların çoğu başladığından beri kendilerinde çok şeyin değiştiğini ,Artık sokakta güvenle yürüdüklerini söylüyorlar.

SON YILLARIN MODA SPORU KİCK BOKS

YAZAR : Enyy Dergi

27 Mayıs 2021

SAĞLIK

İlgili Başlıklar


Copyright 2024