SAĞLIK

SİZİN SENDROMUNUZ HANGİSİ ?

YAZAR : Enyy Dergi

21 Temmuz 2022


Okuduğunuzda Bazı Konuları Netleştireceğiniz Sendromlar

Günlük hayatınızda zaman zaman hissettiğiniz ama asla anlamlandıramadığınız duygu farklılıkları yaşıyor musunuz? Duygularınız kontrol etmek bazı zamanlar daha mı zor? Sanki aranızda “evet” diyenleri duyar gibiyiz. Bu durumların nedenleri farklı sosyal sendromlar olabilir. Peki ne mi bu sendromlar?

Aşırı Empati Sendromu;

Bu sendromda kişiler kendi hayatlarını başkalarının düşünceleri merkezli yaşarlar. Hani annelerimizin “el alem ne der?” cümlesi var ya evet bu işte tam da o! Bu kişilerde kesinlikle bencillik duygusu yoktur ve başkalarının hayatını kendi hayatlarından daha ön planda tutarlar.

Peter Pan Sendromu;

Çok havalı bir ismi olan bu sendrom tamamen çocukluk süreciyle alakalı. Büyümek istemeyen, büyüdüğü halde çocukmuş gibi davranan kişilerin içerisinde bulunduğu bir durum. Sevgilisinin yanında çocuk sesiyle konuşanlardan bahsetmiyoruz o daha farklı bir durum.

Çocukluk döneminde asla sorumluluk ve otorite kontrolü yaşamamış çocukların büyüdüklerinde gerçek hayatın stresiyle karşılaştıklarında çocukluk evrelerine geri dönme isteği ve bunu dışa yansıtmalarıdır.

Munchausen Sendromu;

Bu isim sizi korkuttu mu? Aslında halk arasındaki tabiriyle “hastalık hastası” kişilerin yaşadığı sendromun bilimsel adı. Sürekli hastalık hikayeleri üretirler ve çok inandırıcı bir şekilde anlatırlar. Bu hastalık terimi ilk defa 1951’de hastane hastane dolaşıp hastalık öyküleri uyduran ve kendilerine gereksiz yere cerrahi girişimler uygulanmasına razı bir grup hastayı belirtmek için kullanıldı.

Don Juanizm Sendromu;

İsminden de anlayacağınız üzere bu oldukça seks üzerine oluşmuş bir sendrom. Bu sendromu yaşayan kişiler sürekli karşılarına çıkan insanlarla seks yaparlar ve onları bir eşya niteliğinde değerlendirirler. Tek eş asla onlara göre değildir.

Othello Sendromu;

Adını ünlü yazar William Shakespeare’in “Othello” adlı eserinden alan bu sendromda kişiler sevdiklerini aşırı derece de kıskanırlar. Kendi hayallerinde kurguladıkları durumların gerçek olduğunu düşünerek sevdiklerine zarar verme eğiliminde bile olabilirler.

Capgras Sendromu;

Komplo teorileriyle kendini gösteren bir sendrom. Kişiler karşılarındakinin gerçek olmadığına, başkalarının onların yerine geçtiğine inanır.

Alice İn Worderland Sendromu;

Okuduğunuz sendromlar arasında isim olarak kulağa çok hoş geliyor değil mi? Bu sendrom nesne ve insanların kişinin gözünde farklı boyutlarda olmasıyla alakalıdır. Yani binalar minnacık gözükürken karıncalar dev gibi görünebilir. Neyse ki filminden dolayı zaten hepimiz bu sendromun farkındayız.

SİZİN SENDROMUNUZ HANGİSİ ?

YAZAR : Enyy Dergi

21 Temmuz 2022

SAĞLIK

İlgili Başlıklar


Copyright 2024