İLİŞKİLER

SIKILGAN ERKEKLER

YAZAR : Enyy Dergi

13 Aralık 2022


Okuma ve dinleme anlamanın, konuşma ve yazma ise anlatmanın alt bileşenleridir.

İçeriğimiz konuşma ve günümüzde çokça kullanılan mesajlaşma nedeniyle yazmayı kapsayacak.

Erkek uzun konuşmaya tahammüllü değil, kadın çok konuştuğu için literatürde bile yer almış “kadın dırdırı”ile. Tabiki istisnalar kaideyi bozmazve köşede yerlerini alır,hem kadının çok az konuşanı, hem de erkeğin çok konuşanı olarak.

Ama mevzumuz istisna değil, kaide

Cinsiyet sosyolojisi “Erkek akıllı, rasyonel, rekabeti göze alan, doğru karar verme,

2

riske girme yeteneği ile modern toplumun eril değeridir. Kadın duygusal, merhametli, fedakâr, uyum ve itaat ile dişil olarak toplumda yerini alır “diyor.

(Burada konumuzun dışında parantez içi bir şey söylemem lazım. Yukarıdaki tanımalara baktığımızda,” bütün erkekler alfa, bütün kadınlar masun prenses gibi duruyor. Peki, dünyanın canına kim okuyor? Bunu bir ara tartışalım sizlerle.)

Kadınların her şeyi sözcüğe çevirme telaşı vardır. Bu telaşın altını dolduran unsurlardan bazıları şunlardır diyebilir miyiz?

Erkeğin futbol maçları ve toplu seyredilen spor müsabakalarındaki dışa vurumundan yoksun olmaları,

3

Çayı başkasının servis ettiği, sadece kendi cinsinden oluşan ortamlarda oyun oynama ve geyik muhabbeti de denilensohbetten pay alamamaları,

Kadın homososyalliliğininolmaması; sadece kendi cinsinden oluşan arkadaş, iş, spor ve eğlence ortamında sosyalleşememeleri,

Dünyadaki zenginlik gibi, yüz ölçümünde de az yer tutmaları gibi unsurlar…

Belki de kadınlar yaşam alanlarını çok az kullandıkları için konuşma dinamikleri çok gelişmiştir ve her şeyi söze çevirme edinimindeler.

Düşünsenize konuştuklarımızın atmosferde konuştuğumuz dilin harfleriyle görüldüğünü ve konuşanın cinsiyetinin yani harflerin cinsiyetinin belli olduğunu…

4

İşte o zaman şöyle bir şey olabilir, dünyadaki zenginlikten binde bir pay alan kadın, bu durumda erkekten rövanşı alır.

Gelelimiletişimde özellikle ilişkilerdeki iletişimde iyi bir ana arter oluşturarak muhteşem bir anlaşma yolu bulmanın tüyolarına…

Zamanlama, seçilen kelimeler, gölgesiz kelimeler, ekonomik dil, tekrardan kaçınmak, verilen pasın içeriği, yazım dilindeki yalınlık ve anlaşılırlıkilişkide iyi bir iletişimin akıcı ana arterini oluşturabilir.

Özellikle trafikle ilgili “ana arterler tıkalı, o nedenle araçlar ilerleyemiyor” gibi haberler duyarız.

İlişki iletişiminde bu yaşanmaya başladı mı, sözler karşı tarafa sağlıklı ve zamanında ulaşamadı mı sorunu başlıyor.

5

Erkek, araçların çoğunun kadına ait oluşundan şikâyetçiyken, kadın erkeğe ulaştırmaya çalıştığı malzemelerin anca bu araçlara sığdığını savunuyor.

Peki, bu yolu nasıl rahatlatırız?

Kelime ekonomisi yapın; istediğiniz şeyi en akıcı ve en az kelimeyle ifade edin, aynı kelimeleri tekrarlamayın, kelimeleri gölgeli kullanmayın.

Kadınlar, mesajlarınızı üniversite sınavındaki Türkçe soruları paragrafı uzunluğunda yazmayın…

Erkekler, “yani, tamam, iyi tamam, konuşuruz, ya anladım, of kafam şişti ve uyudun mu? ”gibi cevaplar yerine, bütün kelimeler karşı cinse geçti, bu gidişleerkeksi kelime bulamayacağız telaşıyla biraz yazmaya çalışın…

6

Duygularınızı geçici hizmet vermek için kullanmayın, kelimelerinizi ilişkinizin bütün zamanlarında görev yapacak çalışanlar olarak seçin.

İlişki iletişiminde bir problem varsa, konuşmayı iki kişinin yalnız olduğu yerde ve uzun zamanda yapmayın. Çünkü kadının uzun konuşma fırsatı erkeği pasif dinleyici durumuna getirerek hoş olmayan sonuca götürebilir. Bir dış mekânda ve kalabalık yerde, zaman kısa tutularak yapılması, toplumun denetleyiciliğinin yardımıyla daha iyi sonuç verir.

Birlikte olduğunuz kişinin kıyafet seçimini takip edin ve ona nasıl kelimelerle ulaşacağınızın ipucunu yakalayın. Zira kişinin seçtiği kıyafetler, konuşma ve yazma dili tarzına da yansır.

Kadınlar ekonomik kelimelerle konuşun, erkekler sizde bütün kelimelerin

7

dişileşmemesi için biraz çaba sarf edin. Ve hiçbir dile ve kelimeye ihtiyaç duymayan dünyanın en büyük silahsız gücü olan sevgiyi kullanın.

SIKILGAN ERKEKLER

YAZAR : Enyy Dergi

13 Aralık 2022

İLİŞKİLER

İlgili Başlıklar


Copyright 2024