CİNSEL YAŞAM

Sağlıklı cinsellik nasıl olmalı?

YAZAR : Enyy Dergi

16 Kasım 2020


İnsanların konuşmaktan kaçındığı ama dünyanın oluşumundan insanoğlunun varoluş sürecinden beri en önem verilen hatta koskoca imparatorlukları deviren kapalı kapılar ardında neler oluyor dedirten olay. Cinsellik!

ENYY Dergisi olarak olarak Cinsel Terapist ve klinik psikolog Özlem Mavi’ ye cinsellik ve seks üzerine sorular sorduk. İşte cevaplar;

Öncelikle şunu belirmek isterim; Cinsellik ile ilgili sorunlar toplumun cinsel sorunlarına duyarlılığı artmış olmasına rağmen hala tabu olarak görülmektedir. Ayıplanma, utangaçlık, toplumsal baskı, çiftler arasında yaşanan sorunlar ne yazık ki profesyonel olmayan yöntemler ile çözülmeye çalışılmakta ve durum daha da vahim olmaktadır. Oysaki Cinsellik eziyet değil zevk verici bir aktivitedir. Çiftler kendilerine en yakın terapistlere başvurmaktan çekinmesinler.

Sağlıklı cinsellik nasıl olmalı?

Tabii ki kişisel hijyen kurallarına uyarak yaşanan cinsellik en sağlıklı cinselliktir. Bir çok hastalık cinsel yoldan bulaşabiliyor çiftlerin tek eşli olması ve korunma sağlamaları en önemli konulardan biridir.

Dünya da en tehlikeli hastalık türleri korunmadan yapılmış cinsel temas ile bulaşmaktadır.

Bunun yanı sıra sağlıklı bir birliktelik tabii ki karşılıklı duygular var ise keyifli olur bu keyfin verdiği hazda tatmin edici boyutlarda yaşanır.

Ten uyumu nedir?

İki kişi arasında uyumlu bir cinsel anlayış olduğunu gösteren ten uyumu, dokunma isteğini arttıran his olarak tanımlayabiliriz. Ten uyumu hissedildiğinde kalp atılımı hızlanır, karşımızdakine sürekli dokunma isteği ile kendini gösterir. Sürekli dokunmak o anda kalma isteği ve teni tenine uyan kişinin çekiciliğini arttırdıkça arzular da artar.Bir kez daha yaşanmış olsa bağımlılığı arttıran duygudur. Ten uyumu cinsel isteği arttırarak sağlıklı bir cinsel yaşam sağlar. Ten uyumu ilişkinin ilk zamanlarından itibaren hissedilen bir duygudur ve sonradan oluşturulması bir hayli zordur.

Uzun süreli birliktelikler cinsel hayatı öldürür mü?

Eğer çiftler arasındaki sevgi ve saygı devam ediyor ise böyle bir şey mümkün değil ancak insanoğlu doğası gereği doyumsuz olmaktadır. Uzun süreli birlikteliklerde ilişkiyi en çok sarsan olaylardan biri de çiftlerin arasında heyecan kalmamasıdır, heyecan da bir çok dürtüyü nörtrolize eder. Bu tekdüzelikten kurtulmak için çiftlere çeşitli aktiviteler tavsiye ederiz. Bunlardan bazıları özlem duygusu, merak duygusu ve ortam değiştirme şeklidir.

Neden gizli yapılan seks daha heyecanlı?

Aslında yapılan seks aynı seks ama gizli kapaklı yaptığımız her şey bizi nasıl heyecanlandırıyorsa bu olayda adrenalini yükseltip kan basıncımızı arttırıp daha çok zevk aldığımızı algılamamıza sebep oluyor.

Seks te aşk ne kadar önemli?

Aşk çok farklı bir duygudur ve elbette cinsellikte çok önemlidir. Ten uyumunu yakaladığın kişi ile aşk yaşıyor olmak ve onun sana dokunması hissi bile heyecan verici olabilir.

Evlilik seksi öldürür mü?

Evlilik seksi öldürmez sadece sorumluluk duygusu bazı dürtülerin üstüne çıkar. Kadının çocuk doğurması erkeğin evin geçimini sağlaması gibi yükümlülükler ruh ve beden yorgunluğuna sebep olduğu için seks ikinci planda kalır. Tabii ki her evlilikte böyle olacak diye bir kaide yok.

Uzun süreli ilişkiler de cinsel hayatı canlandırmak için neler yapılabilir?

Partneriniz ile uzun süredir birlikte iseniz ve bazı şeylerin kaybolduğunu düşünüyorsanız hemen kendinize bakın. Sebep sizden mi kaynaklı karşı taraftan mı? Önce sebebi bulmak gerekiyor.

Sonra cinsel hayatı renklendirmek için farklı pozisyonlar ekleyebilirler seks hayatlarına. Dokunma – haz oyunları yapabilirler böylelikle en çok hangi noktalarına dokunulmasından hoşlandıkları ortaya çıkacaktır. Bir süre ayrı kalmak ve uzaktan flört etmek te etkili bir yöntemdir. Ama en önemlisi ne istediklerini bilmek ve karşı tarafa söylemektir.

Çiftler size en çok hangi sorun ile geliyor?

Genelde kadınların cinsel isteksizliği sorunu ile geliyor danışanlarım; Bunun birçok sebebi olabilir. Birincisi toplum baskısı, ayıplanma gibi korkular. Bir diğeri insanların cinsellikle ilgili yaptığı “acıyacak” gibi dayanaksız yorumlar. Bunun dışında partner ile olan uyumsuzluk da aslında en çok göz ardı edilen sebeplerden biri. Doğal hayat içerisindeki depresyon da nedenlerden bir tanesi. Bir de doğum sonrası annelik duygusu ve eşe odaklanamamak da en sık görülen sebeplerden. Fakat hiçbirinden korkmaya gerek yok, hepsi de uzman desteği ile çözülebilen şeyler.

Sağlıklı cinsellik nasıl olmalı?

YAZAR : Enyy Dergi

16 Kasım 2020

CİNSEL YAŞAM

İlgili Başlıklar


Copyright 2024