KÜLTÜR

RENKLERİN ŞİFRESİ

YAZAR : Enyy Dergi

26 Ocak 2023


Dünyayı renkler yönetiyor, her rengin bir anlamı var ve artık bilinç altına dahi etki ettiği düşünülüyor. Bununla ilgili araştırıp bir de kitap çıkartan Renlerin şifrelerini kitaplaştıran Zeynep Tarhan Muslu ile bu sayıda röportajımızı yaptık.

Zeynep Hanım öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi sonrası Sanat Yönetimi ve Fransızca Mütercim Tercümanlık ana bilim dallarından mezun oldum. Uzun yıllar başta Marie Claire olmak üzere çeşitli dergilerin Türk edisyonlarında moda editörü olarak görev yaptım. Paralelinde çağdaş sanatla ilgili birçok projede yer aldım. Moda, sanat ve renklere olan tutkum Renk Şifresi’yle bir araya geldi.

Renk Şifresi nedir?

Renk Şifresi toplumun her kesimi tarafından “ulaşılabilir lüks” olarak tanımladığımız bir renk hizmeti. Kalabalık tüketim toplumu içerisinde renk seçimleri aslında en temel dayanağımız. Birçok kararımızı aslında kişisel renk seçimlerimiz ile veriyoruz ama çoğunlukla farkında olmuyoruz. Renklerle ilgili iç sesimizi dinlemeyi modern dünyada tamamen unutmuş durumdayız. Moda ya da trendleri takip etsin ya da etmesin herkesin bir renk farkındalığı geliştirmesi çok önemli. Biz bu renk farkındalığını, kişisel renk eğitimiyle beraber geliştiriyoruz. Herkes her rengi giyebilir ama her tonunu giyemez, ton ayarı bilgisinin kişisel imaj ve algı yönetiminde çok ciddi faydaları vardır.

Renk Şifresi kitabını yazma fikri nereden çıktı? Renk Şifresi’ne nasıl başladınız ve böyle bir süreci başlatırken (kitabı yazarken) sizi ne motive etti?

Renklere ilgim çok eskiye dayanıyor. Bunu başlı başına bir meslek olarak yapmaya moda editörlüğü ve stil danışmanlığı yaptığım dönemde fark ettim. İnsanların ve markaların renk kararlarını tamamen sistematik ilerletip etkili sonuçlar almak beni bu yönde motive etti. Renk Şifresi’nde bireylerin kısıtlı bütçeyle bile çok efektif ve nokta atışı alışveriş yapmasını sağlıyoruz. Ayrıca etkili bir imaj yaratmalarına olanak tanıyoruz. Kurumların ise tüketici hedefli doğru renk kombinasyonu ve form renk bileşkeleriyle satışlarını yükseltmelerine destek oluyoruz. Beni kitabımı yazarken en çok motive eden şey ise tüketimin bu kadar arttığı bir dönemde alım gücü yüksek olmayan ya da Renk Şifresi seanslarına gelemeyecek özellikle genç kızlar için nokta atışı alışverişler yapmalarını Renk Şifresi ile sağlamak. Kişiler, Renk Şifresi kitabını okuyarak, seanslara gelmeden de kendilerine ait renk tonu aralıklarını bulabiliyorlar.

Renk şifresinin avantajları nelerdir?

Hayatı renkler yönetiyor. Renk Şifresi çok az para harcayarak hatasız kozmetik, giyim ve dekorasyon alışverişi yapmanızı sağlar.

İlk izlenim bırakacağınız, iş görüşmesi, mülakat, sevgiliyle buluşma gibi durumlarda ilk saniyeden hedefe kilitli bir imaj yönetmenizi sağlar.

Evinizi ya da odanızı dekore etmeniz için pratik ve huzur verici bir çözüm sağlar.

Rengi hayatınıza soktuğunuz her alanda teknik olarak doğru karar vermenizi garantiler.

Renk Şifresi ile tüm bu kazanımları elde edebilen birinin de hayata bakış açısı olumlu yönde değişir. Daha huzur içinde ve kendinden emin bakar çevresine. Ayrıca, zaman yönetimini de sağlamış olduğu için zamanın önemini daha çok kavrar ve hayata vakit kaybedilmeyecek kadar verimli bakar.

Renk Şifresi’ni hangi alanlarda uygulayabiliyoruz?

Renk şifresi renk ile ilgili seçim yapılan her alanda kullanılabilir. Renk Şifresi rengi hayatınıza soktuğunuz her alanda teknik olarak doğru karar vermenizi garantiler. Özellikle tekstil, kozmetik, mimari ve iç mimari alanlarında hem tüketiciyi hem de üreticiyi çok ilgilendiren bir konu. Kişilere imaj tasarımları ile ilgili olarak giyim, saç, makyaj, aksesuar kullanımı hakkında kişisel Renk Şifrelerini çözerek bu renklere göre neler yapılabileceğini belirliyoruz. Çiftler için özel çalışmalar da yapıyoruz. Ayrıca ev, iş yeri vb. dekorasyonu için de uygulanıyor.

Renk Şifresi ile kurumlara da özellikle hem üretim hem de pazarlama anlamında renkleri kullandıkları birçok alanda destek veriyoruz. Doğru renk yönetimi hem üretim hem tüketim tarafında yapıldığında satışlar yükseliyor ve hem üretici hem de tüketici uzun vadeli mutlu oluyor.

Renk şifresinde kaç adet renk grubu vardır?

Renk grupları kendi içerisinde baskın renk özelliklerine göre bölümleniyor. Kapsamlı bir çalışma neticesinde 18 renk grubuna ulaşıyoruz. 18 grubun renk tonları birbirinden farklı olduğu gibi, imajları ve stilleri de bambaşka. Renk ton ayarı çok ince farklarla belirleniyor. Dolayısıyla aile ya da ırk burada belirleyici değil. Tek yumurta ikizleri bile çoğunlukla farklı renk grubundan çıkıyor.

Renklerin hayata etkisi nedir?

Evren renk demek, soluduğumuz hava gibi gördüğümüz renkler de tabii ki titreşimleriyle bize çok ciddi anlamda etki ediyor. Nasıl ki havadaki oksijeni soluyoruz ama bunu bilinçsizce yapıyor vücudumuz. Renkler de aynı şekilde aslında. Hepsinin bizde birer karşılığı var, bizi çok etkiliyor. Düşünsenize şu an dünya bir anda siyah beyaza dönüşse. Gördüğünüz her şey siyah beyaz olsa. Düşünmek bile modunuzu nasıl değiştiriyor değil mi?

Neden kızlar pembe erkekler mavidir?

Erkek çocuklara mavi, kız çocuklara pembe geride kalan bir anlayış ama bebe mavisi ve bebe pembesi tecrübeyle sabit bebeklere iyi gelen renkler. Bebeğinizin renk tonunu bulabilmek için özellikle 1 yaşına yakın bebeklerin önüne farklı renklerde benzer oyuncakları koyarsanız içgüdüsel olarak yöneldiği oyuncağın rengi bebeğinizin kişisel rengi olabilir. Anne baba olarak çocuğunuzun Renk Şifresi’ni bilin ama kısıtlamayın çünkü çocuklar her renkle iç içe olmalıdır.

Mavi/kırmızı/turuncu renklerinin özellikleri nedir?

Kırmızı, turuncu, yavruağzı, güneşin renkleridir ve gün içinde enerjimizi yükseltmek istediğimizde bu sıcak renkleri kullanmamız müthiş olur. Akşam saatlerinde ise gecenin renkleri bize iyi gelecek. Özellikle turkuvaz, koyu maviler ve mor gibi soğuk renkler bizi yatıştırıp gerilimli hissin üzerimizden uzaklaşmasını sağlayacaktır.

Korona ile ortaya çıkan renklenme isteğinin sebepleri nelerdir?

Korona, Türkiye’de ilk görüldüğü andan beri insanların inanılmaz bir renklenme isteği oluştu. Kısa zamanda bu renklenme arayışının çok temel üç sebebi var.

İlki; depresif bir dönemden geçiyor olmamız ve renklerin enerjilerine ihtiyaç duymamız.

İkincisi; evlerde vakit geçirmek zorunda olduğumuzdan ötürü aslında her gün farkında olmadan gördüğümüz ama renkleri artık göremez oluşumuz ve bunun aynen su gibi eksikliğini içten içe hissetmemiz.

Üçüncüsü ve aslında en önemlisi ise; dünyayı ne kadar yorduğumuzu artık gerçek manada idrak etmeye başlamamız ve bilinçli tüketimle ilgili kendimizi eğitmek istememiz.

Üçüncü başlık renklere nasıl bağlanıyor merak ediyor olabilirsiniz. Artık hızlı tüketimin çağının kapanışına şahit olacağımız günlerdeyiz nihayet. Hızlı tüketimden kaçabilmek için ise kendini iyi tanımak ve analiz etmek şart. Renk konusunda örneğin; renk ton ayarını tam olarak idrak etmiş bir kişi artık bir daha hatalı alışveriş yapmaz. Dolayısıyla hem renklenir hem de az tüketir sadeleşir.

2021’in renkleri ne olacak?

Pantone bu sene marka tarihinde ikinci kez yılın rengi için çift renk belirledi. Tam bir yin-yang renk önerisi. Biri nötrale yakın bir gri tonu, diğeri ise orta tonda bir sarı. Yapılan araştırmalara göre sarı renk beynin serotonin salınımını tetikliyor ve mutlu hissetmemize destek oluyor. Sanıyorum 2020 sonrasında herkesin buna ihtiyacı var. Aynı zamanda sarı spektrumda gözün ilk gördüğü renk olduğundan “ben buradayım, iyi hisset, hayat hala renkli” diye bağırıyor. Öte yandan gri güç ve güveni sembolize ediyor, tıpkı bir kaya gibi, sırtımızı yaslayabileceğimiz güvenli bir alan hissi oluşturmak için seçilmiş. Bu ikilinin kombinasyonu ise güç, güven, hız ve dinamizm çağrıştırıyor.

Ayrıca 2021’in özellikle ilkbahar sezonuyla birlikte çarpıcı bir turkuaz skalası bizi bekliyor. Bunun yanı sıra canlı sarılar, pastel pembe ve somon tonlarıyla da sıkça karşılaşacağız. Mavi tonlarında orta koyulukta ve hafifçe pastel tonlar yine gündemde olacak. Ayrıca bildiğimiz klasik nötrallerin ufak renk dokunuşlu versiyonlarını da göreceğiz, taş rengine dönük uçuk morlar ve pembeler gibi.

Karantina sonrası ve 2021’de giyim ve makyajda renk seçimleri nasıl olacak?

Renk seçimlerindeki değişim benim görüşümce kişilerin tepkilerine göre iki gruba ayrılabilir. Bir grup, içgüdüsel olarak var olduğunu göstermek isteğiyle dikkat çekerekaşırı canlı ve sıcak renkleri kullanıp beyni aktive eden renklerle renklenip giyinen, makyaj yapan, aksesuar kullanan kişilerden oluşabilir. Diğer grup ise sadeleşen, içgüdüsel olarak doğadaki köklenmeyi hatırlatan kahverengi, taş rengi, gri, vizon gibi nötr renkleri kullanan ve daha çok sürdürülebilirliği destekleyen kişilerden oluşabilir.

2021’le birlikte gerilimin iki ucunun moda ve tasarıma nasıl yansıdığını çok net göreceğiz. Bir yandan doğal kaynaklarla bilinçli üretilmiş materyallerle hazırlanan tasarımların ve benzer şekilde athleisure’un ciddi yükselişini göreceğiz. Öte yandan da 80’lı yıllardaki gibi aşırı deneysel, yaratıcı ve çok renkli bir dönem de bekliyor bizi. Bu iki uç bir süre sonra dengelenecek.

Kovid-19 sonrası yeni tüketim alışkanlıklarının oturacağı bir geçiş sürecinde renk algısı nasıl olacak?

Kovid-19 sonrası yeni tüketim alışkanlıklarının oturacağı bir geçiş sürecinin yaşanacağını düşünüyorum. Bu geçiş sürecinde bence renk algısı ikiye bölünecek. İlki doğa kaynaklarına saygılı, sentetikten ve doğayı kirleten her tür materyalden uzak durarak minimalist bir renk skalasıbenimseyerek alışveriş edenler olabilir. Öte yandan bir de çılgınca renklenmek isteyen bir kalabalığa da şahit olabiliriz. Renklerin iyileştirici gücünü iyi hissetmek için kullanmak isteyeceklerdir diye tahmin ediyorum. İkisi de çok doğal bir sonuç olsa da renklenirken “etik renklenmek” üzerine düşünmenin önemi göz ardı edilmemeli. Yani o ipliğin materyalini ve o ipliği boyayan kimyasalı sorgulamak zorundayız. Bunlar ekosistemi zehirliyor mu yoksa masumlar mı? Tüm renk kararlarına bu parametreyi eklemek insani bir zorunluluk artık.

Ekosistem yararına hızlı tüketimden kaçan birine renkler nasıl yardımcı olur?

Çoğu kişinin çekmeceleri, dolapları alıp kullanmadığı ürünlerle dolu. Renk Şifresi’nin en sevilen amaçlarından biri de kişileri ‘renklerle sadeleştirmek’. Buna göre makyaj çantanıza, gardırobunuza detoks yapabilir ve sadeliği hayatınızın bu alanında farklı bir şekilde uygulayabilirsiniz. Böylece renk ve stil hatalarınız da artık tarihe karışır. Renk Şifresi sayesinde daha düşük bütçe ile hızlı ve hatasız alışveriş yapmak da mümkün olur. Ayrıca hayatınız boyunca sizinle kalacak kişisel renklerinizi ve bu renkleri nasıl kullanabileceğinizi öğrenerek kazanca geçebilirsiniz. Benim görüşümce kendi renk tonu aralıklarınızla alışveriş yaptığınızda tüketiminiz de sınırlandırılır böylece ekosistem yararına hızlı tüketimden kaçınmış olursunuz.

RENKLERİN ŞİFRESİ

YAZAR : Enyy Dergi

26 Ocak 2023

KÜLTÜR

İlgili Başlıklar


Copyright 2024