top of page

The social dilemma / Sosyal İkilem müthiş bir belgesel...

Whatsapp, Google, YouTube, Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat, TikTok, Pinterest, LinkedIn gibi sosyal medyanın insanları nasıl teknoloji bağımlısı yaptığını bizzat bu şirketlerde yıllarca çalışmış süper zeka insanların ağzından anlatıyor...İşin gelişimi sırasında direkt rol almış kişilerin itirafları hatta adeta günah çıkartmaları gibi olmuş. Toplumsal kutuplaşmalar, bireyler üzerindeki etkisi çok çarpıcı.


Tüm bu sosyal ağların değişmez bir mottosu var... If you’re not paying for the product, then you are product ... Ürüne para ödemiyorsanız, ürün sizsinizdir !


İnsanlar sosyal medya ile nasıl ele geçirilir, toplumlar nasıl yönetilir, bilinç nasıl okunur, duygular nasıl manipüle edilir izliyorsunuz. Bu sosyal medya hesaplarını kullanıyorsanız bilin ki bir yapay zeka tarafından yönlendiriliyoruz, ilgi alanlarımız bir süzgeçten geçiriliyor ve bir şekilde sonraki aşamada tıklayacağımız sayfa tesadüf ! önümüze geliyor. (Belgeseli izlediğimiz Netflix’te benzer algoritma ile çalışıyor tabii ki)Bunu zaten biliyorduk ama işin mutfağından gelen ve bunları bizzat yapan kişiler bu kadar net anlatınca içine düşülen bataklığın bilinenden daha derin olduğunu öğreniyorsunuz.

Bu belgeseli izleyince 2000 sonrası doğan Z kuşağına daha hoşgörülü bakabilirsiniz. Bizim nesil bunların olmadığı gerçek dünyaya doğmuştu, z kuşağı ise anasının karnından neredeyse tablet veya cep telefonu ile doğuyor.Onlar bizim gibi ne doğayı tanıdılar ne de sokakta oyun oynadılar tek bildikleri 🎮 💻 📱 bunlar...Artık hem Z kuşağı hem de bizler sosyal medya şirketlerinin daha fazla reklam daha fazla kar birlikteliğinin sonucu ile manipülasyonlarına hedef oluyoruz. Gittiğimiz yol,yol değil ama hayırlısı bakalım. 😊 #netflix #thesocialdilemma #belgesel
bottom of page