top of page

SONBAHARVE FOTOĞRAF SANATI

Güncelleme tarihi: 21 Ara 2020Dünyaya geldiğimiz andan itibaren başlıyor artık fotoğraf serüveni günümüzde.....


Teknolojinin olmadığı zamanlarda mahalle aralarında küçük şirin fotoğrafçı dükkanları vardı. Vitrinde ise siyah beyaz fotoğraflar. Anıılar hatıralar o vitrinde ölümsüzleşirdi.....


Hepimizin mutlaka bir kare de olsa siyah beyaz fotoğrafımız olmuştur. Sonsuza dek saklanır dı sandık içlerinde albümler de.....


Asıl güzel olan içinde ne hayatların yaşandığı siyah beyaz fotoğraflar dönemidir. Duvarda baş köşede asılı her evde olan hani o kenarı tırtıklı siyah beyaz fotoğraflar. Aile bireyleri o fotoğraflarda yer alırdı genelde. Ama nedense gülünmez son derece ciddi poz verilirdi. Sanki resmi bir şey gibi gelirdi galiba fotoğrafı çektirenlere......


Şimdi artık ne o şirin fotoğrafçılar kaldı ne de o siyah beyaz tırtıklı fotoğraflar.......


Modern dünyanın imkanları ile birlikte fotoğraf çekmek parmağınızın ucunda artık......


Cebimizde taşıyoruz blr dolu fotoğrafları nereye gitsek yanımızda geliyor.

Teknolojinin nimetleri olsa gerek, bana göre o siyah beyaz çekilen filmlerin duygusunu da yok etti. Yapacak bir şey yok. Fotoğraf da zamana teknolojik gelişmelere hızla ayak uydurmak zorunda kaldı. Çok da kötü olmadı tabi ki... Artık o karanlık odalara girmeye gerek kalmadı. Blr tuşla çektiğiniz fotoğrafları saniyeler içinde her türlü ayarını kendiniz yapabilir duruma geldik.


Oysa meslek hayatımda ilk yıllarında Manuel fotoğraf makineleri vardı dia filmler kullanırdık. Ne çektiğimizi göremez bazen, "acaba çektim mi, çektim ama ya kötü çıkarsa. Ya çıkmazsa" diye panik olduğum çoktur. Şimdi böyle bir durum da kalmadı.


Acı olan da yüzlerce siyah beyaz anı hatıra dolu o fotoğrafların satıldığını görmüştüm Balat da antika eşyalar satan dükkanlar da....... Bir an hüzünlendim doğrusu.. Yanlış hatırlamıyorsam tanesi 100 liraya kadar değişen fiyatlarla....... Kim niye alır ki, hiç tanımadığınız insanların fotoğrafları başka evlerde hatıra anı olur mu bilinmez.......


Satılık fotoğraflar hayatlar ne hüzünlü değil mi? 


Neyse,

Fotoğraf öyle bir şey ki,  öylesine çektiğiniz karelerin içinde o kadar çok detay vardır ki bunu da bu işe gönül vermiş gözü, bakış açısı çok iyi olan fotoğrafçılar görür yakalar. Daha çok da foto muhabirlerinin işi desem abartmış olmam. Onlar mesleği gereği her fotoğrafa başka türlü bakarlar. Vizör den bakınca mutlaka blr detay ayrıntı ararlar fotoğraf da. Öyle dümdüz bakıp çekmezler......

Fotoğrafı ararlar. Peşinden koşarlar.

Fotoğraf detaylarda gizlidir. Güzel olması da ondandır.


Yani bir ağacı çekersiniz o ağaçta mutlaka blr detay vardır. Şimdi diyeceksiniz ki, ağaç işte ne olacak ki,  işte bakış açısı burada başlıyor. Herkes fotoğraf çeker ama herkes göremez detayı.  Aman eğlence olsun ne yapacağım detayı derseniz o zaman fotoğrafçı olamazsınız.


Mesela blr sokakta sırtına ağır yük almış hamal görüp,  dur şunu çekeyim çok güzel fotoğraf dersiniz ama o sadece güzel fotoğraf değil,  size  hayatın başka yüzünü gerçeğini geçim sıkıntısını emeği alın terini yoksulluğu anlatır. Fotoğraf daki detay budur.  Ama size hiç bir şey anlatmıyorsa hissettirmiyorsa  zaten boşuna çekmiş olursunuz.


Sokak ta bir boyacı çocuk görürsün hemen çekersin ne şirin çocuk diye, aslında o çocuk şirinlik olsun diye o işi yapamıyor dur. Parasızlık açlık o küçücük yaşta ailesine destek olmaktır. Geçim sıkıntısı, yani o yaşta taşıdığı yükü anlatan blr fotoğrafın hikayesi dir.


Yani kısacası arkadaşlar fotoğraf öyle çok basite alınacak blr tutku değildir. Ama çekmek de yasak değil elbet isteyen istediği gibi çeker o da ayrı bir zevk. Herkeste bakış açısı çok iyi olacak veya detay arayacak diye bir kural yok. Ayrıca iyi bir terapi aracıdır fotoğraf. İnanılmaz iyi gelir insana.....

Fotoğrafı sevin yeter. Ayrıntılar ustaların işi olsun.


Yaşanmışlıkların geride kalan tek hatırası anısı hüznü acısı duygusu gözyaşı sevinci hep fotoğraflar da saklıdır.


Fotoğraflar size nasıl bir hayat yaşadığınızı onlara bakınca anlatır hatırlatır. O an ya güler ya da ağlarsınız. Belki de görmek istemediğiniz anıları size gösterir öfke duyarsınız.


Ya da blr an mutlu olur ah çeker o günlere dönmek istersiniz. Hayatımız fotoğraf dır aslında...


Blr fotoğraf dünyanın bakış açısını değiştirmeye yeter bazen. Bir belgedir. Kanıt dır. Habercilik de en önemli unsurlardan biridir. Dünyadaki olup bitenleri hep fotoğraflar da görürüz. Bazen bir kare fotoğraf dünyanın simgesi haline gelir. Örnekleri de çok dur.


Yani fotoğraf deyip geçmemek lazım...


"Yani her şey biter geriye sadece

fotoğraflar kalır"


Fotoğraf çekiyoruz paylaşıyoruz da nedir bu fotoğraf tutkusu. Dedim ki dünya daki usta ünlü fotoğrafçılar ne demişler fotoğraf tutkusuna..


Sizler için bir kaçını seçtim. Bu da bir fikir verir fotoğraf için. Kendimi de ilave ederek tabi ki 📷😊Benim fotoğraf ile ilgili sözüm düşüncem,  "Fotoğrafı sevmek yetmez ona aşık olmak lazım"

Cemal Köyük


En iyi makine en iyi fotoğrafı çekseydi en iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı. Ara Güler


Fotoğraf makinesinin en önemli parçası onun 30 cm arkasında durandır.

Ansel Adams


Fotoğraf çekmek, nesnelere, kaybolup gitmeden önce bakabilmektir.

Wim Wenders


Fotoğraf, geçmekte olan gerçek anın yakalanmasıdır. 

Jacques-Henri Lartigue


Bir fotoğrafçı için en kötü şey üşengeçlik ve rutine alışmaktır. Çok kötü havalarda çok güzel fotoğraflar çıkabilir. Ayrıca iyi bir bakışa sahip olmak gerek.

Marc Riboud


Benim fikrimce bir şeyi fotoğraflayana kadar onu gerçekten gördüğünüzü iddia edemezsiniz.

Emile Zola


Fotoğraf çekmek, insanın aklını,gözünü ve yüreğini aynı hizaya getirmesidir. Bu bir yaşam tarzıdır.

Henri Cartier-Bresson


Bakın, ben bir entellektüel değilim sadece fotoğraf çekerim.

Helmunt Newton


İyi fotoğraf için kurallar yoktur, sadece iyi fotoğraf vardır.

Ansel Adams


Fotoğrafınız yeterince iyi değilse, yeterince yakın değilsinizdir. 

Robert CapaFotoğrafçılar ekipman konusunda alıngan olduklarından boyunlarına ve omuzlarına makinalar takarak caka satarlar ama çantalarının ağırlığı yüzünden yengeç gibi yürümek zorunda kalırlar. Ama fotoğrafçılık bundan ibaret değil..  

Don McCullin


Eğer hikayeyi sözcüklerle anlatabilseydim, yanımda sürekli bir fotoğraf makinesi taşımaya ihtiyaç duymazdım.

Lewis Hine

Fotoğraf:Cemal Köyükbottom of page