top of page

MOBESE kameralarından ceza kesilmeye başlandı.Marmaris 'te trafik kurallarına uymayan sürücülere MOBESE kameralarından ceza kesilmeye başlandı. MOBESE kameralarını izleyen beş trafik polisi bir saat içinde kurallara uymayan sürücülere çeşitli maddelerden ceza kesti.


Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Tescil Şube Amirliği ekipleri, ana cadde ve sokaklarda yaptığı denetimlerini MOBESE’ye taşıdı. İlçe Emniyet Müdürlüğü binasında bulunan 115 ihbar hattı odasında beş trafik polisi sabah saat 10.00 ile 15.00, 17.00-23.00 ve 23.0


0-05.00 arasında canlı olarak izlediği MOBESE’lerden kural ihlali yaptığını tespit ettiği sürücülerin ekran görüntüsü ile plakalarının kayıtlı olduğu adreslere ceza gönderecek.


Marmarislilerin kuralsız sürücülerle ile ilgili yoğun şikâyetleri üzerine başlatılan denetimler kapsamında bir saat içinde yarısından fazla motosiklet sürücüleri olmak üzere kameralardan tespit edilen trafik ışığı ihlali yapan, yayalara yol vermeyen, kask takmayan, yayalara ait yasak alanda dolaşan(Kapalı Çarşı ve sahil yürüyüş yolu) ve trafiği tehlikeye sokan sürücülere çeşitli suçlardan ceza işlem başlatıldı.

Kgys kameralarından yapılan incelemelerde en çok motosiklet sürücülerinin kask takmamak, trafiği tehlikeye sokmak ile yayalara ait yürüyüş yollarında dolaşmak gibi kural ihlallerinden bulunduğu tespit edildi. İlçe giriş ve çıkışları yanı sıra 100’ü hareketli olmak üzere 500 noktasına yerleştirilmiş


kameralardan yapılan takip noktalarında en çok hangi araçların ve ne tür kural ihlali yaptığına dair istatistik bilgi hazırlanacak. Yılsonuna kadar MOBESE ile sürücüleri takip edecek olan polis elde ettikleri istatistik bilgileri kamuoyu ile paylaşarak en aza indirmek için planlama yapacak.

Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Büro Amirliği yetkilileri, “ Kamu düzeni ve güvenliği ile vatandaşlarımızın can ve mal emniyetinin korunması trafik güvenliği ile kontrolünün sağlanması amacıyla trafik denetimlerimize ek olarak MOBESE kameralarından denetimlerimize başladık. Kameralardan tespit ettiğimiz sürücülerin ekran görüntüsünü alarak plakalarına kural ihlali yaptığı maddeyi ekleyerek ceza işlem yapılacaktır. Bir ay süreyle devam edecek denetimler sonucunda istatistik raporlar hazırlanacaktır. Özellikle kolay ulaşım olduğu için motosiklet sürücülerin yaptığı ihlaller ve meydana gelen trafik kazalarının nedenleri hakkında rapor hazırlanacak. Hazırlanacak raporlar doğrultusunda sürücülere bilgilendirme yapılarak kazaların ve ihlallerin minimum seviye indirilmesi hedefimiz.

DEMET KIZIL
Etiketler:

bottom of page