top of page

KADININ RUHUNA AĞIT

Güncelleme tarihi: 27 Kas 2020

Her beş kadından birinin şiddet gördüğü ülkemizde biz 25 Kasım'da 'Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günün ‘de yıllarca bugünün önemini belirten toplantı ve seminerler düzenledik ve kadınların yaşadıkları şiddeti konuştuk, zaten sadece konuşur başka bir şey yapmaz olduk.

Çok istetirdik çözüm olsun diye ama olmuyor düzelmiyor.

Televizyonu her açtığımızda öldürülen bir kadını haberi acıtıyor canımızı, sadece kadınlar değil beylerden de üzülenler oluyor ebetteki utanıyorlar hemcinslerinin vahşetlerinden.

Devlet, ağır cezalar yasalar getirdi, ama yine de geçemiyoruz şiddetin ve cinayetlerin önüne.

Şiddet mağduru bir kadın boşanmak istediğinde kocasından korkup devlete başvurmuş, sığınma evine yerleştirmişti, sığınma evinde kalmaya başlayan kadın çok geçmeden zalim koca tarafından bulunup öldürüldü. Bu kadını korunamıyorsak korunmayan kadınları söylemeye bile gerek yok sanırım.

İnternete kadın cinayetleri diye yazdığınızda Türkiye'nin her yerlerinden kadın cinayet haberleriyle dolup taşıyor. Özellikle koca dayağına karşı koyup boşanma kararı alan kadınların sonu ölümle sonuçlanıyor.

Beş kadından biri değil, kadınların hepsi şiddete uğruyor. Kadınlar karanlık bir sokakta yürükken acaba takip ediliyor muyum diye sık sık arkasına bakar bunu yaşamayan ya da hissetmeyen bir bayan yoktur sanırım

Şiddetin derecesi farklı farklı, kimin ruhu yara alırken, çoğu fiziksel saldırıya uğruyor, ölmüyorsa atlatıyor da ruhların aldığı yaraları atlatmak zor oluyor

Mesela kadın dayak yerken canı acıyor elbette ama dayağın şiddeti değil de asıl çocuğu bunu görüyorsa ve ağlıyorsa kadın bu yarayı hiç unutmuyor. Herkes çok iyi bilir ki bir çocuğun en kötü anıdır annesini ağlarken görmektir

Birçok bölgede günümüzde bile genç bir kızın erkek arkadaşı olmaya görsün, ailesinin bunu öğrenmesiyle vereceği ilk tepki çoğu kez dayak oluyor ve dayakla yeterli olmayıp kötü kız oldun diye aylarca yüzüne bakılmıyor yediği dayağın acısı geçiyor da ruhunun yediği dayağın izinin geçmesi çok zaman alıyor.

Ya bedeni satan kadınlar yaşadıkları hayatın ağrılını kaldırmak bu kadar zor iken çevrenin bakışlarındaki şiddet değimidir ruhlarını yaralayan? Bu bakışlar sadece erkeklerden değil hem cinslerinden de geliyor onlara.

Saldırıya uğrayan, tecavüze edilen kadınlar, aile şiddetinden kaçanlar ya da küçük yaşta evlendirilen çocuk gelinleri söylemiyorum bile ...

Şiddetin boyutu nasıl olursa olsun ruhlarımızı yaralıyor sakat bırakıyor. Toplum bizi iyileştirmediği sürece nasıl sağlıklı bir ortam ve ülke beklenir ki! sağlıklı bir kadın, sağlıklı eş ve annedir. Annelerdir geleceğe ışık tutacak olanlar hasta ve yaralı bir kadın nasıl sağlıklı bireyler yetiştire bilir ki, yetişemiyoruz da yetiştirseydik her gün revizyonda ölen öldürülen kadınları dinlemezdik izlemezdik.

İyileşmek ve iyi bir ülke gelecek istiyorsak önce kadınları, eşleri, anneleri güçlendirmeliyiz, çocuklar anneleri dayak yerken izlemeli ya da küçük yaşta gelin edilmemeli.

Kadınlar da bu ülkede eşit şartlara sahipse, kanunda hakları eşitse, aynı kanunlardan yararlanıyor aynı işlerden faydalana biliyorsa, ‘’kadın aklı ‘’diye bir sözü başarılarıyla ortadan kaldırdılarsa eşitiz demektir.

Erkelerin bizlerden tek güçlü yanı fizikleridir ve bu özelliklerini bizim üzerimizde bir güç olarak kullanmamalıdır, kendilerine güveniyorlarsa hayat kavgalarında kadınlardan daha güçlü olduklarını göstersinler, bizden daha da fazla çalışarak farklarını ortaya koysun, kadınlarda hayat kavgasında da erkekler kadar çalışkan ve başarılıdır.

Bu devlet bize eşit şartlar veriyor, öyleyse bizde varız. Biz kendi namusu koruya bilir, kendi haklarımızı savunabiliriz, Kadınlarda söz sahibidir yasalar karşısında

Erkekler bizi korumak;

Bizi korkutmak, üstümüzde söz sahibi olmak, istediği gibi şiddet uygulamak, karşı konduğunda öldürmek değildir. Gücünüz varsa bunu fiziksel saldırıyla değil de aklınızla söz sahibi olun.

Bu sözlerim kadına insan gözüyle bakanlar değil eşya gözüyle bakan erkekler içinde hiç değildir sadece ölen öldürülen KADINLARIN RUHUNA AĞITTIR.....

 
bottom of page