top of page

HOBİLERİN PARLAYAN YILDIZI ÖRGÜ


Evlerde geçirdiğimiz süreler artınca hemen hemen hepimiz zaman geçirmenin keyifli yollarını arar olduk. Puzzle, evde ekmek yapımı, yeni yemek tarifleri deneme hatta tarif oluşturma mart ayından beri hayatımızın içinde daha fazla yer aldı. Bahçelerden toplanan kozalak ve palamutlar verniklenerek evimizin var olan objelerine yenilik kattı. Hepsi denendi ama hiç biri bizi tam tatmin etmedi. Size şimdi hepimizin bildiği ama çok önemsemediği son yıllarda hızla yükselen bir hobiden bahsedeceğim "örgü".Hem üretmek hem para kazanmak hem de kendi stilinizi yansıtmak için rahatça kullanabilirsiniz.Yurt dışında hobi listelerinin ilk sırasında yer alan örgü aslında yüzyıllardır Türk kültürününde vazgeçilmezleri arasındadır. Örgü için gerekli olan malzemeler bir yumak ip,uygun tığ ya da şiş,biraz hayal gücü. Debbie Macomber bile En Çok Satanlar Listesine "Bir Yumak Mutluluk" isimli kitabıyla hızlı bir giriş yapmış ve örgünün psikolojiler üzerindeki olumlu etkilerini anlatmıştır. Kimi kesim tarafından sanat olarak kabul edilmeye başlayan örgü ile neler yapılabildiğini okuyunca en yakın tuhafiyeye koşmaktan kendinizi alıkoyamayacaksınız.

Artık evebeynler çocukları için organik oyuncaklar tercih etmeye başladı ve bunun sonucunda "amigurumi oyuncaklar" piyasaya hızlı bir giriş yaptı. Amigurumi tekniği ile bebekler,hayvanlar tasarlanıyor ve tahmin edeceğinizden çok daha fazla bir tutarla pazarlanıyor. Yapımı oldukça keyifli ve kolay. Tekniklerini ve nasıl yapıldığını internetten çok rahatlıkla bulabilir hem para kazanıp hem de rahatlayabilirsiniz.

Kıyafetlerinizi tamamlayıcı aksesuarlar örebilirsiniz. Biraz ip ve boncukla harika broşlara, kolye, küpe ve bilekliklere sahip olabilirsiniz. Bunu siz yaptığınız için eşsiz olacaklarından emin olabilirsiniz.

Serin havalarda sizi sıcak tutacak şallar örebilirsiniz.

Tabi ki atkı, bere ve boyunluk örerek kendinize jest yapabilirsiniz.

Mayo ve bikinilerinize zincirler ve çiçekler ekleyerek beğenileri üzerinizde toplayabilirsiniz.

Ev dekorasyonunu daha sıcak ve samimi hale getirmek için minik paspaslar örebilir, örtülerinizin ucuna çiçekler ekleyebilirsiniz.

İnce ipliklerden abajur şapkası örüp, kolalama yöntemiyle farklı bir ambiyans yakalayabilirsiniz.

Çantalar, etekler, bluzlar,hırkalar örüp tarzınızı yansıtabilirsiniz.

Küçük çiçekler hazırlayarak bir buket haline getirip sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Yastık kılıflarını gösterişli hale getirebilirsiniz.

Yılbaşı ağaçlarınız için örgü süsler tasarlayabilirsiniz.

Masalarınıza samimiyet ve şıklık katacak supla ve peçete yüzüğü örebilirsiniz. Boncuk ve kurdelelerle hatta verniklediğiniz palamutlarla kişiselleştirebilirsiniz.

Beyniniz sürekli örgünüz üzerine yoğunlaşacağı için stres seviyeniz düşecektir. Sürekli yemek yeme ihtiyacı hissettiren can sıkıntısı giderildiği için kilolarınız artmayacaktır.

Ekran bağımlılığınız daha normal seviyelere inecektir.

Hadi deneyin ve üretmenin hazzını yaşamaya başlayın.


bottom of page