HİÇ DURMAYAN BİR BAŞKAN
Marmaris Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Ayyıldız’ı Yakından Tanıyalım


Sürekli yeni projelerle gündemde olan Türkiye’nin en genç Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Ayyıldız’la genç dergi olarak kısa sohbet gerçekleştirdik ve herkesin merak ettiği soruları sorduk.

Son günlerde gerek yerel gerekse ulusal basına konu olan Marmaris tanıtım projenizi sormak istiyoruz, neden böyle bir çalışma başlattınız?

Hepimizin bildiği gibi Marmaris'le ilgili çeşitli tanıtım çalışmaları yapılmakta. Bunlar fuarlar ,toplantılar ve benzeri turizm etkinlikleri olarak ön plana çıkmaktadır. Marmaris'imize katkısı düşünülen çalışmalar elbette geçmişte faydalı çalışmalardı fakat bugün artık bunların yeterliliği tartılıştır. Yapılan çalışmaların Marmaris'e gelecek olan turistler için katkısı düşündürücü olmuştur. Farklı bir farkındalık yaratmak adına Esnaf ve Sanatkârlar Odası olarak güzel Marmaris'imizin gerek ulusal gerekse yurt dışı tanıtımına katkı sağlamak için farklı bir proje gerçekleştirdik. Bünyemizde bulunan 4000’e yakın üyemiz var bu üyelerimiz konaklama, restoran, mağazacılık, eğlence gibi turizm sektörlerinde hizmet veriyor. Bu nedenle gelen turistler esnafımıza geliyor şeklinde düşünürsek bu anlamda bizlere de görevler düşüyor. Böyle bir cennetin tanıtımına katkıda bulunmayı amaçlamaktan doğal ne olabilir? Esnaf ve Sanatkârlar Odası olarak gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında farklı bir tanıtım çalışması yürüttük. Çalışmamızın ilk adımını Türkiye'de ki büyük şehirlerde bulunan otobüsleri Marmaris görsellerinin üzerinde yer alan ‘’Marmaris sizi bekliyor ‘’yazısı ile giydirerek attık. Bu otobüsler şehrin en popüler olan semtlerinde dolaştı. Sonuçlarından memnun olduğumuz bu çalışmamız bizi yurt dışına yönlendirdi. İkinci adım olarak Rusya v e Ukrayna'yı seçtik. Orada da popüler olan yerlerdeki şehir içi otobüslerini giydirdik. Son olarak Marmaris için çok önemli olan İngiliz turistlerini dikkatini çekebilmek için, Manchester, Liverpool, Londra ve Birmingham gibi şehirlerde Marmaris görseli ve “Marmaris sizi bekliyor” yazıları olan otobüsleri giydirdik. Bu çalışmamız bizleri oldukça memnun ederken ulusal basında da haber oldu, bugün gelen turistlerden çalışmamızı görenlerin yorumlarını esnafımızdan duymak ve çalışmalarımızın bizlere katkı sağladığı görmek gerçekten mutluluk verici oldu.


Aslında bu soruyu bana değil esnafımıza sormanız çok doğru olur, ama karakter olarak samimiyeti seviyorum. Kapım her daim odama gelen esnafımıza açıktır. Sorunlarına çözüm olabilmek adına elimden ne gelirse yapmaktan sakınmadım. İstedikleri zaman bana ulaşabilmek konusunda hiçbir zaman çekinmediler. Bazen ben onları ziyaret edip hallerini hatırlarını sorarım. Bazen onlar gelir kahvemizi içerken hoş sohbetler ederiz. Sohbetlerimiz esnasında beklentilerini, istediklerini bizlere hiç çekinmeden dile getirebiliyorlar. Şahsım olarak ego ve kibir gibi da


vranışları hiçbir zaman onaylamadım, esnaf arkadaşları

mla içe olmak beni de motive ediyor açıkçası.

Başkanım siyasete sıcak bakıyor musunuz?Tabi zaman zaman değerli büyüklerimiz sağ olsun bize laik gördükleri önerilerlerle geliyor fakat ben şuan sıcak bakmıyorum. Bence oda başkanları siyasete mesafeli olmalı. Mesafe oranları aynı olmalı eşit şartlarda ilişkiler kurmalılar. Bir yerle çok iyi olup diğer tarafa mesafeli olmalarını çok doğru bulmuyorum. Ben şu an Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanıyım bütün enerjimi bu yönde kullanıyorum ve farklı dalların beni etkilemesine ya da enerjimi başka bir yöne kaydı


rmasına izin vermek istemiyorum. Esnaf ve Sanatkâr odası için güzel projelerimize de


vam edip esnafımızı daha ileri nasıl götürebiliriz bunlar öncekilerim diyebilirim.

Peki sizi hep çalışken görüyoruz özel yaşamı


nızda neler yaparsınız?


Bu konuda ketum olduğumu kabul ediyorum fakat adı üstünde özel hayat. Gerek başkanlığ


ım gerekse kendi yapım olarak biraz uzak kalıyorum. Sanırım sosyal yaşamımda daha doğrusu çalışmadığım zamanlarda çocuklarımla, annem ve babamla vakit geçirmek bana iyi geliyor. Bunun haricinde spor müsabakalarını yerinde izlemeyi seviyorum. Sevdiğim sanatçıları canlı dinlemekten, dünya genelindeki ünlü insanların konserlerini izlemeye gitmekten keyif alıyorum. Özellikle dünya ülkeleri ve kültürleri çok ilgimi çekiyor. Onların yaşamlarını gidip yerinde görmek, izlenim edinmek ,dünyaca ünlü organizasyonlara katılıp vizyonlarını incelemek ve kendime yeni şeyler katmak en büyük keyiflerim arasında yer alıyor .

Marmaris için başka projeleriniz var mı?

Tabi ki yapmak istediğim çok şey var. Gidip gördüğüm şehirlerde farklı bir şey gördüğümde aklıma hemen Marmaris için uygulamak geliyor. Çoğunu aklımda şekillendiriyorum fakat takdir edersiniz ki bunları kendime saklamak istiyorum. Vakti ve zamanı geldiğinde bunları herkesle, esnafımla bir araya gelerek paylaşmak istiyorum. Ama şu an henüz vakti olduğunu düşündüğümden kendimde tutmayı tercih ediyorum.

Genç derginin genç okuyucularına son olarak neler söylemek istersiniz?

Tabi ki gençleri çok seviyor ve destekliyorum. Gelecek onların ve onlara örnek olmak bizim asli görevlerimiz arasında yer alıyor. Enyy Dergisi’nin genç okuyucularına aslında tavsiyeden ziyade kendi ilkelerimden birini özellikle söylemek isterim. Ben oda başkanlığının yanı sıra ayrıca Tarih öğretmeniyim ve tarih bizi hep mağlup edip yenilgiye düşürmeye çalışanlara karşı verdiğimiz mücadele ve zaferleri yazmıştır. Bizler bu örf ve adetlerimizi korumalıyız. Avrupa'nın bize katacağı yenilik ve gelişmelerin güzel olanlarını örnek alıp, kötü onlarından uzak durmalıyız. Bir hedefiniz olmalı. O hedefe gitmek çaba ve zahmet gerektirecektir fakat pes etmeyin, yılmayın. Bir yeri, bir başarıyı elde etmek çok kolay olmayabilir. Yorulmak yok! Yıkılmak yok! Hedef ve amaç sizlere başarı kazandıracaktır. Gelecek sizin, lütfen kolaycı olmayın. Çünkü gerçekten emekle yapılan her şey çok daha farklı ve değerli oluyor.
Etiketler: