DENİZ 2.BÖLÜM MECBURİYETİN ASİL ADI TERCİH

Güncelleme tarihi: 19 Oca 2021


Televizyonlarda, internet kanallarında bahsedilirken hep "ışıklı dünya " benzetmesi kullanılır bize kör karanlık olan bu dünya için. Size bu ışıklı dünyadan bahsetmeye çalışacağım ama sizin tanımadığınız bedenlerle birleşen bir bedenin ter kokusunun bile farklı olduğunu anlatsam da tam olarak anlamayacaksınız. Olsun siz yine yargılamadan, aşağılamadan, bizi bir kez daha ötekileştirmeden okuyun olur mu?

Yıllar önce tam yılını hatırlamıyorum üniversite sınavlarına hazırlanıyordum. Annem bu konuda beni inanılmaz destekliyor, eve misafir bile kabul etmiyordu. Keşke onu da kabul etmeseydi. Biz çok kalabalık bir aileydik. Çekirdek ailemiz küçüktü. İki kız kardeş bir anne bir baba. Ama babamın sülalesi çok kalabalıktı. Ablaları, ağabeyleri, onların eşleri çocukları... Genelde isim hafızam iyi değildir. Bu benim kişisel tercihimdir. Biyolojik olarak var olmaya çalışan organizmaların özel adlara ihtiyacı olması hep çok ilginç gelmiştir. Tabi ki bu doğru değil. Yani en azından benim isimleri öğrenmeme isteğim bu kadar akademik değil. İsmini öğrenirsem beni hayvani ihtiyaçlarını gidermek için kullanan o adamla ya da o kadınla bir yakınlık sağlamasını tercih etmediğim için öğrenmek istemedim.

Halamın çocukları ile yaşıttık. İyi anlaştığım bile söylenebilirdi. Bir tanesi hariç. "Mehmet". Bu isimden sonra herkes Mehmet'ti. Birlikte olduğum kadında olsa Mehmet'ti. Erkekte olsa Mehmet'ti. Çünkü bizim ışıklı dünyamız Mehmet' lerle doluydu. Mehmet halamın büyük oğluydu. Üniversiteyi ben kendimi bildim bileli başka ilde okuyordu. Okulun hiç bitmemesi dışında bir sorun yoktu. Halam için önemli olan üniversite öğrencisi olmasıydı. Ne okuduğunu sorduğumuzda sürekli farklı bir bölüm söylüyordu. O günkü moduna göre değişiyordu bu bölümler. Bayram tatili için gelmiş ve dayısını ziyaret etmek istemişti. Annem buna karşı çıkamadı. Geldi, yedi, içti, benim kariyerim hakkında bana akıl vermek için ailemden izin istedi , odama geldi yüzüme dokundu, göğsümü sıktı ve defalarca üniversiteye hazırlanmam için desteğe gelip bana tecavüz etti. Aileme söylersem inanmayacaklarını söyledi. Dinlemedim aileme söyledim. Beni koruyup onu hapishaneye beni psikologlara götürmesi gereken ailem ona iftira attığımı benim okuldan birileriyle düşüp kalktığımı söyleyip kapı dışarı attı. Evet Mehmet geleceğim konusunda beni yönlendirmişti. En azından bu doğruydu. Kapı dışarı edilmemi sağlayarak, o yaşta kandırılıp belki açlığa belki ruhumun isyanına kulak verip Işıklı Dünya üniversitesi Hayat Kadını bölümünü tercih ederek hayat okuluna yüksek puanla giriş yaptım.