top of page

BEN NORMALMİYİM ?

GÜLDÜRÜRKEN YÜZLEŞTİREN PSİKOLOG FERHAT AYDIN

Türkiye'nin birçok ilinde sahne alan ‘Bar psikoloğu’ geçtiğimiz günlerde Muğla'da bir mekânda sahne aldı. Gençlerin ağırlıkta olduğu gösteri de bar psikoloğu güldürdüğü kadar da düşündürdü.

Sahne sonrası kulisinde ziyaret ettiğimiz Ferhat Aydın’a merak edilen soruları yönelttik.

‘’Ya olduğun gibi görün, ya da psikoloğa görün" derken Bar psikoloğu ne demek istemiştir?

“Ya olduğun gibi görün ya da psikoloğa görün." derken aslında içimizin dışımızın bir olmasını içimizden geldiği gibi toplumun normlarına uygun olmayacak şekil de gerçekten içimizden geldiği şekliyle davranmayı kast diyor. “Gerçek kendilik" diye bir kavram var biraz ondan bahsediyor klişe olarak "kendin ol, içinden geldiği gibi davran, sen ol" gibi konuşulan muhabbetlere gönderme yapıyor.

İnsanlar normal olmamaktan neden korkar?

İnsanlar normal olmamaktan yaratılan bu "deli" imajı yüzünden biraz çekiniyorlar. Normal olmak normlara uymayı gerektirir aslında sıkıcı bir şeydir. Normal olmamayı normları sorgulamayı öneriyoruz.

Bar psikoloğu kafa karışıklığında mı ortaya çıktı?

Aslında terapist olmak isteyen ama bu ülke de bazı engellerden dolayı bu işi yapamayan bir psikoloğun daha farklı ne yapabilirim nasıl insanlara ulaşabilirim diye düşünerek hayatının en kötü dönemi diye adlandırdığı bir dönem de ortaya çıkan bir bütün girişimcilik, bütün girişimcilik olayları gibi oda bir çaresizlikten bir buhrandan doğmuş diyebiliriz.

Bar psikoloğu yeni nesil gençlerin en sevdiği oldu. Sahne de bir yerde terapinin ve psikolog gitmenin normal olduğunu anlatıyor olabilir misiniz?

Amacım aslında tam olarak bu terapiye gitmenin bir güçsüzlük olduğunu değil tam aksine giden insanın güçlü olduğu güçsüzlüğünü kabul eden insanın güçlü olduğu bu anlamda da kendim de terapi deneyimlerimi anlatarak aslında kendim de örnek oluyorum diyebilirim sahnede.

Depresyondan  korkmayın hatta yaşayın diyorsunuz. Biraz açabilir miyiz?

Depresyon bazen bize çok güzel mesajlar veren bir süreç olabilir. Çok insanidir, çok anlaşılır bir süreçtir, haldir ille bir hastalık olarak değerlendirilmesine gerek olmayabilir size verilen bir mesaj olabilir yıllardır yüklendiğiniz yükleri ve istediğiniz gibi içinizden geldiği yaşayamadığınız hayatınızın sorumluluğunu alamadığınız ve bu anlam da çok yüklendiğiniz süreçleri görmenize vesile olur bir yas tutmayı gerektirebilir. Tutulmayan yaslar depresyon olarak çıkabilir bunu kast ettim.

Dinlenme zamanı sizce nedir? Siz neler yapıyorsunuz?

Bence o herkese göre değişir ama ara ara faklı vitaminlerle kendini beslemesi gerekir. Ben tek başıma vakit geçirmeye kendimi anlamaya çalışarak zaman zaman terapiye giderek, dostlarımla keyifli, muhabbetli vakitler geçirerek kendimi dinlendirmeye çalışıyorum. Kendine bakmaktan ziyade kendine bakım vermekte bu anlam da çok önemli

Psikoloji gerçeğin peşindedir diyorsunuz bulduğunuz da iyileşiyor muyuz?

Peşinde olmak diye bir şey var aslında bulmak diye bir şey yok ne kadar yaklaşırsak o kadar iyi yoksa gerçeği bulmak hakikati görmek çok büyük iddialar. Bu bilinmezliğe beraber tahammül etmeye çalışıyoruz aslında böyle diyebiliriz.bottom of page