SAĞLIK

Pandemi ve Sonrası

YAZAR : Enyy Dergi

30 Nisan 2021


Korona virüs ile değişen günlük hayatımız yerine sanal âleme ve ev yaşantısına bıraktı.

Gecen yıl mart ayında ülkemizde görülen korona virüs ile birlikte tüm yaşamımız alt üst oldu, tedbir amaçlı alınan önlemler sağlığımız acısından önem teşkil etmekte ve bizleri risk altında bırakmakta.

Birçoğumuz işlerini evlerden yönetmeye başladı. Zamanımızın çoğunu evde geçiren bizler işlerimizi de evlere taşıdık.

İzolasyon sürecinde toplantı, görüşmeler seminerler evlerde internet üzerinde gerçekleşmeye başladı. Ofis ve işyerleri daha az personelle işlerini yürütmeye sürdürürken, 3 kişiyi geçmeyen iş yerleri personelinin çoğunu işten ayrılmak zorunda bırakarak mevcutluları da evden online çalıştırmaya başladı. Toplantılar artık dijital ortamda gerçekleştirmeye başlayan işveren ve personeller bu yeni döneme ayak uydurmaya başladı

Samimiyetler bitti.

Sık sık kafe, sinema, tiyatro gibi birçok etiklikte bir araya gelen insanlar artık görüşmeleri kesip evlerinde sağlıkları için izolasyona çekildi. Görüşmelerde sarılmalar, tokalaşmalar, gülümsemeler artık yok.

Hobilerimiz değişti, daha önce kafe, Restoranlar da vakit geçirenler artık evlerde mutfakta yeni lezzetler öğrenmeyi puzzle gibi bulmacalarla ve bahçe işleriyle kendilerine iyi hissettiren uğraşlar buldu.

Bu dönem evde olan bizler özgürlüğün ne kadar değerli olduğunu daha iyi anladık, sınırlı alanlarda yaşamak psikolojimizi zorlarken kendimizi iyi hissetmek adına bizlere iyi gelecek şeyler yapmaya başladık, doğa yürüyüşleri ve spor aktivitelerimizi artırdık.

Eskiden bir araya gelerek sarılmalar öpüşmeler birlikte geçiren zamanlar geçti gitti, mesafeli görüş başladı tabii ki sağlığımızı korumak adına.

Sanırım pandemiden en fazla etkilenen işyerleri kalabalık ofisler ve firmalar artık dönüşümlü daha az personelle devam etmeye başladı dönüşümlü çalışılan işlerler çoğu zaman internet üzerinden görüşmeleri artırıp toplantılarını online programlar üzerinden devam ettiriyorlar.

Daha az dışarıya çıkıp izolasyon adına sadece günlük ihtiyaçlar dışında zamanımızı evlerde geçirmeye başladık. Sevdiklerimizi istediğimizde göremeyen bizler sevdiklerimizin değerini daha fazla anladık görüşmeler artık internet üzerinden görüntülü sohbetlere dönüştü.

Alışveriş anlayışımız değişti, pandemi öncesi mağazalarda dolanıp ihtiyaçlarımızı görerek seçmek yerine artık alışveriş sayfalarından yapmaya başlayan insanlar, artık gıdaları da markete gitmek yerine sanal marketlerden yapmayı tercih etmeye başladı.

Hobilerimiz bile değişti artık evlerde keyif alacağımız değişikler başladı mutfak ve yeni lezzetler denemeler aşçılık yeteneğimizi geliştirirken, bahçe ve yeni sebze yetiştirmek en fazla ilgi alanlarımız oldu. Ev halkı ile birlikte ev oyunları puzzle gibi topluca yapılan aktiviteler arttı.

Özgürlüğümüzün değerini belki daha bu kadar fark edememiş olan bizler şimdi sokakta geçirdiğimiz yarım saatlik bir zamanın ne derece değerli olduğunu fark ettik özgürlük kavramın ne olduğunu daha iyi anladık.

Dünya zevklerinin keyfine kendini kaptırmış bizler sağlığın ne kadar değerli olduğunu öğrendik ve bu dönemde hepimiz önce sağlık demeye başladık.

Otel, restoran, sinemalar, ve eğlence merkezleri kısıtlı, insanlar artık eğlence anlayışını değiştirmeye başladı bunların yerini artık doğa yürüyüşleri ve daha çok spor almaya başladı.

Peki, bunca değişiklik bizlere ne getirdi? Tabii ki artık daha bireysel bir yaşam oluşturduk, dünyamız artık tek kişilik olmaya başladı.

Pandemi ve Sonrası

YAZAR : Enyy Dergi

30 Nisan 2021

SAĞLIK

İlgili Başlıklar


Copyright 2024