SAĞLIK

Nedir Bu Her Yerde Konuşulan Pilates!

YAZAR : Enyy Dergi

6 Aralık 2020


Kimilerinin yalnızca “pilates topu” ile yapıldığını sandığı, kimilerinin “Pilates sadece kadın sporudur” dediği, kimlerinin ise pilates salonlarına giderek havalı pozlar çekip sosyal medyada paylaştığı bu bilinmezliklerle dolu egzersiz dalı hakkında detayları sizinle paylaşmak istedim.

Öncelikle her şeyin olduğu gibi bu egzersiz branşının da bir tarihi var. Bu tarih hakkında birtakım bilgileri edinmek nasıl bir egzersiz ile uğraştığınızı daha iyi anlamanıza sebep olacaktır. Dilerseniz tarihine şöyle bir göz atalım…

Pilates Tarihi

Pilatesin yaratıcısı olan Joseph Hubertus Pilates 1883 yılında Almanya’da doğmuştur. Geçirmiş olduğu birkaç rahatsızlığından dolayı tıp ve spor kitapları okuyarak kendi hastalıklarına çözüm bulmuştur. Yoga, dans, kayak, ağırlık ve savunma sporu üzerine uzmanlaşmış ve bunların birleşiminden pilatesi yaratmıştır. I. Dünya Savaşı’nda yaralanan askerleri tedavi etmek amacıyla pilatesi çok sayıda insan üzerinde kullanıp başarı elde edince herkesin dikkatini çekmiştir.

Savaştan sonra eşi Clara ile Amerika’ya yerleşip bu branşın adını da koymuş olduğu ilk pilates stüdyosunu açmıştır. Bu stüdyoda ağır antreman programları olan boksörleri ve bale öğrencilerini çalıştırmıştır. Joseph Pilates sayesinde birçok insan omurgasındaki duruş bozukluklarından kaynaklanan sıkıntılarından kurtulup daha sağlıklı bir hayat sürmüştür.

Pilatesin Faydaları

Daha Dik ve Düzgün Bir Omurga!

Toplumda çok sayıda insanın farkında bile olmadan sahip olduğu omurgasından kaynaklanan duruş bozukluklarını pilates sayesinde öğrenebildiği bir gerçek vardır. Bu egzersizler ile sizler daha önce hiç bilmediğiniz ancak tıpta yeri olan bir takım duruş bozukluklarınızı rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Bu duruş bozuklukları kendilerini genel olarak sırt, boyun ya da bel ağrısı olarak hissettirebilir, bazen de ağrı hissettirmezler ama olmadıkları anlamına gelmez. Omurganızın daha sağlıklı olması için düzeltilmesi gerekmektedir. Bu duruş bozuklukları düzeldikçe kendinizi daha zinde ve sağlıklı hissedersiniz. Dik ve düzgün bir omurga sizlere her zaman daha iyi hissetirecektir.

Kemik Yoğunluğunda Artış!

İlerleyen yaş ile birlikte oluşan kemik erimesi bir çok insanın hayat kalitesini düşürmektedir. Bunun sonucunda kırık riskleri ve hareket kabiliyetlerinde kısıtlanma görülür. Bu rahatsızlık temelinde ağrıları da barındırdığı için kişi her gün bu sorunlarla uğraşmak zorunda kalır.

Aslında bunun sebebi kemiklerdeki yıllar içinde oluşan deformasyon ve hasarlardır. Kaslarda azalma ve zayıflama da buna eklenince kişi için yaşlanma hissiyatı daha da artış gösterecektir. Pilates tüm bu olumsuz koşullara alınabilecek en iyi önlemlerden biridir. Kemik yoğunluğunda azalma görülen ve bu sıkıntıları çeken kişiler için pilates artık birçok doktorunda ilaçlar ile birlikte önerdiği bir egzersiz şeklidir. Güçlenen kemikler ve kaslarla daha kaliteli bir yaşam sürmek mümkün olabilmektedir.

Nedir Bu Her Yerde Konuşulan Pilates!

YAZAR : Enyy Dergi

6 Aralık 2020

SAĞLIK

İlgili Başlıklar


Copyright 2024