RÖPORTAJ

Nail Keçili ile Marmaris’teki Taş evinde röportaj

YAZAR : Enyy Dergi

23 Kasım 2020


Bir tarafı Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’a bir tarafı İslam aleminin en büyük peygamberi Hz. Muhammed’e dayanan bir dönemin medya imparatoru Nail Keçili ile Marmaris’teki Taş evinde röportaj yaptık. Nail Keçilinin kadınları, iş hayatı, dostlukları ve sırtından vuranlar.

Ve mahkumiyeti…

Türkiye’nin ciro şampiyonu Cen Ajans’ın kurucusu reklam dâhisi ve insan gurusu Nail Keçili. 1980-2000 dönemlerinin en karizmatik, en kariyerli adamlarından. Dönemin siyasetçilerinin kravat rengini bile ona danıştığını söylemek pek yersiz bir kavram olmaz.

Marmaris’in şık giyinen adamlarından biri.

Bir kere şöyle bir yaklaşımla ifade etmeye çalışayım sorarlar iş adamlarına nasıl başarılı oldunuz gençlere neler tavsiye edersiniz diye? Bu başarıların hiç birinde iş insanlarının rolü yoktur burada insanların başarılı olmasında bir tek rol Allah’ındır. Eğer Rab sizin yolunuzu açarsa siz de geri zekâlı ve aptal değilseniz o yoldan yürüyerek zaten istediğiniz seviyelere erişirsiniz. Bütün mesele herkesin çok söylediği dürüst olmak, samimi olmak, ciddi olmak, haram yememek vesaire gibi bizim adetlerimizi de yerine getirirsek Allah ta önümüzü açar gider.

Nail Bey kimdir sorusuna gelince ; Yen bahçeli Nail beyin ve Yeni bahçeli Şükrü Beyin torunu. Yenibahçeli Şükrü Türkiye’nin en büyük silahşoru hatta Atatürk’ün yaverliğini yapmış Enver paşanın dedem nail bey yaverliğini yapmış. İstiklal savaşında çok önemli rolleri olan insanlar.

Birde Merkez Efendi var ki dönemin en önemli tıp insanlarından şu anda Edirne kapıda türbeleri vardır. Anneannem ise Kanuni Sultan Süleyman’ın 14. Torunu dur. Dolayısı ile benim Kanuni den mütevellit bir gururum diğer taraftan İttihak ve Terakkinin önde gelenlerinden birinin çocuklarından biriyim. Ve peygamber efendi sülalesindenim. İşte bu sebepten bana kim dokunduysa sonunda maalesef Allah’ın takdiri devreye giyiyor.

Adnan menderesle çocuk oyunları oynamış celal Bayar ın büyük adam olacaksın çocuk dediği bir adam.

Dönemin getirdiği şartlar Adnan Menderes in idamı babamın mallarına el konulması ve ofisinde intiharı zamanında 12 YAŞINDAYDIM.

Ertuğrul Soysal üvey babamdır. İlk işime onun yanında başladım. Babam derim çünkü onun yanında çok şey öğrendim.

VERGİ REKORTMENİ OLDU DÖNEMİN İKTİDARLARI İLE ÇALIŞTI

1970 senesinde gen ajansı kurdum iki ortağımla birlikte 1973 yılında Amerika’nın en büyük reklam ajanslarından Grey ile tanıştık ve 1978 de resmi ortaklığa döktük.

Siyasi çevremin güçlü olması sebebi ile Süleyman Demirel ile çalışmaya başlayıp 1973 senesinde Türkiye de ilk defa siyasi propaganda denilen hadiseyi ilk bizim ajansımız yaptı.

2000 yılına kadar bütün siyasi liderlere Süleyman Demirel, Alpaslan Türkeş, Bülent Ecevit, Turgut Özal, Tansu Çiller ile birlikte çalıştım.

Dolayısı ile ben siyasi propaganda meselesinde baya tecrübe edindim hatta şimdiki cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Belediye Başkanlığı dönemlerinde ve makus bir sebepten mahkumiyet aldığı zamanda destek verme fırsatım oldu.

O dönemde Recep Tayyip Erdoğan ile çalışmamdan dolayı çok büyük tehditler aldım ama tabii ki görevimi yapmaktan vazgeçmedim.

Ben uçak aldığım zaman herkes söylendi. Ben olmasaydım bu reklam sektöründe gazeteler bu kadar büyümezdi 2000 senesinde ki cirom 800 milyon dolar bunun yarısı medyaya gidiyordu.

Ben hapse girdiğim zaman bu reklamlar sayesinde büyüten gazeteler hakkımda olmadık söylentiler üretip haberler yaptılar.

90 gün içinde 68 defa Frankfurt’a gidip geldim iş bağlantısı için. İzmit’te deprem konutları yapmak için çok uğraştım.

78 yılında Grey ajansla ortak olduk çok güzel işler yaptık müşterilerimizin yüzde yirmisi Grey vasıtası ile gelenlerden oluşuyordu. Dünya markaları ile çalışıp ülke pazarına soktuk.

Reklam alanında dünyanın en iyileri arasında olup birincilikler aldık. Dünyadaki ilk 100 içindeydik.

35 yıl boyunca TÜRKİYE’NİN birinci ajansıydık. Vehbi Koç bana sorardı oğlum acımanı ( Man ajans) geçtiniz mi diye bir gün geçtik acımanı ve aradım acımanı geçtik dedim hemen geliyorum dedi. Ofisimize geldi ve bana sen çık odadan muhasebe müdürünü yolla dedi ondan doğru mu değil mi öğrenecek. Sonra iki eliyle kulaklarımdan tutup alnımdan öptü bunun değeri asla ölçülemez. Beni çok sever ve güvenirdi.

Türkiye’de defalarca vergi rekortmeni oldum

BİNLERCE FİLM YAPTI BİR ÇOK KİŞİ ONUN SAYESİNDE MEŞHUR OLDU, REKORLAR KİTABINA GİRDİ

Prodüksiyon şirketimiz de vardı

Mesela “Beyza’nın Kadınları filmi” Demet Evgar’ı meşhur eden filmdir.38000 reklam belgesel ve uzun metraj filmler çektik. Guiness rekorlar kitabına girdik.

Türkiye de hizmet ihraç eden en büyük firmaydık. Azerbaycan, Londra, Almanya, Kıbrıs ve Türkiye’nin çok yerinde ofislerimiz vardı 3000 in üzerinde çalışanımız vardı. Türkiye’nin ilk direkt pazarlama sistemini yine benim ekibim yaptı. Hizmet trafik, danışmanlık ve Türkiye’nin en büyük halkla ilişkiler şirketleri bizdeydi.

Bizimle uğraştılar bu kadar büyümemizi hazmedemediler bazı yöneticilerim bu acılara haksızlıklara dayanamayıp hayatlarını kaybetti.

Merkez Efendi’nin torunlarından olan Annem Semra Hanım beni hapishanede ziyaret ettikten 1buçuk ay sonra kansere yakalandı.

En yakınımdaki asistanım ben hapse girince benim kara para akladığımı söyleyip Grey ile ilişkimin bitmesine sebep olmuştur sonra da Grey’in Türkiye ayağının başına geçmiştir.

Hayatımda bana kötülük yapan insanlardan hiç intikam almak istemedim hepsini Allaha havale ediyorum.

Neden Marmaris?

Ben iyi bir reklamcılığın yanında iyi bir denizciyim Türk denizlerinde özel denizcilerin adına komodorluk yaptım. Yelken merakım çok fazlaydı.1967 de Göceği keşfettim sonra oradan büyük bir arsa aldım.

Dönemin medya patronlarından biri ile ortak aldığımız arsada hissemi onun kredi çekmesi için onun üzerine devrettim sadece 40 gün için demişti aradan 40 sene geçti arsanın üzerine oturdu. Dost kazıklarından kurtulamadım.

Göcek’te çok mutlu ve güzel yaşıyordum orada Turgut Özal ile güzel işler yaptık. Belediye başkanı değişti Göcek limanı pırıl pırıldı. Gelen belediye başkanı rıhtım yaptı ve kendini o küçük çakıl ve kumlar ile kendini temizleyen deniz girilmez hale geldi. Bizde kızdık üç arkadaş teknelerimizi aldık ve Marmaris’e geldik. Daha önce çok gelmiştim Marmaris’e. Egemen bostancı o zamanlar büyük festivaller yapıyordu Marmaris’te o da vardı, Turgut Özal okluk koyundaydı o da gel oğlum bu tarafa dedi derken Marmarisli oldum.

Hatta MARMARİSİN ilk özel marina sına ilk özel tekne ile giren benim teknem ‘’hatun’’ oldu.

Sonra bu araziyi aldık ve bu evi yaptım. Dostlarım kedilerim köpeklerim ile yaşıyorum.

Birde beni buraya bağlayan iyi dostlarım var Doktor Sahir Ökten’e de çok teşekkür ederim. Beyin kanaması geçirdim, şekerim tansiyonum yükseldi belim de ciddi rahatsızlık vardı ama onun sayesinde şu an otuz yaşımdan daha dinç hissediyorum.

Marmaris’e çok güzel hizmetler yaptık. Türkiye’nin ilk İlçe barajının yapılmasına Sayın Turgut Özal ve İsmet Karadinç ile önderlik yaptık.

Bodruma gitmem hiç arada mecburiyetten uğradığım zamanlar olmuştur.

SOSYAL MEDYA SESİ OLDU

Bana yapılan haksızlıkları sosyal medya da duyurmaya çalışıyorum. Ne kadar ulaşırsa nereye kadar giderse sesimi duyurmaya çalışıyorum.

‘’Artkolik’’ İnternet sayfasında her ay köşe yazıları yazıyorum.

BAYRAĞI KIZI NAZLI DEVRALDI

.

Allaha çok şükür benim kızım Nazlı, Artkolik diye bir Akademi kurarak benim Akademi İstanbul’da yaptığımız çeşitlemeyi daha arttırdı ve bayrağı o devraldı. Şimdi çok çeşitli kollarda sınıflar var ve özellikle sanat üzerine dersler veriliyor.

VE HERŞEY DÜZELİRSE

Kızımın annesi ilk eşime hak ettiği hayatı yaşatmayı hayal ediyorum.

Nail Keçili ile Marmaris’teki Taş evinde röportaj

YAZAR : Enyy Dergi

23 Kasım 2020

RÖPORTAJ

İlgili Başlıklar


Copyright 2024