TEKNOLOJİ

KIŞIN KLİMA BAKIMI

YAZAR : Enyy Dergi

28 Ocak 2024


Modern yaşamın vazgeçilmezleri arasında yer alan klimalar, kış günlerinde sıcacık bir ev konforunu yaşatırken, sıcak yaz günlerinde de serinletici bir nefes oluyor bize. Bunun ötesinde, klimalar sağlığımız üzerinde de etkilidir. Ancak, klimanın sağlıkla ilişkisi, doğru kullanım ve bakıma bağlı olarak değişir. İşte klimanın sağlık açısından önemli noktaları ve klimalar ile ilgili tüm soru ve sorunları bir dünya markası Daikin’ in Marmaris ve Datça yetkili servisi Memiş TÜREDİ’ ye sorduk.
Memiş bey sizi yakından tanıyabilir miyiz?
23 Mayıs 1983/ Muğla doğumluyum. 20 yılı aşkın süredir Marmaris’ te klima sektöründe Marmaris teknik adı altında hizmet vermekteyim. 2012 yılından bu yana geçmiş dönemdeki tecrübelerime dayanarak Marmaris ve Datça bölgesinde Daikin klima satış ve servis hizmeti vermekteyim.
Hizmetleriniz nelerdir?
Klima satış, klima bakım ve onarım, Klima alt yapı tesisat çalışmaları yapmaktayız.
Daikin markasını diğer markalardan ayıran özellik nedir, neden bu markayı tercih etmeliyiz?
Daikin Türkiye bugün ısıtma soğutma ve havalandırma alanında Türkiye’nin en geniş ürün gamına sahip şirkettir. 45 yıldır Türkiye’ de iklimlendirme üzerine ihtiyaca uygun son teknolojiye yönelik ürünler üretmektedir. Buluşları, teknolojik üstünlüğü ve çevreciliği ile iklimlendirme sektörüne öncülük etmektedir. Ürün kalitesi ve az enerji tüketimi ile alanının en iyisidir. Verimli ısıtma ve soğutma performansı ile hem konfor sağlıyor hem de bütçenizi koruyor.
Yaz ve kış aylarında klima bakımı ayrı ayrı mı yapılır?
Ev veya ofisteki klimalara yılda en az bir kez bakım yapılmasının, cihazların performansı ve enerji tasarrufu açısından büyük önemi vardır. Düzenli yapılan klima bakımları cihazların ömrünü uzatıp cihazın ilk günkü gibi verimli çalışmasına olanak sağlar. Yapılan klima bakımları sonrası, temiz ortam havasına kavuşur ve filtrelerde biriken ve zamanla istenmeyen kokulara neden olan atıklardan kurtulursunuz. Ayrıca bakım esnasında ileride yaşanabilecek muhtemel arızalar da tespit edilip giderileceğinden ileride daha büyük maliyetlerden kurtulmuş olursunuz. Klimanın az kullanılması ya da hiç kullanılmamış olması ısı alışverişinin yapıldığı yüzeylerin tıkanmasına engel teşkil etmez. Cihazınızı az kullansanız bile hem iç ortam hem de dış ortam havasına maruz kalarak serpantin ve filtrelerin tıkanması mümkün hale gelir. “Nasılsa az kullanıyorum” diyerek bakımı ihmal etmeniz performansı ve güvenli kullanımı olumsuz etkiler.
Klima alırken önceliğimiz ne olmalı?
Klima alırken cihazın verim gücüne öncelik vermemiz gerekir. Enerji tasarruflu olmasına ve ortamda doğru hava ile size konfor sağlayabilecek ürün olmasına özen göstermelisiniz.
Sağlık koşullarına uygun olmayan klimaların sakıncaları nelerdir?
Sağlık koşullarına uygun olmayan klimalar; Cilt ve göz gibi hassas bölgelerin kurumasına neden olur, Gün boyu sürekli çalışan klimalar; gürültü kirliliğine, alerjik reaksiyonla, boğaz ağrısı ve ses kısıklığına sebep olabilir. Çeşitli mikroorganizmalar ve mantarlar klima yoluyla insana bulaşabilmektedir. Bunun sonucunda; astım bronşit, nefes darlığı gibi hastalıklara sebebiyet verebilir.
Örneğin; Daikin cihazlarında 2 kademeli filtremiz var. Bunlar titanyum apatit ve flash stream teknolojileri. Oldukça gelişmiş filtrasyon prosesi sayesinde havayla taşınan yüzde 99’ a varan virüs, bakteri, mantar, küf gibi askıdaki partikülleri tutuyor ve gideriyorlar. Flash stream teknolojisi sayesinde virüsler filtreye yönleniyor, filtreler partikülleri hapsediyor. Daha sağlıklı bir ortam oluşuyor.
Peki, klimanın hasta ettiği gibi bir söz var, bunun sebebi nedir?
Klima hasta etmez, yanlış kullanım hasta eder. Periyodik bakımları yapılan klimaların doğru kullanımda sağlık açısından herhangi bir sakıncası yoktur.

KIŞIN KLİMA BAKIMI

YAZAR : Enyy Dergi

28 Ocak 2024

TEKNOLOJİ

İlgili Başlıklar


Copyright 2024