KÜLTÜR

Kilonuza göre içmeniz gereken su miktarı

YAZAR : Enyy Dergi

2 Haziran 2021


Merak ettiniz mi hiç? neden susarız Organizma, su rezervleri azalmaya başlayınca beyne sinyal veriyor ve biz susuyoruz. Vücudumuzun yarısından fazlası su . .

Yaz aylarında bol su içmek gerekiyor. Çünkü diğer mevsimlere oranla bu aylarda daha çok terleyerek daha çok sıvı kaybediyoruz. Üstelik sıcak hava vücutta aşırı ısınmaya yol açıyor. Bu durumda vücuttaki su, ciltteki gözenekler vasıtasıyla dışarı çıkınca (terleyince), vücudun iç ve dış ısısı dengeleniyor ve sıcak havaya daha kolay uyum sağlayabiliyoruz. Ancak az su içiyorsanız sağlığınız tehlikede demektir. Bu durumda terleme mekanizması görevini yeterince sürdüremez.

Aşırı su zararlı mı?

Su içmek yararlı. Ama bunun da bir sınırı var. Eğer günde 3 litreden fazla su içiyorsanız, tokluk ve aşırı şişkinlik söz konusu olabiliyor. Ayrıca aşırı su veren hücreler minerallerin böbrekler ve ter yoluyla atılımını hızlandırıp böbreklerin yorulmasına neden olabilir. Normalde vücudun su kaybı kilonun yüzde 0.2’si kadar olmalı. Örneğin 55 kg ağırlığındaki bir kadının günlük su kaybı, 110 gram olmalıdır. Ancak su kaybı yüzde 0.5 olunca susuzluk ortaya çıkıyor. Bol bol su için

Vücudumuzda su miktarı az olduğunda

Hücrelerimizden yüzde 66’ya kadar su eksilir. Bu da, yüksek kolesterol, zayıf metabolizma ve erken yaşlanmaya neden olur.

Vücudunuzun susuz kalıp kalmadığını nasıl anlarsınız?

Elinizin üstünü çimdikleyin. Bıraktığınızda deriniz hemen eski haline dönüyorsa susuz değilsiniz. Bıraktığınızda deriniz bir süre o şekilde kalıyorsa susuz kalmışsınız demektir.

GÜNDE NE KADAR SU İÇİLMELİ? (Kilonuza göre içmeniz gereken su miktarı)

9 kilo: 0.25 litre
18 kilo: 0.5 litre
27 kilo: 0.75 litre
36 kilo: 1 litre

45 kilo: 1.25 litre
54 kilo: 1.5 litre
63 kilo: 1.75 litre
72 kilo: 2 litre
81 kilo: 2.25 litre

Kilonuza göre içmeniz gereken su miktarı

YAZAR : Enyy Dergi

2 Haziran 2021

KÜLTÜR

İlgili Başlıklar


Copyright 2024