CİNSEL YAŞAM

KADIN ORGAZMI

YAZAR : Enyy Dergi

7 Ocak 2021


“Mutlu bir birliktelik için önemli unsurlardan biri her iki tarafı da mutlu kılan ve her yönden tatmin eden bir cinsel ilişkidir. Mutluluk veren bir sevişme eşleri daha huzurlu, daha mutlu ve çevrelerine karşı daha sevecen yaparken, birbirlerine daha çok bağlar, yakınlaştırır ve onları bütünleştirir.”

KADIN ORGAZMI NEDİR?

Orgazm, çeşitli bedensel ve psikolojik cinsel uyaranlar sonucunda ruhun ve bedenin harekete geçmesi ve bedensel mekanizmaların etkisiyle, bireyde hem bedensel hem de ruhsal olarak deneyimlenen, “geçici şuur bulanıklığı”, “zamandan kopma” ve 10-15 saniye süren “vajina kaslarında istem dışı ritmik kasılmalar” ile birlikte tüm bedende yoğun haz ve ardından güçlü bir rahatlama olarak tanımlanabilir.

ORGAZMIN YARARLARI

Orgazmın yararları yatak odasıyla sınırlı değildir. Tüm hayatı etkisi altına alarak hayat kalitesini artırır. Orgazm sırasında salgılanan hormonlar stres ve gerginliği gidererek rahatlamayı sağlar. Kadının aile içi ilişkileri ve sosyal ilişkileri daha dengeli olur. Ayrıca bağışıklığı güçlendirme, yaşlanma belirtilerini geciktirme, adet öncesi sendromu hafifletme, adet döngüsünü düzenleme gibi etkileri vardır. Orgazm şifa kaynağıdır.

ORGAZM OLAMAMA

Kadınlarda orgazm problemi genel toplum çalışmalarında %5-20 oranında görüldüğü söylenebilir. Ülkemizde bununla ilgili bir çalışma yoktur. Cinsel işlev bozukluğu yakınması ile başvuran kadınlarda yapılan bir çalışmada %40-60 oranında orgazm bozukluğu saptanmıştır.

İnsanlık tarihi boyunca kadın cinselliği bastırılmış, ayıplanmış, yasaklanmış ve hatta bazı toplumlarda cinsel hazza ulaşamaması için kadın sünneti adı altında klitorisleri kesilerek kadınlığı yok sayılmıştır.

Ülkemizde “orgazm olamama” şikayeti ile cinsel tedavi taleplerinin çok az olduğu bilinmektedir. Türkiye’de çalışan cinsel tedavi uzmanlarının ortak görüşü orgazm olamama nedeni ile tedavi talebinin belirgin şekilde az oluşudur. Bunun farklı nedenleri olabilir: kadınların öncelikli bir sorunu olmadığından, diğer sorunlardan sıra gelmemesinden, zaten keyifli bir cinsellik yaşıyor olup bir eksiklik hissetmediklerinden, kime başvuracaklarını bilmediklerinden veya bu durumun değişebileceğine dair umutları olmadığından, tedavi için arayışa girmezler.

Kadınlar için yaygın olan düşünce; erkeğin cinselliği ve hazzı yaşamasının daha önemli olduğu, kendi hazzı ve orgazmının daha sonra düşünülmesi gerektiği düşüncesidir.

Kadın cinsel döngüsü cinsel istek, uyarılma, orgazm ve çözülmeden oluşur. Orgazm öncesi aşamalarda olan aksaklıklar da orgazm problemi yaşanmasına sebep olur. Orgazm aşamasında problem yaşayan kadın zamanla cinselliğe ilgi ve isteğini kaybeder. Ayrıca kadınların fizyolojisi erkeklerden farklılıklar gösterir ve sağlıklı bir cinsel yaşamlarının olması için duygusal ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. kadınlar aşkla dokunulmak, ilgiyle dinlenmek , birlikte kaliteli vakit geçirmek, aşkla arzulanmak ve düzenli ve güvenli bir yaşam isterler. Yani cinsel doyumdan önce manevi doyuma ulaşmalıdır.

KADINLAR NEDEN ORGAZM TAKLİDİ YAPARLAR?

Bunun çeşitli nedenleri vardır. Kadın orgazm olamamayı kendi yetersizliği gibi algılayıp bunu maskelemek için ya da bu durumdan eşinin kendisini sorumlu hissedip yetersizlik hissetmemesi için orgazm taklidi yapabilir. Kendini havaya sokmak için ya da eşinin yaşadığı deneyimin yoğunluğunu arttırmak için orgazm taklidi yapabilir. Bir başka neden de “Aynı anda orgazm olma zorunluluğu” mitine inandığı için orgazm taklidi yapabilir. Halbu ki böyle bir zorunluluk yoktur. Sadece bazen denk gelir. Ya da sürdürmek istemediği bir ilişkiyi kısa yoldan sonlandırmak için orgazm taklidi yapabilir. Ayrıca her ilişkide orgazm olma zorunluluğu da yoktur.

ORGAZM TAKLİDİ YAPMAK ZARARLI MIDIR?

Hiç orgazm olamama, sürekli orgazm taklidi yapmak sorunun giderilmesi için çözüm yolu aranmasını engeller . Bu açıdan zararlıdır. Ancak cinsel deneyimi az olan kadında yararlıdır. Orgazm taklidi yapmak gerçek orgazma ulaşma yolunda bir basamak gibidir.

EERKEKLER NE YAPMALI?

Erkekler eşlerinin orgazm taklidi yapıp yapmadığı ile ilgili gereğinden fazla ilgilenebiliyorlar. Zaman zaman yapılan ya da cinsel ilişkiye başlanan ilk zamanlarda orgazm taklidi yapılmasında bir sakınca yoktur. Ancak eşinin her ilişkide orgazm taklidi yaptığını düşünüyorsa eşiyle konuşup beraber yardım alabilirler. Orgazm olamama sorunu diğer tüm cinsel işlev bozukluklarında olduğu gibi tek tarafın problemi değildir. Çiftler cinsel sorunlarını cinsel konularda doğru kaynaklardan bilgi edinerek ya da cinsel terapiste başvurarak beraber çözmelidirler.

KADIN ORGAZMI

YAZAR : Enyy Dergi

7 Ocak 2021

CİNSEL YAŞAM

İlgili Başlıklar


Copyright 2024