KÜLTÜR

Joker

YAZAR : Enyy Dergi

20 Şubat 2021


Joker, uzun zamandır izlediğim en iyi filmlerden biri…

Karanlık, provakatif, rahatsız edici, düşündüren karakter ağırlıklı bir dram…

Filmin ABD’de gösterime girmesi ile şehirlerdeki güvenlik önlemlerinin artırılacağı haberleri ise aşina olduğumuz pazarlama stratejisi tabii ki…+18 yaş sınırı var ama yaşı 12-18 arası olan ergen tayfanın oynadığı bilgisayar oyunlarında ya da TV de Çukur vb dizilerde bu şiddetin 10 katı var bence… Film bir süper kahraman filmi değil Batman filmlerindeki aksiyon yok aksine Arthur Fleck isimli kişinin nasıl Joker’e dönüştüğünü izliyoruz…Büyük travmalar yaşayan ve hala hayatında psikolojik ve fiziksel şiddet gören vicdanlı bir insanın kötü bir insana dönüşümüne tanık oluyoruz… Gotham’ın karanlık dünyasında alt sınıf insanların zenginlere karşı tepkisinin simgesi oluyor Joker… Bu arada Joaquin Phoenix olağanüstü oyunculuğu ile Oscar’ı hak etmiş. Kimse kötü doğmuyor yaşadıkları onu kötü yapıyor diyorsunuz sinemadan çıkınca…Karakterin dönüşümü müthiş işlenmiş. Arthur Fleck’e acıyor, üzülüyor, onunla birlikte öfkeleniyor ve Joker olup adam öldürdüğünde içinizin yağı eriyor ‘’İşte bu be ! ‘’ demek istiyorsunuz…Bu hissi seyirciye geçirmek başlı başına bir başarı zaten..Arthur fazlasıyla gerçek, dertlerine çözüm arıyor, tedavi olmak istiyor, ezilen biri olarak çıkış arıyor, palyaço ajansında para kazanıp annesine bakıyor, hayali olan komedyenlik için çabalıyor…Gülmek, mutlu olmak istiyor ama istemsiz kahkaha nöbetleri onu toplumdan daha da uzaklaştırıyor.

Yani Arthur Fleck ,Joker olmadan önce topluma uyum sağlamak için elinden gelen her şeyi yapıyor. Ama toplum onu zayıf halka gördüğü için ezip geçiyor resmen. Yaratılan prototip New York benzeri Gotham City adeta küçük ABD…Zenginin daha zengin fakirin daha fakir olduğu altta kalanın canı çıksın dönemi resmedilmiş… Film, Batman’e farklı bir açıdan bakmamızı, Joker-Batman kavgasına değişik bir yorum getirmemizi istiyor.

Film sonunda sadece Arthur/Joker dönüşümü değil Bruce Wayne/Batman doğuşuna şahit oluyoruz. Joker bir sınıfsal film, Batman/Bruce Wayne zengin sermayenin , Joker ise sokaktaki ezilenlerin temsilcisi. İzleyin ve üzerine düşünün derim.

Joker

YAZAR : Enyy Dergi

20 Şubat 2021

KÜLTÜR

İlgili Başlıklar


Copyright 2024