YAŞAM

İSTENMEYEN BİLGİ

YAZAR : Enyy Dergi

21 Nisan 2021


Hepimizin ilgi alanları, öğrenmek istedikleri farklıdır ve bilgi alma yönelimlerimiz genelde bu doğrultulardadır. Sosyal medya da ki takip etme özelliği kişinin hakkında bilgi almak istediği insanları ve sayfaları genelden ayrıştırmak amaçlıdır. Fakat dur durak bilmeyen rant kavgaları bizsiz olmayacağı için takip etmesekte bizi içerisine çekiyor. O kadar fazla bilgi kirliliğine mağruz kalıyoruz ki günün sonunda bu kadar gereksiz bilgiyi ne yapacağımızı sorar hale geldik.

Öncelikle internet üzerinde bir konu ile ilgili araştırma yaparken aniden reklam girmesi öğrenmenizi geciktiriyor ve dikkatinizin dağılmasına neden oluyor. Eğer bir uygulama bir şeyler halletmek istiyorsanız abartısız her beş dakika da bir reklam çıkıyor. Eğer reklam istemiyorum diyorsanız sizden ekstra ücret talep ediliyor. Algılarımızda yer almak için simgeler kullanılıyor, hatta takip etmeseniz de ikinci şahıslar tarafından oynanılan oyunlarla bir çok insanı fark etmeden takip eder hale getiriliyorsunuz.

İnternette ihtiyacımız olandan daha fazla zaman geçirmek bu gereksiz bilgi birikiminin daha da fazla artmasına neden oluyor. Sürekli televizyon izlemek bu nedenle hayal gücümüzü engelliyor. Kitap okumaya daha fazla zaman ayırmak bu durumu nötr hale getireceği için sizi ve zihninizi rahatlatacak en önemli çözüm olabilir.

İSTENMEYEN BİLGİ

YAZAR : Enyy Dergi

21 Nisan 2021

YAŞAM

İlgili Başlıklar


Copyright 2024