RÖPORTAJ

İDİL AĞAOĞLU

YAZAR : Enyy Dergi

28 Ocak 2024


İDİL AĞAOĞLU  İDİL AĞAOĞLU              İdil Ağaoğlu kimdir?
1989 Edirne doğumluyum. Mutlu bir çocukluk geçirdim ailem çok tatlı insanlar, müzik zevkleri de harikadır. Yeni çıkan kaset hemen alınır, eşlik edilir, moda takip edilir kitaplar okunur.. Ailece zevkli insanlarız bence babam çok iyi bir aşçı annem de Almanya’da eğitim görmüş bir güzellik uzmanı. Teyzemin yerel gazetesinde de bir köşesi var güzel yazılar yazar..
Hiç aklımda yokken Teyzemin tavsyesi -ve sanırım biraz da tespitleri ile- güzel sanatlar lisesi sınavına girdim, kazandım ve bilimsel müzik maceram başladı. Tabi onlar olayın buralara geleceğini bence tahmin etmedi 🙂 Çok güzel yerlerde çok yetenekli müzisyenlerle tanışma ve çalışma fırsatı buldum ve müzik hayatım bu şekilde devam ediyor. Genelde mutlu biriyim yay burcu olduğum için de kendimi çok şanslı hissediyorum. Sevgi ile dolu sınırsız bir enerji hissediyorum içimde.

Öğretmenlikten sahneye geçme kararını nasıl aldınız? 2
Bu bi karar olmadı benim için planlarımın arasında bile değildi. Yüksek lisans sırasında üniversitede öğretim görevlisiydim. çok severek yaptığım bir işti fakat hayat beni sahnede müzik yapmaya itti. Bir anda olmadı, “bırakıyorum” da demedim hiç bir zaman. akademik maceramı da bir yerden yakalayabilirim istersem tabi ki.. Askıya aldım diyelim, sahnede olmak inanılmaz bir şey. Bu hayatta daha fazla insanla duygusal bir paylaşım içerisinde olmak; iyi-kötü duygularını kısa bir sürede paylaşmak beni cezbetti diyebilirm.
Bir çok insanın hayalini kurduğu akademik pozisyonumu askıya aldım, kendi yarattığım şeyi yapıyorum.

Destekçileriniz kimlerdi ?
Ailemin benden beklentisinin yüksek olduğunu her zaman biliyordum. Tek çocuğum ve herkes farklı bir “şey” olmamın hayalini kurmuş; Fakat biri bu hayalin kodlamasını yapmış. Canım teyzem Gönül Uyanıktır… Hikayemin baş kahramanı.. Sevgili İdil Biret e olan hayranlığını kimliğime kazımış ve sonuç, ben 🙂 her hayalimde elini sırtımda hissederim. E tabi annem babam da baktılar doktor mühendis olmaya niyetim yok, bu ısrardan vazgeçtiler 🙂 her konuda ilk destekçim öncelikle ailem, çalıştığım bütün sanatçılar her zaman destek oldu. Sevgili Yılmaz Taner, Buzuki Orhan, Ege, Güntaç Özdemir, Aslı Demirer ve sanırım en büyük şanslarımdan biri sevgili Hande Yener… Bir şeyi sevgi ile yapınca kesinlikle yarı yolda kalmıyorsun.. olmuyorsa da vardır bir hayrı.

Single çalışmanız hakkında okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?
Bence besteler imkanlar dahilinde insanlara ulaşmalı. Muhteşem müzisyenlerle çalıştım. Prodüktörüm sevgili Arıkan Sırakaya ile çalışmalarımız sürüyor. Bu singleda sevgili Meriç Memikoğlu, Altay Oktar, Tolga Şanlı gibi bir çok isimin emeği var. Çalıştığım herkesin benden beklentisi büyük, sessizliğimi bozmama çok az kaldı. Sırada kendi bestelerim olacak.

Çok iyi bir sesiniz var. Sahne ışığınız da çok yüksek. Sahnede yakaladığınız bu enerjinin kaynağı nedir?

Çok teşekkür ederim çok kibarsınız.
Enerjinin kaynağı öncelikle bana bahşedilmiş, şükürler olsun. Onun dışında sahneye her zaman hazırlıklı çıkmak. Çok sağlam bir arka plan gerekiyor her zaman öyle olabilmek için.
Sahneye çıktığımda herşeyi geride bırakıp sadece o parçanın hikayesinde bir kahraman oluyorum. Fiziksel şeyleri umursamıyorum.

Yani enerjimin bir kaynağı da, samimiyet… sahne halinde olup da o kostüm makyaj ile insanlar beni hala samimi buluyorsa, kesinlikle sahnedeki benliğime verdiğiniz güzel tepkiler bana enerji veriyor.

Dolu dolu bir müzik kariyeriniz var kariyerinizdeki bir sonraki adım sizce nedir?

İnanır mısınız, dönüp baktığımda hiç bir şeyi sadece kariyerimi doldurmak için yapmamışım. Karşıma çıkan şaşkınlık verici gelişmelerle yolum sıra dışı bir hal aldı.
Şimdiye kadar yaptığım hiç bir plan tutmadı, ama hayallerim gerçekleşti., hayallerimi yaşıyorum ve hayal kurmaya devam edicem. Yarın ne yaşarım bilinmez, kariyerimdeki bir sonraki adıma gelince, sürprizlerim olacak. Güzel single lar ve içinde bir düet olan tatlı bi E.P. bekliyor bizi.

İDİL AĞAOĞLU

YAZAR : Enyy Dergi

28 Ocak 2024

RÖPORTAJ

İlgili Başlıklar


Copyright 2024