SAĞLIK

GLUTEN İNTOLERANSI

YAZAR : Enyy Dergi

21 Mayıs 2021


Gluten, buğday, çavdar ve arpada içerisinde yer alan bitkisel proteindir. Çölyak hastalığına neden olan bu protein bir çok kişide de alerjiye neden olmaktadır. Tedavisi zor olan ve beslenme alışkanlığının kökten değişmesini sağlayan gluten, alerjisi ve çölyak hastalığı nedeniyle zor süreç yaşayanların yanı sıra bazı kişiler tarafından istenilerek tüketim alanından çıkarılmaya başlandı. Gluten sorunu yaşayanlar tedavi sonrasında gluteni tamamen hayatlarından çıkarmak zorunda kalmaktadırlar. Keyfi olarak gluten diyeti uygulayanlar zor ve pahalı olması nedeniyle oldukça zorlanmaktadır. Glutensiz ürünlerin gündeme gelmesi ise hastalık ve alerjiden çok Atkins ve Taş devri diyeti ile olmuştur.

Gluten alarjisi yaşayanlar ve çölyak hastaları Çapraz kontaminasyon konusunda çok hasas olmaları gerekmektedir. Çapraz kontaminasyon, gluten bulaşması/bulaşığı anlamına gelmektedir. Yani glutenli ürün pişirilmiş, kesilmiş, içerisine konulmuş hiç bir gereci kullanmamaları gerekmektedir. Tamamen mutfak gereçlerinin alarji ve çölyak hastalığı yaşayanlara özel olmalıdır.

Peki gluten alerjisi olanlar, çölyak hastaları ve gluten diyeti yapanlar hangi unları kullanabilirler?

Karabuğday unu

Nohut unu

Çiğ karabuğday unu

Mısır unu

Keçiboynuzu unu

Hindistan cevizi unu

Badem unu

Kinoa unu

Kestane unu

Patates nişastası

Üzüm çekirdeği unu

Pirinç unu

Soya unu

Çölyak hastaları, gluten alerjisi ve gluten diyeti yapanların günlük hayatlarını kolaylaştırabilecek buğday unu alternatifleridir.

GLUTEN İNTOLERANSI

YAZAR : Enyy Dergi

21 Mayıs 2021

SAĞLIK

İlgili Başlıklar


Copyright 2024