SAĞLIK

Genital Estetik

YAZAR : Enyy Dergi

9 Ocak 2021


Genital bölgedeki şekil ve işlev bozuklukları kadınların sosyal ve cinsel hayatlarını olumsuz etkilerken hala bu konunun yeteri kadar gün yüzüne çıkamadığını düşünüyoruz. Fakat gün geçtikçe gelişen teknolojiyle birlikte bilinçlenen kadın bu konuda da vizyonunu genişletiyor sanki. Son zamanlarda adını sık sık duyduğumuz genital estetik hakkında Kadın Doğum ve Jinekoloji Uzmanı Derya Aslan bizleri bilgilendirdi.

En çok başvurulan genital estetik operasyonlar;
Labioplasti (küçük dudak küçültme)
Lazerle dış genital renk açma
Lazerle vajina daraltma
Cerrahi olarak vajina daraltma
Büyük dudak dolgusu gibi prosedürlerdir.
Kadının ve toplumun genital estetiğe bakışı
Son zamanlarda kadınlar hayatlarının diğer alanlarında olduğu gibi bu konuda daha cesaretli davranmaktadırlar ve genital bölge estetiğine talep gün geçtikçe artmaktadır.

Elbette vücudumuzun diğer bölgelerinde olduğu gibi genital bölgelerimizin de birbirimizden farklı olması gayet normal bir durum. Ancak kadının cinsel hayatında özgüven kaybı ve orgazm olamama, cinsel istek kaybı gibi cinsel işlev bozuklukları yaratıyorsa genital bölge estetiğine başvurması da gayet normal bir durumdur.

Toplumun düşünce yapısı kişileri genital estetik talebi konusunda çekingen davranmaya itmektedir. Burun estetiği ya da saç ekimi gibi estetik operasyonlara daha sıcak bakarken genital estetik operasyonlarına mesafeli durmaktadır.

Genital estetik müdahale geçiren kadınların memnuniyet oranı oldukça yüksektir. Teknolojik imkanların artması ile bu müdahaleler daha kolay daha pratik çözülebilir hale gelmiştir. Ağrısız, dikişsiz, anestezisiz uygulanan lazer yöntemleriyle kadınlar günlük yaşantılarından kopmadan

estetik müdahale yaptırabilmektedir.

Labioplasti
Son yıllarda en çok başvurulan estetik cerrahi operasyonlardandır.

Vajina girişindeki küçük dudakların sarkık ya da asimetrik olması rahatsızlık verici

olabilmektedir.

Mayo ya da dar kıyafet giyildiğinde fark edilebilmesinden duyulan endişe, zaman

zaman iç çamaşıra sıkışma hissi ve cinsel ilişki sırasında partnerinden utanma, çekinme

gibi durumlar en çok görülen şikayetlerdir. Hastanın bu şikayetlerden kurtulması yaklaşık 30 dk. süren lokal ya da genel anestezi ile uygulanabilen operasyonla mümkündür.

Küçük dudak anatomik yapısıyla ilgili şunu vurgulamak isterim. Ergenlik döneminde genital bölgede değişimler başlar ve genital bölge şekillenir. Küçük dudaklar kişiden kişiye değişkenlik göstererek bazı kızlarda büyük ya da asimetrik olabilir. Bu gayet normal bir durumdur. Genç kızlar böyle bir durum fark ettiklerinde endişe duyabilir ve bunu anneleriyle paylaşabilirler. Böyle bir durumda annelerin endişeli davranmaması çok önemlidir. Çocuğa bunun normal olduğunu ifade etmeli yine de endişe duyulan bir durum var ise çocuk da ürkütülmeden kadın doğum hekimine başvurmalıdır. Anneler bu durumun normal olduğunu bilmediklerinde verdiği endişeli tepkiler çocukta ruhsal tahribata yol açmaktadır.

Lazerle vajina daraltma
Hafif dereceli vajinal genişlikler, menopoz ve emzirme döneminde ıslaklık problemleri, hafif dereceli

idrar kaçırma şikayetlerinde oldukça faydalı yöntemdir. Yaklaşık 20 dk.lık bir işlemle hasta şikayetinden kurtulmaktadır. Anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Kesi ve dikiş yoktur. Hasta hemen günlük yaşantısına geri döner. Diğer genital bölge müdahaleleriyle eş zamanlı uygulanabilir.

Lazerle genital renk açma
Bazı kadınlarda doğumlara, kullanılan ilaçlara, depilasyon ve epilasyon yöntemlerine bağlı olarak genital bölgelerinde koyulaşma görülebilir. Lazerle yapılan 15-20 dakika süren işlem ile ve genellikle tek seansta bu bölgedeki koyulaşma ortadan kalkar.

Büyük dudak dolgusu
Yapısal olarak ya da yaşın ilerlemesi ile büyük dudaklarda küçülme, incelme olmaktadır.

Bu durumda büyük dudaklara hyalüronik asit dolgusu ya da yağ dolgusu yapılarak sorun

çözüşebilmektedir.

Cerrahi olarak vajina daraltma
Geçirilmiş travmatik doğumlara bağlı olarak ileri derecede olan vajinal genişliklerde veya mesane ve

rahim sarkmalarında cerrahi prosedürler ön plana çıkmaktadır.

Tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi genital bölge estetiğinde de hastanın beklentilerini anlama,

sorunun kaynağını belirleme ve doğru yöntemi seçmek için ayrıntılı değerlendirme yapmak çok önemlidir.

Örneğin; cinsel isteksizlik, orgazm problemleri gibi problemler ya da erkek partnere bağlı olan problemler sorunun esas kaynağı olabilir. Bu sebeple genital bölge estetiği gereksiniminde

hasta anatomik bir değerlendirmeden ziyade cinsel danışmanlığı da içeren bir değerlendirmeden geçmelidir.

Op.Dr. Derya Aslan

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

www.drderyaaslan.com

Genital Estetik

YAZAR : Enyy Dergi

9 Ocak 2021

SAĞLIK

İlgili Başlıklar


Copyright 2024