YAŞAM

GENÇLİK NEREYE GİDİYOR DEĞİL NEREDEN GELİYOR?

YAZAR : Enyy Dergi

5 Kasım 2021


#Gençler sahne tozunu sokağa taşıyor

 

Son zamanların gündemleri incelendiğinde gençlerle ilgili sorunların ve gençlerin içerisinde bulunduğu aktif eylemlerin oldukça fazla yer tuttuğu görülmektedir. Y kuşağı ve öncesi, Z kuşağının derinlikten uzak, yüzeysel yaşadığı görüşündeyken Z kuşağı ise anlaşılmadıkları görüşünü sıklıkla dile getirmektedir.

Gelişen teknoloji ve maddi olanaklar kendini sürekli güncellediği için tüm bu sürecin içerisinde olan insanlar fark etmeseler de güncellemelerle her zaman olduklarının bir üst versiyonu haline gelirler. Bu durumu kendileri üzerinde fark etmediklerinden dolayı farklı insanların bu değişimini gözlemleyebilme şansına sahiptirler.

Günümüz gençleri, gelişim sürecinin o dönem baz alındığında en gelişmiş çağına denk geldikleri için değişime hızla alışır ve benimserler. Diğer insanların gözünden bakıldığında, sürekli elinde telefon olması, kullanılan dilin yaşı daha ileri olan kişilerce anlaşılmıyor olması, kendileri için geliştirdikleri stiller ve beslenme alışkanlıkları, olmaması gereken olguların başında gelmektedir.

1965 Doğumlu Feyyaz Bey emekli bir sağlık görevlisi ve gençler konusunda düşündüklerini şu sözlerle dile getiriyor. “Bizim zamanımızda okula gitmek üst seviyede bir şanstı. Şimdi ise zorunlu bir süreç haline getirildi. Okumak istemediklerinde aileler sevinir ve çocuklarını meslek sahibi olması için usta çırak sistemine dahil ederlerdi. Şimdi o sistemin içerisinde günümüz gençlerini düşünemiyorum. Ellerinde telefon, garip anlamsız eylemler içerisinde videolar oluşturup popüler olma çabası içerisindeler. Geleceğe dair pek bir planları yok açıkçası. Bizim dönemimizde bunlardan sadece birini yapacak olsalar ustaları tarafından sağlam bir azar işitirlerdi.”

Gençleri anlamak matematik sorusu çözmek gibidir. Bir kere çözüldümü inanılmaz keyif verir.

Günümüz gençleri sosyal medyada sürekli aktif olmaları, popüler olma çalışmaları aslında onları uzun süreli bir üretme eğilimine sokmaktadır. Sosyal medyada yayınladıkları videoların, görsellerin arkasında oluşturulmuş ciddi bir prodüksiyon olabilir. Hepsini aynı kategori içerisinde değerlendirmek ciddi bir haksızlık olabilmektedir. Oluşturulan gönderilerin temelinde bir senaryo, senaryoya uygun mekan ve replikler bulunmaktadır. Yani bu video içerikleri gençler için kendini ifade edebilme, oyunculuk veya rol kabiliyetini geliştirebilme, ikili ilişkilerde, yabancılarla kurulan ilişkilerde doğru iletişim kurma olanağı sağlamaktadır.

Gençlik iksiri isteyenler için tarif; Günde iki defa gençlerle zaman geçirin.

 

2000 Doğumlu Melis Hanım hukuk bölümü öğrencisi olarak içerisinde bulunduğu ortam için “ Hızlı tüketim çağının getirisi olan çeşitlilikten faydalanmak gerçekten çok şanslı olduğumuzun göstergesi. Sürekli gelişen gündemi hızlı bir şekilde takip edebilmek ise bilişsel yapının sağlanması konusunda oldukça faydalı. Bizim yani gençlerin zihinsel yapısı ve bunu dışarı yansıtmaları bizden büyükler için oldukça olumsuz olarak algılanmakta. Aslında bu bizim kendimizi keşfetme yolculuğumuz. Bugün gençlerin sosyal medyada oluşturduğu akımlara ileri yaştakilerinde en az bizim kadar keyif alarak katıldığını görüyoruz. Gençlik sorumsuz, bu gençliğin sonunu düşünemiyorum diyerek başlayan cümleler yine gençliğin hayatlarına kattığı kolaylıklarla son bulmakta olduğuna şahit oluyoruz. Bence bu bir denge” olarak bir açıklama getiriyor.

Gençlerin içerisinde bulundukları ortam, kendilerini keşfetme çabası, ileri yaşlar için endişe verici bir durum olarak algılanırken, gençler için fırsat olarak algılanmaktadır. Gençlerin kendilerini keşfetme süreci uzadıkça büyüklerin onları algılama süreci bir o kadar zorlaşmaktadır. Önyargısız olmak her durumda olduğu gibi bu durumda da orta yolu bulmak için etkili bir arabuluculuk yöntemi olacaktır.

GENÇLİK NEREYE GİDİYOR DEĞİL NEREDEN GELİYOR?

YAZAR : Enyy Dergi

5 Kasım 2021

YAŞAM

İlgili Başlıklar


Copyright 2024