KÜLTÜR

GENÇ DJ LER

YAZAR : Enyy Dergi

14 Temmuz 2023


Olayyy olayy

Genç djler Marmaris i değil dünyayı eğlendiriyor

Yeni nesil trend mesleği olan dj performans gençlerin gözle meslekleri arasında yerini aldı. Daha özgür daha ne istediğini bilen bir kuşağın zamanındayız, sıradanlığın dışına çıkıp üretmeye meyilli olan bu nesil bizlere çok şey öğretiyor, meslek anlamında dijital ile kapışan dj olmak neden gençlerin ilgi odağı birçoğu enyy olarak gençlerin ilgi duyduğu mesleklere el atıyoruz, neden bu meslek bu kadar popüler? neden ilk tercihler arasında yer aldı, hadi genç ve deneyimli djlere soralım bakalım

izce Djliği cazip kılan şey ne?

Burak Yazıcı: Djliği cazip kılan şey kişinin müziğe olan tutkusudur. Bunu en güzel yaşamanın yollarından biri djlik. Aslında her çalmaya çıktığımızda duygusal bir yolculuğa çıkıyoruz. O anda dünyada olan herşeyi unutup kendinizi tek birşeye odaklayabileceğiniz nadide anlardan birtanesi. Tabii ki bunun haricinde bir çok insan için sahne almak, popüler olma isteğide cazip kılıyor.

Tufan Uysal : Dj Tufan Uysal: Dj liği En Cazip Kılan Şey Benim İçin Müzik Tutkusu Oldu, Tutku Demek Başarı Demektir … Değişik Ülkelere Seyahat Etmek, Farklı Kültürleri Deneyimlemek Bu Mesleğin Cazip Yanlarından Biri ayrıca insanları en mutlu günlerinde müzikleri bir araya getirip onları eğlendirmek de çok güzel bir duygu tutkum sayesinde 7 ülkede ve bir çok sanatçı ile sahne almak nasip oldu

Doğukan Şenbalkan : DJ’lik bir sanat biçimi ve bir tutkudur,Müziğin sıcaklığı ve kalabalığın heyecanıdır. Karşınızda ki bir çok farklı düşünceye ve zevke sahip insanı ortak bir noktada birleştirmek ve onları duygusal bir yolculuğa çıkarabilmek bana göre Djliği cazip kılan en önemli iki faktördür.

İyi bir Dj olmak için iyi bir şovmen mi olmak gerekir?

Burak Yazıcı:İyi bir dj olmak için ilk önce insanları iyi analiz edebilme yeteneğine sahip olmanız gerektiğini düşünüyorum. Bunun sebebi çaldığınız müziklere insanların verdiği reaksiyon. Eğer sizin tarzını dinlemeyen birine çaldığınız müzikleri duygusal bir yolculuğa çıkartarak beğendirebiliyorsanız iyi bir djsiniz. Şovmenlik işin 2. Kısmı nasıl tabii kide sizin enerjinize göre insanlarında tepkileri ve enerjiler bir miktar değişecektir.

ufan Uysal: İyi bir dj olmak için şovmenlik değil tecrübe ve yetenek gerekiyor. 16 Yaşındayken technichs 1210 Mk2 plakçalar kullanıyordum. ( Dj liğin En Üst Noktasıdır ) Amsterdam’a Gidip Çanta Dolusu Plak Getiriyordum Bu Sayede Kendimi Hızla Geliştirdim & 7 Ülke, Türkiye’nin 60 İlinde En Ünlü Sanatçılarla En Büyük Festivallerde Sahne Aldım. Bu Meslekte Şovmenlik Yapılacaksa Bunu Müziğinle,Duruşunla & Kalitenle Göstermelisin

Doğukan Şenbalkan: Bir DJ’nin görevi, müziği en iyi şekilde kullanarak kalabalığı hareketlendirmek ve eğlendirmektir. Bazı DJ’ler, müzikleri arasında sözlü iletişim kurarak kalabalığı daha da canlandırmayı tercih ederler. Bu, iyi bir şovmenlik yeteneği gerektirebilir.

Ancak, iyi bir DJ olmak için öncelikle müzik seçiminde iyi olmak, müzik türleri arasında geçiş yaparken uyumlu parçaları seçmek ve müziği akıcı bir şekilde birleştirmek gibi temel beceriler gerekir. Şovmenlik yetenekleri yardımcı olabilir, ancak müzik yeteneği en önemli faktördür.

GENÇ DJ LER

YAZAR : Enyy Dergi

14 Temmuz 2023

KÜLTÜR

İlgili Başlıklar


Copyright 2024