İLİŞKİLER

ESKİ AŞKA İKİNCİ ŞANS

YAZAR : Enyy Dergi

21 Temmuz 2022


Herkes İkinci Şansı Hak Eder Mİ?

İlişkiler çok farklı dinamiklere sahip. Çok heyecanlı ilerlerken “ çok mu hızlıyız ya?” Uzun sürece yayılmış, sakinleşmiş ilişkilerde ise “ artık sen beni eskisi kadar sevmiyorsun” soruları hala popülerliğini koruyor.

İlişki deyince kimileri yaka silkiyor kimileri ise hala o “doğru insanın” gelip kendisini bulacağını umuyor ya da biten ilişkisine bir şans daha vermek istiyor.

“Eski sevgilinize ikinci bir şans verir misiniz?”

Dönem dönem bize sorulan veya bizim başkalarına sorduğumuz bu soru aslında çok derin bir anlam içeriyor demek istiyoruz ama diyemiyoruz çünkü içermiyor. Biraz daha açık konuşacak olursak bu soru cümlesinin alt metinleri şunlar olabilir?

Hala seviyorum dönmem için hadi beni ikna et!

Ayrıldıktan sonra değişmiştir kesin yani değişmiş midir?

Haksızlık yaptığımı düşünüyorum ama kendimi affettirmek için sağlam bir neden bulmam lazım. Bana fikir verir misin?

İşin özü şöyledir; sevgililik dönemi aslında bir tadım dönemidir. Karşınızdaki kişinin huylarını, olumlu ya da olumsuz tutumlarını deneyimlediğiniz bir süreçtir. Sonra o kişiyle yola devam edip etmeyeceğinize dair bir fikriniz olur.

Bunu bir örnek üzerinden anlatacak olursak ilişkileri göze hoş gelecek bir şekilde paketlenmiş bir paket çikolata olarak düşünebiliriz. Çikolataya kimse hayır diyemez. Fakat kimisi hemen bir parça ağzına atar ve hücrelerinde bile hissettiği hazzın tadını çıkarır. Kimisi ise hoş paketi bozmak istemez ve bir süre bakınarak yetinir. Çok tanıdık geldi değil mi? Siz hangisisiniz? Hayatınıza aldığınız kişiyi her anlamda bir bütün olarak görüp hak ettiği değeri vererek gerçek bir ilişki deneyimini hazla buluşturanlardan mı? Yoksa sadece fiziki özelliklerinden dolayı ilişkiyi görsellik olarak algılayanlardan mı?

İki türlüsünde de asla gerçek bir ilişki yaşamanız mümkün olmayabilir ve yolun sonu ayrılığa çıkabilir. Bir şeyler yarım kaldığı için karşı tarafa doğru bir merak duygusu başlar ve tekrar bir ilişkiye başlama isteği gündeme gelir.

Enyy Dergisi okuyucularına “Siz hiç biten bir ilişkinize şans verdiniz mi?” diye sorduk. Bakalım neler demişler;

Ayşin ( 27 yaşında)

Uzun süredir çok yakın arkadaşım olan bir adamla aramızda bir etkileşim oldu ve denemeye karar verdik. Gerçekten aramızdaki uyum harikaydı. Ortak o kadar noktamız vardı ki çok eğleniyorduk. Zamanla aramızdaki ortak noktamız olan bir kız arkadaşımla da flört etmeye başlamış. Kız arkadaşım delilleriyle bana gelince gördüklerime inanamadım. Okkalı bir ayrılık konuşmasından sonra yollarımızı ayırdık. Ben başka kimsenin yanında onun yanında olduğum gibi huzurlu ve mutlu hissedemedim ve biraz bedel ödettikten sonra tekrar barışma kararı aldım. Aldığım karar gerçekten çok doğru bir kararmış çünkü şuan başkasıyla evli.

Serkan ( 33 yaşında )

Annemin ısrarları sonucu bir kadınla buluşmaya gittim ve döndüğümde ben ona resmen aşıktım. Naifliği, zerafeti, kültürel donanımı ve güzelliği aklımı başımdan aldı ve mutluluk dolu bir beraberliğe başladık. Fakat zamanla işler ciddiye gitmeye başlayınca Doktorlar dizisindeki Doktor Levent gibi bize olan inancımı, bu aşka olan inancımı kaybettim. Sonuçta ayrıldık. Bir süre sonra onsuzluğa katlanamamaya başladım. Hayır tabi ki yurt dışından evlenerek dönmedi. Onlarca hediye gönderdim fakat hepsi kuryenin “ bu da olmadı abi” şeklindeki üzgün sıfatıyla bana geri döndü. Sonra aklıma bizi bir araya getiren şahane çöpçatan kadın geldi. Annemi yanına gönderdim. Ertesi gün yemekte bir araya geldik. Pişmanım. Onsuz nasıl yapacağımı düşündüğüm için çok pişmanım. Her günüm onun ekseninde şekilleniyor artık.

Sevde ( 40 yaşında )

Eşimle 15 yıllık ortalama bir evlilik süreci geçirdik. Ben işimi bıraktım o da bu süre içerisinde bana olan saygısını. Sonunda ayrılma kararı aldık. Çocuğumuz olmadığı için bu ayrılık sonrası tamamen kendi imkanlarımla hayata tutunmak zorundaydım. Uzun bir süre iş aradım ama bulmadım. 15 senede mesleğim dahil sektör olarak her şey çok değişmişti ve ben çok geride kalmıştım. Kendi işimi kurma kararı aldım. En iyi yaptığım işi yapacaktım. El yapımı ürün tasarımı. Tabi bu esnada eski eşim başarıdan başarıya koşmaya ve beni beceriksizlikle itham etmeye devam ediyordu. Uzun bir düşünme ve araştırma sonucu hiç yapılmamış bir tasarım denedim ve çok ilgi gördü. Sanal pazarda başlayan maceram mağaza zincirlerine dönüşmeye başladı. Geri kazandığım öz güvenim bana beraberinde daha çok güç verdi. Bizimle çalışmak isteyen bir firmanın yöneticileri ile olan toplantım sonuçlanmak üzereyken içeriye eski eşim girdi. Benimle çalışacak olmanın onun için gerçekten çok heyecan verici olduğunu söyledi.

Meğerse görüştüklerim benimle ortak olmak için kurduğu şirketin yöneticileriymiş. Kabul ettim! Beni görmeyen adam için görünür hale gelmiştim sonuçta. İş görüşmelerimiz ani bir flörtleşmeye dönmeye başladı. Evet çok heyecanlı bir durumdu. Üniversite yıllarına geri dönmüş gibiydik. Sonunda bana tekrar evlenme teklifi etti kabul etmedim. Günün birinde kabul edebilirdim ama uzun bir süre sevgili olmanın keyfini yaşamak istedim.

Olmazı oldurmak bir yana ayrı kalınan süre içinde taraflar gerçekten değişmiş ve kendi hatalarıyla yüzleşmiş olabilirler. Ya da yarım kalmış duygular artık dayanılmaz hale gelebilir.

Bu konuda siz hangi tarafa yakınsınız? Mini testimizi cevaplayarak bunu öğrenebilirsiniz.

Kahve içmek için bir mekan arayışı içerisindesiniz. Karşınızda yan yana iki kahve dükkanı var. Biri modern diğeri vintage konsepte tasarlanmış. Hangisini tercih edersiniz?

En güzel mocha’yı yapanı yani modern olanı.

Vintage kendimi hep güvende hissettirir.

Birine çiçek göndereceksiniz ama ne türde çiçek sevdiğini bilmiyorsunuz. Kendi zevkinize göre göndermeniz gerekiyor. Hangi çiçeği seçersiniz?

Lilyum tabi ki!

Kesinlikle Anthurium

Akşam yemek yapacaksınız ama zamanınız yok.

Dışarıdan söylerim

Elim hızlıdır hemen bir şeyler hazırlarım.

Son olarak kitap okumak için kitaplığınızın önünde kitaplara bakıyorsunuz. İlk olarak eliniz hangisine gider?

Şöyle güzel bir Rus Klasiğine hayır demem.

Şuan kesinlikle iyi bir bilim kurguya ihtiyacım var.

A’ lar çoğunluktaysa;

Sizin için biten ilişki gerçekten bitmiştir. Yenilik her zaman sizin için çok daha heyecan verici. Bu nedenle hayatınızdaki kişiler bunun farkında. Keskin hatlarla belirlediğiniz bu kırmızı çizgi sizin için gerçekten zaman zaman yorucu olabiliyor. Fakat sizi seven kişi sizin için mücadeleye devam etmeli değil mi?

B’ler çoğunluktaysa

Siz gerçekten insanların ikinci bir şansa ihtiyacı olduğunun en büyük savunucularından birisiniz. Sizin için önemli olan duygular ve ikinci şansın bu duyguları daha çok güçlendiriyor olması.

ESKİ AŞKA İKİNCİ ŞANS

YAZAR : Enyy Dergi

21 Temmuz 2022

İLİŞKİLER

İlgili Başlıklar


Copyright 2024