KÜLTÜR

ENERJİNİN MİMARLIĞI ‘’ FENG SHUI’’

YAZAR : Enyy Dergi

25 Mayıs 2021


ENERJİNİN MİMARLIĞI ‘’ FENG SHUI’’

Feng Shui kelimenin tam anlamıyla “rüzgar ve su” anlamına gelir. Uygulama, tasarım yoluyla uyum ve mutluluğu teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Buradaki fikir, bu duyguları meydana getirmek için binaları her yönden optimize etmektir. Bu, iç ve dış alanların yanı sıra bahçe alanlarının optimize edilmesini içerir. Feng Shui, bazı şehir planlamacılarının bunu daha büyük ölçekte hesaba katmasıyla şehir planlamasına kadar uzanabilir.

Beş bin yıllık geçmişi olan Feng Shui öğretisinin, insanın varoluş özelliklerine uygun yaşam alanlarını düzenleme yöntemi olduğuna ve böylece daha sağlıklı yaşanılıp, mutlu ilişkiler kurulacağına, kişisel gelişimden kariyerimizi geliştirip kazanç artırımı sağlanabileceğine inanılır.

Chi: Geleneksel Çin kültüründe evrendeki her canlının bir parçası olduğuna inanılan yaşam enerjisi, tinsel enerji.

Chi her yerdedir. Evimizde, hayatımızda, bedenimizde, yediklerimizde, nefesimizde, içimizde… Amacı, bireyleri çevreleriyle uyumlu hale getirmek için chi denilen enerjiyi kullanmaktır.

Feng shui ile ilgili en önemli şeylerden biri, binaları sırtı dağlara, cephesi suya dönük olacak şekilde inşa etmektir. Feng shui mimarisi, simetriye büyük ölçüde vurgu yapar. Eğriler ayrıca feng shui mimarisinde önemli bir rol oynar. Canlılığı sembolize eder ve enerjinizi yükseltir.

Feng shui ilkelerini uygularken dikkat edilmesi gereken en önemli şeyler ön kapı ve merdiven yerleşimidir.

Neden bahsettiğimiz hakkında bir fikir edinmek için, evinizin içinde ön kapıdan akan bir su fışkırmasını hayal edin. Bu görünmez enerjidir, chi. Bu su akışını, evinizin her odasına ulaşacak şekilde yönlendirmeniz gerekecek.

Bu su akışını engelleyen her şeye dikkat edilmelidir. Aksi takdirde, si chi olarak da bilinen kötü enerji cepleri oluşturabilirler.

Kullanılmadığı zamanlarda banyo kapılarını kapalı tutun ve klozet kapağını aşağıda tutun. Aksi takdirde, banyo iyi enerji akışı için lavabo görevi görecek ve onu evin dışına götürecektir.

Yatağınızın köşeli değil eğrisel formlarda olmasına dikkat edin.Enerji akışının sağlanması için altı bazasız yataklar tercih edin.

Aynalar, feng shui’ye ulaşmada en yararlı nesnelerdir. Enerjiyi aktive edebilir, genişletebilir, dolaştırabilir ve yönünü değiştirebilirler.

Aynaların evinizin etrafına doğru yerleştirilmesi, önemli ölçüde daha iyi bir sheng chi akışı sağlayabilir. En iyi sonuçlar için evinizde daha fazla doğal ışık yaymak ve doğayı yansıtmak için aynaları kullanın.

Kristaller, iyi enerjiyi depolamak ve onu evin etrafına yansıtmak için son derece faydalıdır. Gündüz evinizi doğal ışıkla aydınlatmak için kristalleri akıllıca kullanın.

Çinliler suyu zenginlik ve refahın habercisi olarak görüyor. Bu nedenle, feng shui’ye göre, evinize akan su unsurlarını dahil edebilirseniz, daha pozitif enerji üretmesi kaçınılmazdır.

Konutunuzdaki huzuru ve dinginliği arttırmak için çeşmeleri ve diğer su işi unsurlarını deneyebilirsiniz.

Kısacası enerji her yerdedir.Çinlilerin binlerce yıldır kullandığı bu teknikler bir çok önemli mimari eserde kullanılmıştır.

Bir bebeğiniz varsa, feng shui ilkeleri bebeğinizin sağlıklı ve mutlu kalmasına yardımcı olabilir. Beşiği komuta eden bir konuma, yani kapıdan en uzağa ve onunla aynı hizada olmayacak şekilde yerleştirin. Elektromanyetik dalgalar pozitif enerjinin çocuğunuza ulaşmasını engelleyebileceği için onu elektronik cihazlardan uzak tutun.

Bir binanın iyi Feng Shui’ye sahip olduğunun kabul edilmesi için güneş ışığının ve iyi hava sirkülasyonunun kullanılması da çok önemlidir. Herhangi bir kat planındaki Chi akışı, çeşitli şekil, boyut ve kapı ve pencere renkleri kullanılarak iyileştirilebilir veya kötüleştirilebilir.

Metal eleman, netlik, düşünce keskinliği, sakinleştirici ve dengeleyici enerjilere yardımcı olduğu için ev ofisinize dahil etmek harika, üretkenliğe de yardımcı olabili
Mimar Göktürk Yiğit

ENERJİNİN MİMARLIĞI ‘’ FENG SHUI’’

YAZAR : Enyy Dergi

25 Mayıs 2021

KÜLTÜR

İlgili Başlıklar


Copyright 2024