SAĞLIK

DOĞAL ATIŞTIRMALIK TRENDİ VE ÖNERİLERİ

YAZAR : Enyy Dergi

16 Haziran 2021


Sağlıklı beslenme algısı gastronomiyi ele geçirmiş durumda olduğu gözlemlenmektedir. Veganlığın popüritesinin getirisi olan sağlıklı ve doğal beslenme ana öğünlerden başlayarak ara öğün ve atıştırmalıklar bir değişime neden olmaktadır.

Kalorisi yüksek olan atıştırmalıkların ana maddesi olan çikolata, katı yağ ve un sağlıklı alternatifleriyle değiştirilerek daha masum hale getirilmektedir.

Dolgulu çikolatalar yerine içerisine şekersiz fıstık ezmesi doldurulmuş hurmalar bu değişimin örneklerinden sadece birisidir. Sağlıklı atıştırmalık konusunda size ilham olacak bazı tarifleri bu yazıda bir araya getirdik.

Keksiz bir yaşam düşünemeyenler için mercimek unu ile tanışmanın zamanı geldi. Akşamdan ıslatılmış kırmızı mercimek ertesi gün haşlanmadan blander ile lapa haline getirilir. Sevdiğiniz yeşilliklerle ve baharatlarla istediğiniz gibi neşelendirerek sağlıklı keke ulaşabilirsiniz.

Yine aynı kırmızı mercimek püresiyle hamburger ekmeği yapabilir ve sağlıklı hambugerinizi vicdanınız sızlamadan tüketebilirsiniz.

Hurma dolgusu sağlıklı atıştırmalık algısıyla hayatımıza giren nefis bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Hurma dolgusu içerdiği şeker ve dokusu nedeniyle çikolataya alternatif olarak kullanılmaktadır. Meyve kurularının üzerini kaplayarak tatlı krizinizi geçiştirebilirsiniz.

Yulaf unuyla kurabiyelere fazladan kıtırlık katarken unun sağlayacağı fazla kaloriden kurtulabilirsiniz. Yulaf unuyla poğaça, kek yapmanızda mümkündür.

Nohut unu ile kurabiye hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Pizzalarınızı hamurla değil yuvarlık dilimlenmiş patatesle hazırlayabilirsiniz. Patatesi orta kalınlıkla yuvarlak şekilde dilimleyin. Üzerine pizza sosunuzu sürün ve gerekli malzemeleri yerleştirip fırına verin.

Spagettilerinizin illa hamurdan oluşması gibi bir kural yoktur. Kabak spagetti ve nefis bir sosla hafif bir İtalyan günü yaşayabilirsiniz.

Haşlanmış yeşil mercimekle brownie yapabilirsiniz.

Hurmaları suda bekleterek iyice ezin ve püre haline getirin. Yulaf unundan hazırladığınız sufle hamurunun içine ekleyin. İşte size muazzam bir sufle deneyimi.

Nohut unundan cheescake tabanı, cennet hurmasından cheescake sosu hazırlayabilirsiniz.

Bu tarifleri sınırsız bir şekilde çoğaltabiliriz. Önemli olan olayın mantığını algılayabilmektir. Etrafınızda gördüğünüz her sağlıklı besin lezzetsiz değildir. Doğru dokunuşlarla tadına doyulmayacak tarifler elde etmeniz mümkündür. Biraz hayal gücü ile harikalar yaratmanız üstelik bunu sağlıklı bir şekilde tasarlamanız mümkündür.

DOĞAL ATIŞTIRMALIK TRENDİ VE ÖNERİLERİ

YAZAR : Enyy Dergi

16 Haziran 2021

SAĞLIK

İlgili Başlıklar


Copyright 2024