KÜLTÜR

Bir müzik öğretmenin doğa da yaşamı

YAZAR : Enyy Dergi

2 Haziran 2021


Modern hayatın bıkmışlığın neredeyse bir çoğumuzun yüzüne yansıyor. Günün nasıl geçtiğini anlamadan koşturmalar, harcamalar, ödemeler derken bir çoğumuz kendiyle baş başa kalabilme fırsatı yakalayamıyor, teknolojiyi ve rahat hayatın imkanlardan da vazgeçmiyoruz.

Yine de son dönemde doğa severlerin sayıları artmaya başladı. Yaz aylarında kısa kamplar yapanlar, uzun sürekli bungalov evlerde yaşamayı tercih edenler, ağaç ve orman sevgililerini sosyal medyada paylaşırken, muhteşem doğa resimlerinin olduğu paylaşımlar herkes tarafından dikkat çekmekte.

son dönemde bitkilerin şifası, alternatif tıp, meditasyon çalışmaları derken doğaya ilgi gün geçtikçe artmakta. doğa severler kış ayları geldiğinde ise bu tercihleri rafa kaldırmakta. doğa yaşam sürmek yaz ayları için kısa tatiller olurken kışın. modern hayatlara kaldığı yerden devam ediyor.

Fakat Bazıları var ki!bu dengeyi hayatında kurmayı başarmış. Bir yandan günümüzün gerek simlerini yerine getiriyor, bir yandan da yaz, kış doğada yaşamını sürdürmeye devam ediyor.

Bu sayımızda gündüz köy okullarında müzik öğretmenliği yapan diğer zamanlarda ise ormanda yaşamını devam ettiren cemil… konuk ettik. Sosyal medyada milyonarda takipçisi olan bu doğa öğretmenine hakkında merak edilenleri sorduk.

Kendinizden bahseder misiniz?

Samsun doğumluyum. çocukluğumun büyük bir bölümünde kırsalda yetiştim. Doğa aşkı sanırım buradan geliyor. Güzel sanatlar fakültesi mezunuyum. 12 yıldır köy okullarında müzik öğretmenliği yapıyorum. doğada büyüdüm ve üniversite tahsilimden sonra tekrar doğaya döndüm

Dağcılık, trekking, müzik dışında uzak doğu sporlarıyla da ilgilendim.

Neden böyle bir yaşam seçtiniz?

Bu yaşamım planlı bir seçim tabi ki, şehre beton yığınlarında olmak zor ve samimiyetsiz. herkes köylere gere dönmeli der ama cesaret edemez. ben mesleğimle ilgili kırsalı tercih etmemle kaynaklı bir istek

Böyle bir yaşamı tercih etmek zor mu? Bunu nasıl başarıyorsunuz?

Sevdiğiniz ve mutlu olduğunuzu hissettiğinizde zor gelmiyor. Sizin hayatınızda doğallık zorluk doğal oluyor anlamıyorsunuz bile.

Kızınızı da sayfanızda görüyoruz. O bu hikayenin neresinde?

Kızım bu hikayenin tam içinde. Burada doğdu ve büyüdü. Onu teşvik ediyor rol model olmaya çalışıyorum. elbette ki onunda doğasında var. Kızımın sağlığı beslenmesi, doğal ortamda büyümesi, sanırım artık kızım beni teşvik ediyor. stresten kaygıdan rekabetten uzak yaşıyoruz.

Yaşamınızı ne kadar süre daha böyle devam ettirmeyi düşünüyorsunuz?

Santraller doğa için gereksiz, dünya yapısal ve fiziksel özelliğinin bozulmaya devam ettiği, insanlarında bunlara ortak olduğu sürece ben böyle devam ederim. Her zaman söylüyorum’’ doğanın atar damarları ağaçlardır’’ onlar için mücadelemi sonuna kadar veririm.

Doğa demek?

Doğa hayat demek. kaliteli hayat yaşamak istiyorsak üç tarafı sularla kaplı canım ülkemin hiç bir yerde bulunmayan tabiatına saygı duymamız gerekir. herkesin bunu artık anlayıp daha fazla duyarlı olmasına ihtiyacımız var

Peki hayvanlar?

Onlar hep var

Zaman zaman kurtların izini sürüyorum. dağlarda onları görüyorum sürü halinde

Geceleri ormandaki evinizde kalıyorum usunuz

Tabii ki kalırım bazen kızım da benimle kalıyor

İlginç hikayeler var mı peki

Bazen çakallarla göz göze geliyorum, tilki, domuz, pişirdiğim yemekten onlarında hakkını ayırıyorum tabiî ki gelen olduğunda

Peki, böyle bir yaşam alanı hazırlamak ne kadar vaktinizi aldı?

7 hafta kadar ama henüz bitmedi

Son olarak:

bir eğitimci olarak çocukların doğayla buluşturmanın ve doğayla bağ kurmasını sağlamanın, hem eğitimcilerin, hem de, anne babaların öncelikli hedefleri arasından yer alması gerektiğine inanıyorum. ancak o zaman öğretmekten zevk alan, meraklı, araştırmacı, gözlem yapan, çözümler ürete bilen doğa ve diğer tüm zeka alanlarını aktif bir şekilde kullanılabilen, daha sağlıklı, yaratıcı, stressiz, mutlu, çevre ve doğaya önem veren çocuklar yetiştirebiliriz.

Bir müzik öğretmenin doğa da yaşamı

YAZAR : Enyy Dergi

2 Haziran 2021

KÜLTÜR

İlgili Başlıklar


Copyright 2024