GİZLİ HİKAYELER

BİR MARMARİS EFSANESİ DENİZCİ VE BALIKÇILARIN KORUYUCUSU SARI ANA

YAZAR : Enyy Dergi

23 Mayıs 2021


Efsaneye göre Marmaris’te yaşayan Sarı Ana orada yaşayan halk tarafından hürmet gören, sözü dinlenen, fikir ve duası alınan ulu bir kişidir.

Rodos seferi esnasında Marmaris’te konaklayan Kanuni Sultan Süleyman dua almak amacıyla şehrin ulusunu sorar ve Sarı Ana’nın yanına gelir ve elini öper. Rivayete göre Sarı Ana bir ineğin sütüyle tüm orduyu doyurur. Kanuni Sultan Süleyman Sarı Ana’ya Rodos’u alıp alamayacağını sorar. Sarı Ana “askerlerinin üzerinde haram bir şey yoksa zafer senindir” der. Bunun üzerine Kanuni Sultan Süleyman haram bir şeyi nasıl anlayacağını sorduğunda “şimdi Marmaris’te armut mevsimidir. Armut Marmaris’te haram meyvedir. Torbalarını arat, sakın torbasından armut çıkan askerlere bir şey yapma. Seferde yanında götürme yeter bu zaten onlara büyük bir ceza olacaktır” der. Bunun üzerine asker torbalarında yapılan aramada bir kaç kişinin torbasında armut çıkar ve o askerler sefere götürülmezler. Rodos zaferi sonucu Kanuni Sultan Süleyman tekrar Marmaris’e gelerek Sarı Ana’nın elini öper.

Sarı Ana zor durumda kalan balıkçı ve denizcilerin dostudur. Kim zor durumda kalsa ona seslenir ve o gelerek onlara yardım eder. Sarı Ana türbesi Marmaris’ te bulunmaktadır ve denizci ve balıkçıların koruyucusu olmaya devam etmektedir.

BİR MARMARİS EFSANESİ DENİZCİ VE BALIKÇILARIN KORUYUCUSU SARI ANA

YAZAR : Enyy Dergi

23 Mayıs 2021

GİZLİ HİKAYELER

İlgili Başlıklar


Copyright 2024