İLİŞKİLER

Aşklar Pandemiden Etkilendi mi?

YAZAR : Enyy Dergi

23 Kasım 2020


Tüm dünyayı etkilediği gibi ülkemizi de etkisi altına alan covid-19 salgını, hayatlarımızı yeniden şekillendirmemize sebep oldu hatta kökten değiştirdi. Bu yenidünya düzenine ayak uydurmaya çalışırken kimlerden uzaklaştık kimlere kenetlendik.

Peki ya ilişkiler ? İlişkiler eskisi gibi mi kaldı yoksa hayatlar sil baştan mı yaşanmaya başlandı?

Uzun yıllardır evli olduğu kişiyi karantina sürecinde yeniden tanıyan ya da tanımakta zorlanan eşler, birbirlerinden ayrı düşen sevgililer!

Aşık olduğun adam/ kadın bu dönemde karşına çıksaydı ve bu kadar iyi tanımış olsaydın yine yeniden hep der miydin?

Pandemi döneminde aşkın nasıl şekillendi?

Gülşah (33) Yönetici: Ben Lise aşkımla evlendim birlikte büyüdük hatta üniversiteyi bile aynı şehirlerde okuduk ama pandemi döneminde aslında onu hiç tanımadığımı anladım. İçinde bulunduğumuz stresli süreç aynı evde kapalı kalmamız tanımadığımız belki de törpülediğimiz yönlerimizin sivri uçlarını ortaya çıkardı. İlk zamanlar birlikte bi şeyler yapıyor olmak ne kadar keyifli gelse de süreç uzadıkça

çekilmez bir hal aldı. 10 yıllık evliliğimizi sorgulama dönemine girdik.

Sevda (35) Reklamcı: Eşimin ve benim illerimizin yoğunluğu nedeni ile çok sık bir araya gelemiyorduk. İşlerimizin yoğunluğundan akşamları aynı eve gelsek de ne çocuklarla ne de birbirimizle sohbet etmeye vaktimiz bile olmuyordu. Evet ekonomik sıkıntılar oldu tabi ama biz gerçekten aile olduğumuzu anladık normalleşme sürecine geçince ve yeniden iş hayatına başlayınca ne kadar iyi yaptık birlikte harika zamanlar geçirdik dedik hatta birbirimize tekrar aşık olduk diyebilirim. Çocuklarım da çok mutlu oldular. Ve tabii ki her zaman iyi ki diyorum.

Gözde(30) Halkla İlişkiler Uzmanı: 5 yıldır sevgiliydik pandemi ilan edilince ona taşınmaya karar verdim. Aslında ikimiz de özgürlüğüne düşkün ve evliliğin aşkı yok edeceğine inanıyorduk ama karantina sürecinde beş yılımızı çok boş geçirdiğimizi yan yana inanılmaz keyif aldığımızı gördük. Ve evet evlenmeye karar verdik.

Hale (25) Öğretmen: Ben pandemiye yalnız girmiştim, herkesin yaptığı gibi sosyal medyada çok zaman geçiriyordum bir gün mesaj kutumda onun mesajını okudum. Çok eskiden bir ortamda tanışıp birbirimizi ekleyip birkaç merhabadan öteye gitmemişti o muhabbet. Belki de ayrı şehirlerde olduğumuz içindi şimdi aynı şehirde olsakta görüşemezdik zaten diyip cevap verdim mesajına. Uzadıkça uzadı sonra telefon görüşmesi sonra görüntülü görüşmeler derken yasakların kalkıp şehirler arası yolculukların serbest bırakılmasını bekledikten sonra geldi. İlk üç gün harika geçti midemdeki kelebekler resmen dans ediyordu. Hatta çok özür dilerim iyi ki pandemi çıkmış bile dedim ama bir haftanın sonunda yan yana olmaktan keyif almadığımızı anladık. Bizim aşkımız uzaktan güzelmiş yakından olunca büyüsü bozuldu.

Harun(33) Avukat : bu dönemde işler de olmayınca uzun zamandır ertelediğim şeyleri yapmaya karar verdim. Eşimle 1 yıldır evliyiz meslektaş olduğumuz için ortak yönlerimiz de çok fazla sıkılmadan sohbet edebiliyoruz. Karantina döneminde evde yapılacak işlerimizi birlikte yaptık uzun zamandır kitaplıkta duran kitapları okuduk. Kendi kendimize oyunlar keşfettik yakınlarımız ile görüntülü konuşmalar yaptık yeni yemekler pişirdik. Karantina sürecinde sıkıldığımız dönemler oldu tabii ki ama sanki karımı yeniden tanıdım ve çok hoşuma gitti.

Serhan (27) Veznedar : Kız arkadaşımla iki yıldır birlikteyiz, karantina dönemlerinde o ailesinin yanına gittiği için telefon ve internet üzerinden görüştük. Ona bir şey olacak diye o kadar endişe duydum ki gerçi hala endişeliyim şu hastalık dönemi bitsin hemen evlenme teklifi yapacağım.

Yılmaz (43) pazarlama müdürü : Biz 15 yıllık evliydik ben işim icabı pek eve uğrayan biri değildim. Karımda kreşler kapanınca çocuklar için işinden izin aldı. Hani şu sosyal medyada yazıyolar ya karımı ya da kocamı yeniden tanıdım aslında iyi kadınmış adammış falan diye. Valla benimki ne çocuklarla ne de benimle pek anlaşamıyormuş onu anladım. Kadın belki de hep öyleydi ben fark etmedim evin içinde kavgaya hazır halde dolaşıyordu bir de kuaförler kapalı olunca dip boyası çıktı kaşları bıyıkları derken kuzenim avukat hemen ona dedim bizi boşa. Çocuklara bakıcı tutarım daha mutlu olurlar diye düşünüyorum. Mesela bulaşık makinesinde çatallarla kaşıkları aynı göze koydum diye bütün tabakları kırdı. Psikolojik tedavi görmesini isterim ama kesin boşayacağım.

Onur (35) Kuaför: 7 yıllık evliyiz eşimle aynı salonda çalışıyoruz zaten 7/24 birlikteydik bizim için çok şey fark etmedi kızımız küçük onunla zaman geçirdik maddi sıkıntılar olmasa halimizden memnunduk bile diyebilirim.

Korhan (37) Yönetici : 4 yıllık evliyim eşim çok kötü bir dönemimde hayatıma girdi onu kurtarıcı meleğim gibi görüyor ve inanılmaz hayranlık duyuyordum. Tabi iş hayatımız yoğun eve geldiğimizde çok sohbet etmeden hemen yatıp uyuyorduk. Karantina döneminde birbirimize zaman ayıracağız ona hayranlığım artacak derken sosyal medya üzerinden beni onlarca erkekle aldattığını öğrendim dünyam başıma yıkıldı. Ne yapacağımı da bilmiyorum ki.

Aşklar Pandemiden Etkilendi mi?

YAZAR : Enyy Dergi

23 Kasım 2020

İLİŞKİLER

İlgili Başlıklar


Copyright 2024