KÜLTÜR

AŞK YAKA

YAZAR : Enyy Dergi

29 Kasım 2020


Akyaka diye yazılır ,(AŞK)yaka diye okunur.

Muğla’nın en önemli beldelerinden biridir Akyaka. Daha adımınızı attığınız an huzuru bütün ruhunuzda hissettirir. Adeta gözlerinizin doyumsuz zevki için hazırlanmış güzeller güzeli beldenin doğasının yanı sıra mimarisininde çok özel olduğu ilk bakıştan itibaren hissedilir.. Özel bir titizlikle hazırlanmış ahşap yapılar, âdete nakışla işlenmiş bir ustalık eseridir. Her biri ayrı bir tasarım ve ustalıkla hazırlanmış olan bu belde içerisinde gezerken modern hayatı bırakıp, sahil beldesinin huzurunu yaşamak kaçınılamazdır

Akyaka ‘da bulunan apart ve oteller de aynı mimariye sahip olduğu için bu özel yapılarda konaklayıp , eşsiz güzellikler içinde birkaç gün geçirmelisiniz..

Akyaka; muhteşem ağaçların gölgesinde büyülü güzelliklerin başkenti gibidir.

Evlerin, apartların önlerinde rengârenk çiçekler, begonviller ve sarmaşıkları harikalar diyarında gezdirir konuklarını. Hele o ağaçlar… Evet ağaçlar bakmaya doyamadığınız yeşili ile gezinize devam ederken azmağın hemen kenarında olduğunuzu yüzünüze vuran tatlı esinti ile serinlersiniz. Boylu boyunca uzanan azmak; çevre il ve ilçelerden birçok insanın merakıdır. Akyaka’da azmak keyfi ayrı bir güzelliktir.

Denize, ormanın gizlediği küçük koylardan girmek için daha ötelere gitmek gerekiyor. Akyaka’dan tekne kiralayarak ya da yürüyerek bu koylara ulaşabilirsiniz.

Akyaka’da azmağın kenarında bulunan restoran ve kefelere gelenler lezzetli tatlarla buluşurken, bol bol da azmağın keyfini çıkartma fırsatı buluyor.

Muğla’nın çeşitli ilçelerinden ve çevre illerden birçok Akyaka sevdalısı beldenin ismini zamanla Aşkyaka olarak değiştirmiştir. Doğanın tüm nimetlerini bollukla sunduğu Akyaka gezilip görülmesi gereken güzelliktir.

Güzelliklerinin daim kalsın aşkyaka!

AŞK YKA

AŞK YAKA

YAZAR : Enyy Dergi

29 Kasım 2020

KÜLTÜR

İlgili Başlıklar


Copyright 2024