İLİŞKİLER

anlaşmak için sevgi yeterli mi ?

YAZAR : Enyy Dergi

26 Ocak 2023


Anlaşmak iki kişinin aynı çerçeveden bakması mı, yoksa farklı fikirlere sahip oldukları halde ortak noktalarda buluşması mıdır?

Bu ay enyy, ilişkilerde anlaşmayı konu aldı. Aşkta anlaşmak; farklı konularda saygı duyarak ortayı bulmak mıdır?

Biz de farklı meslek grup ve yaşta olan kadın ve erkelere sorduk. ilişkide anlaşmak şart mı, yoksa zıt kutup olmak mı aşkı ayakta tutar?

ANKETLER
Yasin,35,mühendis.
Hayat artık eskisi gibi değil, şartlarımız ağır. Yaşam mücadelesinde olduğumuz bir zaman diliminde, bir de beraberliğimde sıkıntı olsun istemem. Bence beraberliklerde ortak noktadan hayata bakmak şart. O istedi diye, sırf ortayı bulmak adına istemediğim şeyleri yapmak zorunda hissetmek istemem kendimi. Aynı pencereden bakmak derim.

İbrahim, 25,öğrenci.
Konu aşk ise içinde tartışmalar, özlemler, kavuşmayı barındırmalı. Anlaşmak kankalarla olur, ilişkiler de ihtiras önemli. Uzun ilişkileri olanlara bakın, çoğu sık sık kavga eder. Çünkü elde edememe duygusunu barındırır bütün bunlar. Ben her şeyi aynı olan bir kadından sıkılırım.

Tuğba,32,avukat.
Aşk eksik tarafı tamamlamaktır. Benimle aynı olan biri benden farklı değildir. Farklılar elbette olacak ama ortayı bulmak zor değildir. Örneğin ben kısa saç sevmiyorum ama erkek arkadaşım kısa, koyu renk saç modelini seviyor kadınlarda. Ben uzun saçtan vazgeçebilirim.

Eda, 39, grafiker
İlişkide ortak noktaların çokluğu devamlılığı sağlar. Farklı olduğum bir insan bir süre sonra bana batar. Kesinlikle ortak keyif ve noktalarımız olmalı. İlk başta benden farklı olması beni çekse de bir süre sonra ilişki alışkanlığa döndüğünde sıkılabilirim bu durumdan.

Esin,21 öğrenci
Tabi ki anlaşabilmek. Erkek arkadaşımda en sevdiğim taraf en iyi arkadaşım olmasıdır. Onunla aynı düşünmek, fikirlerimizi paylaşmak, ortak hobiler bizi bir arada tutan şeydir. Ben doğayı seviyorum o da çok seviyor, bol bol kamp kurup doğanın içinde olmak okul dışında en büyük keyfimiz.

Kimimiz ilişkisinde ihtiras, farklılık ararken, bazılarımız ortak noktada birleşmek iste. İster bol tartışmalı, isterseniz aynı şeylerden keyif alalım, sanırım ana temel konuşabilmek.

Karşılıklı konuşabiliyor, anlayabiliyor ve empati kurabiliyorsak, karşımızdaki kişiye ihtiyacımız olduğu duygusunu verir. Ve ister

anlaşmak için sevgi yeterli mi ?

YAZAR : Enyy Dergi

26 Ocak 2023

İLİŞKİLER

İlgili Başlıklar


Copyright 2024