CİNSEL YAŞAM

AĞRILI CİNSEL İLİŞKİ

YAZAR : Enyy Dergi

2 Mayıs 2021


Cinsel ilişkide ağrı problemi klinikte çok sık karşılaşılan ve genellikle hem hasta hem hekim tarafından ihmal edilen bir konudur. Ağrı acı duyusu hiç bir zaman cinsel birleşmede normal kabul edilemez. “Biraz katlanmak, dişini sıkmak, tahammül etmek” gibi düşünceler doğru değildir. Acı olması durumunda kadın ilişkiye odaklanamaz cinsellikten haz alması mümkün değildir. Haz almadığında ise orgazm olamaz. Haz almayan ve orgazma ulaşamayan kadında bir süre sonra cinsel isteksizlik başlar. Çiftler arasında olumsuzluklara sebep olabilir. Ağrılı cinsel ilişkinin ciddi anlamda psikolojik ve sosyal etkileri vardır. Ağrılı cinsel ilişki
Ağrılı cinsel ilişkinin fizyolojik nedenleri olabildiği gibi psikolojik nedenleri de vardır. Ağrılı cinsel ilişkinin %70’i fiziksel problemlerdir. Bu fiziksel nedenleri saptamak için hastanın muayenesi ve ağrının oluş şekli çok önemlidir. Ağrının her ilişkide olup olmadığı, vajinanın girişinde mi yoksa derinlerde mi hissedildiği, ağrının ilişki pozisyonuna göre değişiklik gösterip göstermediği ağrının yanma mı ağrı mı, bıçak saplaması şeklinde mi olduğu gibi ayrıntılar önemlidir.

Fiziksel sebepler;
Dış bölgeye ait sebeplergenital bölge enfeksiyonları, siğiller, bartolin kisti, iyi iyileşememiş doğum dikişleri …

Vajinaya ait sebepler;
Vajinal enfeksiyonlar, geçirilmiş vajinal daraltma operasyonları, menopozal dönemde östrojen azlığına bağlı gelişen kuruluk …

Karın içi problemlere bağlı sebepler;
Rahim yumurtalık ve tüplerde olabilen problemler; kistler, myomla, enfeksiyonlar, endometriozis, geçirilmiş karın içi operasyonları (appendektomi, sezaryen gibi )

Psikolojik sebepler;
Psikolojik nedenlerden en sık görüleni vajinismustur. Vajinismus kadında kaygı ve korku nedenli olan vajinanın giriş kaslarının istemsiz olarak kasılması nedeniyle ilişkiye girilememesidir. Bu korku ve kaygı genellikle ilk cinsel ilişki, kızlık zarı ve vajinanın yapısına ait yanlış inanışlara, çocuklukta ve ergenlik döneminde bilinçaltına işlenmiş yanlış kodlamalara bağlıdır. Vajinismus özellikle cinselliğin ört bas edildiği toplumlarda daha fazla görülür.

Bazen ilişkiye girilebilmiş olsa da, yine korku ve kaygılar sebebiyle ilişki sırasında ya da jinekolojik muayene sırasında vajina kasları kasılarak acı duyulabilir. Vajinismus ve ilişki sırasında vajina kaslarını kasmaya bağlı olan ağrılı ilişki durumunda cinsel terapi başarılı çözüm sunar. Vajinismusta erkeğin rolü çok büyüktür. Vajinismus sadece kadının değil, çiftin problemidir. Bu konuda çiftler beraber çözüm aramalıdır.

İlişkisel problemler, ön sevişme ve uyarılmanın yetersizliği de psikolojik problemler arasındadır. Cinsel ilişki sırasında olan herhangi bir problem de kısır döngü şeklinde uyarılma eksikliği ve kuruluk problemine yol açabilir. Örneğin orgazm yaşayamayan kadın zaman içerisinde cinselliğe ilgisini kaybeder, isteksizlik arttıkça da kuruluk problemi yaşayabilir. Cinsel ilişki yaşanan ortam, günlük kaygılar(okul, iş, yaşama dair), ilişkisel kaygılar kadının ilişkiye kendini bırakmasını önleyip kuruluk problemine yol açabilir.

Cinsel ilişkide ağrı probleminde doğru tanıya ulaşmak için detaylı hikaye ve jinekolojik muayene çok önemlidir. Fiziksel nedenler bazen basit bir enfeksiyon tedavisi ya da lazer tedavisi ile giderilebilirken bazen küçük bir cerrahi ile bazen de karın içi cerrahilerle giderilebilir. Cinsel ilişkide ağrı psikolojik sebepli ise cinsel terapi çözüm sağlayacaktır.

Cinsel ilişkide ağrı ve yanma problemi en çok menopoz dönemindeki kadınları etkiliyor. Östrojen seviyesinde azalmaya bağlı dokularda incelme meydana geliyor. Menopoza girme sürecinin getirdiği psikolojik değişim ve menopoz sonrası cinsel ilişkinin doğal olarak azalacağına ya da biteceğine dair olan yanlış inanç sebebiyle de kadınlar cinsellikten uzaklaşıyorlar. Hem fiziksel hem ruhsal değişim sebebiyle kadınlar ilişki sırasında kuruluk, acıma, yanma gibi şikayetler yaşayabiliyorlar. Bu şikayetlerden kurtulmak için yapılan vajinal lazer tedavileri oldukça yüz güldürücü sonuçlar veriyor. Şikayetlerden kurtulan kadın cinselliğe odaklanabildikçe kuruluk azalıyor. İlişki devam ettikçe de vajina dokuları kendi kendi iyileştiriyor.

Sonuç olarak, sebep her ne olursa olsun cinsel ilişkide ağrı problemi doğal kabul edilmemeli, doğru teşhis ve tedavi ile kadınlar bu problemden kurtulabilirler.

Op.Dr. Derya Aslan

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

www.drderyaaslan.com

AĞRILI CİNSEL İLİŞKİ

YAZAR : Enyy Dergi

2 Mayıs 2021

CİNSEL YAŞAM

İlgili Başlıklar


Copyright 2024