KÜLTÜR

90’LAR NOSTALJİSİ RAP’E KARŞI

YAZAR : Enyy Dergi

8 Ekim 2021


90’lar Pop mu yoksa Rap mi? Tarafını seç!

Türk pop müziğinin altın devri 90’ların ilk yıllarında yaşanmaya başlamıştır. Prodüktörlerin yetenek avına çıktığı 90’lı yıllar günümüzde hala kalitesini ve popülerliğini koruyan sanatçılar kazandırmıştır. 90’lı yıllarda Türk pop müziği güçlü bir disiplin, büyük özen ve derin özgünlük içermesi nedeniyle unutulamamış ve ruhu 2021 yılına kadar taşınmıştır. 90’lar sadece Türkiye’de değil dünyada da aynı oranda büyük sükse yakalamıştır. Her yerde müzik olan yıllar eğlenmeyi bilen nesillerin yetişmesine zemin hazırlamıştır. Günümüzde sadece 90’lar popun çalındığı barlar tıka basa dolmakta ve radyolar keyifle dinlenmektedir.

Doksanlar ruhu taşıyan kelimeler belliydi. Aşk, ayrılık, acı, sınırsız sevinç, ansız hüzün ve her şeyi yapabilirim özgüveni.

Yazdığım şarkıların bestesi sesin, sözleri gözlerin.

Yalnızlığımın kör karanlığında beni bulan sensin.

Aydınlığa alışan düşüncelerim, güneşe kavuşan tenim.

Her şeyin açıklaması iyi ki sensin sevgilim.

Her yanım kalabalık.

Düşüncelerim, hayallerim, sessizliğim…

Her yanım sade.

Kelimelerim, cümlelerim, noktalarım belki virgüllerim…

Ve her yanım sevda.

Ruhum, bedenim, hücrelerim…

Elimi uzatsam hayal kırıklığımı yakalayabilirim.

Elimi uzatsam mutluluğu bulabilirim.

Elimi uzatsam seni tutabilirim.

Elini uzatsan ben sana gelebilirim.

Türkiye’de sözlü ve müzikli rap tıpkı 90’lar pop müziği gibi 1990’lı yıllarda fakat başında değil ortalarında duyulmaya başlamıştır. Kökeni Amerika’dır. Amerika’dan Almanya’ya yayılarak hip hop kültürüyle birleşmiştir. O dönem Almanya’da ikamet eden gurbetçiler tarafından Türkiye’ye duyurulmuştur. Bu rap’in ilk dalgasıdır.

Rap’in ikinci dalgası ünlü iki rapçinin bir anlaşmazlık sonucu kavga edip birbirlerine atıfta bulundukları albümler çıkarmasıyla olmuştur. Rap’in farklı yapısı ve söz atışmaları birçok kişinin ilgisini çekmiştir.

Rap’in sertliğine karşı 90’ların sıcaklığı daha çok taraftar kazanıyor.

Rap’in üçüncü ve son dalgası günümüze denk gelmektedir. Sosyal mesaj veren, kelime kullanırken gerçek anlamında kullanan rapçiler büyük bir popülarite yakalamaktadır. Rap üzerine kurulmuş kulüpler kurulup, söz, müzik, okuma yarışmaları düzenlenmektedir.

90’ların romantik gençleri Rap’ın asi gençleri ile tanışıyor.

90’lar pop müzik ruhunun geri döndüğü 2021 yılı rap’in altın devrinin başladığı dönemdir. Z kuşağının öfkesini, kırılganlığını, itiraflarını, isyanını haykırdığı müzik türü rap olurken, aşkını ifade ettiğinde, sevdiği kişiyi düşündüğünde dinlediği 90’lar pop müziği olmuştur. Bu durum da 90’lar pop müziğin trendler ringinde rap ile karşı karşıya gelmesine neden olmuştur. Fakat Y kuşağının kalbinde ayrı yeri olan 90’lar pop bu fazladan hayran katkısıyla maçı kroşe farkıyla önde götürmektedir. Yeni nesil şarkıların hızla tüketilmesi ise istenilen ruhu taşımamasına bağlıdır. En popüler şarkının milyonlarca kişi tarafından dinlenmesine rağmen bir ay sonra unutulması bu yüzdendir. Müzik evrenseldir ve sürekli kendini güncellemektedir. Rap ile 90’lar popun karşılaşmasından sonra müzik ringinde hangi müzik türlerinin karşı karşıya geleceği ise tamamen sürpriz olarak görülmektedir.

90’LAR NOSTALJİSİ RAP’E KARŞI

YAZAR : Enyy Dergi

8 Ekim 2021

KÜLTÜR

İlgili Başlıklar


Copyright 2024