KÜLTÜR

50 m2

YAZAR : Enyy Dergi

14 Şubat 2021


Netflix’in bu ay yayına giren Türk dizisi 50 M2 ,platformun en çok izlenen yapımlarından biri oldu. Hatta güncel olarak TOP TV Shows Netflix 2021’de 9. sırada.

Açıkçası daha önce yayınlanan Türk dizileri Atiye, Hakan Muhafız gibi yapımlarda Türk izleyicisi genel anlamda (Oyunculuk, senaryo, diyaloglar gibi konularda) diziyi bende dahil olmak üzere çok yapmacık bulmuştu. 50 m2, bir mahalle dizisi ancak 2021 yılından bir mahalle. Öyle Süper Baba, Perihan Abla, Bizimkiler gibi değil.

Karanlık bir adamın kirli işlerini yapan Gölge, geçmişine ait bir sır perdesinin aralamaya çalışırken işler karışıyor ve başka bir kimlikle kendini küçük bir mahallenin 50 metrekarelik terzi dükkanında buluyor.Gizemli bir tetikçini hikayesi özetle. Diziyi genel anlamda akıcı buldum ama hikaye çok dallanıp budaklanıyor ve gereksiz detaylar var. Hani balon seyahatinde ağırlıkları attıkça yükselirsin ya senaryonun biraz öyle bir yanı var.

Burak Aksak kalemine ve Selçuk Aydemir yönetimine aşina olanlar zaten işin mizah yönünü az çok tahmin eder. Leyla ile Mecnun, Kardeş Payı ve İşler Güçler izleyenler beni anlayacaktır. Bu geçmiş işler ikiliden beklentiyi elbette yükseltiyor. Dizinin mizahını ben beğendim, muhtarı canlandıran Cengiz Bozkurt ve Turan rolünde Tuncay Beyazıt’ın atışmaları çok keyifli. Engin Öztürk’te rolün hakkını vermiş. Civan karakterini oldukça dikkat çekici buldum, üzerine biraz daha düşülse diziye farklı bir boyut katabilirdi.Dizi şimdilik bir sezon ve sekiz bölüm. Bir günde haydi bilemedin iki günde bitecek tarzda diyebilirim. Sıcak bir mahalle kültürü ile suç mafya teması dozunda harmanlanmış.

Bu ve benzer dizileri izleyip beğenmeyenlerin beklentisi nedir bazen anlamaya çalışıyorum. Sonuçta bu diziler Türk televizyon kanalları için değil dünyada 200 milyondan fazla abonesi olan ve milyardan fazla kişiye ulaşmayı hedefleyen yapımlar. Türkiye’yi hiç bilmeyen bir Norveçli ya da Portekizli de kendi dilinde izleyebilmeli pazarlama stratejisi mantığı ile yapılıyorlar. Sonuçta sinema ve dizi sektörü günümüzde ülkelerin biraz siyaset üstü algı oluşturma, kültür ve tanıtım planının parçası oldu.

Dizi öyle bir final sahnesi ile bitti ki izleyici, yavrusunu kartal kapmış Fatma Girik gibi kaldı… ”Şu sahnede mantık hatası var ama” kafası ile absürt komedi dizisi izleyenlere hayatta başarılar diliyorum. Neredeyse bir yıldır hafta sonlarını evde geçirmek zorunda kalan bizler her diziden Breaking Bad seviyesi beklemezsek gayet eğlenceli, yormayan, zorlamayan ve akıcı dizi olmuş, sadece muhtar ve ekürisi için bile izlenir tavsiye ederim.Fırat Mol

https://www.instagram.com/firatmol/

50 m2

YAZAR : Enyy Dergi

14 Şubat 2021

KÜLTÜR

İlgili Başlıklar


Copyright 2024